Heemschut ookgoraijn Jaargang 54 no. 9 - september 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. kolk 28, Postbus 10525 Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Lidmaatschap: individuele leden f. 40,- mogenlijkheid van reductie voor 65+en 25 - f. 20,- donateurs/niet indiv. leden f. 55,- losse nummers (incl. porto) f. 3,40 Uit de inhoud: Rookgordijn pag. 145 'Kareol' beschermd pag. 146 Welstand en economie pag. 147 Nijmegen, het herstel van de Lage Markt pag. 148 De grote Kerk van Vollenhove pag. 152 Monumentenraad somber pag. 153 Hilversum: half gesloopt pag. 154 Paleis-tuin Weer in discussie pag. 158 Het behoud van een kruidenierswinkel pag. 159 Op de lijst pag. 160 Heemschut in actie pag. 162 Omslag: Illustratie van markt te Hilversum, nog geen realiteit. „Restauraties zijn niet alleen van belang voor het behoud van de waardevolle panden zelf, maar ook door het effect dat zij hebben op hun omgeving. Ze hebben vaak een soort „uitstraling", door hun kwaliteit, door hun waarde als voorbeeld en door het vertrou wen dat ze schenken in de mogelijkheden tot herleving van een bepaalde omgeving. Daardoor is zelfs de restauratie van één en kel monument van veel groter betekenis voor de stadsvernieuwing dan de omvang er van zou doen vermoeden". „Wat de restauratie van de woonhuismo numenten betreft is er al jarenlang een goede samenwerking tussen de beide be trokken departementen CRM en V en RO, op het gebied van de subsidiëring. Zé leg gen botje bij botje om een restauratiepro gramma te kunnen voltooien, waarvan de omvang ieder jaar toeneemt". „De restauratie van woonhuismonumenten steun ik ten volle. Die restauratie heeft dan ook in het kader van de maatregelen van het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening van de laatste jaren toenemende kansen gekregen". Dit zijn drie citaten uit de rede, die de heer J. L. N. Schaefer hield op de Monumenten studiedag in Utrecht op 16 juni jl. Hij was toen (nog) staatssecretaris van VRO. Onbe sproken liet de heer Schaefer het gerucht, dat toen al enige tijd de ronde deed, dat hij voorstander was (is?) van het onderbrengen van het monumentenrestauratiebeleid bij één departement, nl. dat van VRO. De hier geciteerde delen uit 's heren Schae- fers' rede hebben (mischien) vele argeloze toehoorders op de studiedag als muziek in de oren geklonken. Tot voor kort had de heer Schaefer nooit zo'n enthousiasme voor monumentenzorg en -restauratie opge bracht. Hij scheen bekeerd. Want de hooggestemde muziek, die de heer Schaefer ten gehore bracht, was niet anders dan die van de rat tenvanger van Hameien. Met zijn rede heeft hij zijn gehoor in zjjn huisje gelokt. Eén departement? Ja, prachtig. Daarvoor heeft ook de Bond Heemschut gepleit in een brief aan de kabinetsformateur, maar een departement voor alle cultuurhistorische en schoonheidszaken, en dat nu beste mensen is niet bepaald het departement van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Op dat moment, dat de heer Schaefer zich tot zo'n enthousiast pleitbezorger voor het monument bekende, had hij al een brief aan de kabinetsformateur geschreven, waarin hij als zijn oordeel uitsprak, dat monumen tenzorg niet langer door CRM, maar door VRO moet worden uitgevoerd. Ook de zorg voor landschapsparken hoort volgens de heer Schaefer niet thuis bij CRM, maar bij VRO. Kennelijk voelde de heer Schaefer zich in Utrecht niet geroepen te onthullen wat hij werkelijk in zijn schild voert. Hij zal wel hebben geredeneerd, dat zijn brief aan de kabinetsformateur beter onder de koren maat gehouden kon worden. Met andere woorden, hij heeft een rookgor dijn opgetrokken om zijn werkelijke bedoe lingen te verhullen. De vraag is natuurlijk of hij zijn zin zal krijgen. Misschien mogen we enige hoop koesteren dat dit niet zal gebeu ren, want een ambtelijke commissie heeft de kabinetsformateur laten weten, dat er maar niet te veel geschoven moet worden met de beleidstaken van de bestaande departemen ten. Misschien heeft ons land, als deze regels onder de aandacht van onze lezers komen, een nieuwe regering. Dan zullen we ook weten of deze gehoor heeft gegeven aan het zoet gefluit van de heer Schaefer. v.d.W. 145

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9