Monumentenwet De Noordpolderzijl (sluis) in Usquert Bijkans per kerende post kreeg de bond antwoord, dat een beslissing over dit raad huis al in 1974 voorlopig was aangehouden. De reden: er wordt een studie voorbereid voor het opstellen van een inventarisatie en een selectie van de beste specima der zgn. jongere bouwkunst (tweede helft 19e eeuw en eerste kwart 20e eeuw). Bij de bestude ring van en de selectie uit het werk van Van Gendt zal „Rams Woerthe" (het stadhuis) wederom aan de orde komen; zal het tracé voor de rondweg om Bigge- kerke worden vastgesteld volgens ons voor stel; een aardig succes van onze bond; is voor de ophaalbrug in Rustenburg (gem. Ursem) een gewijzigd ontwerp gemaakt, waardoor aantasting van het landschappe lijk karakter nagenoeg geheel is voorko men; een beslissing die eveneens tot vol doening strekt; kreeg Heemschut uitvoerig antwoord van het gemeentebestuur van Coevorden over de tuin rond de Ned. Herv. kerk. De be staande boombeplanting wordt gehand haafd en er komen nog bomen bijBen W zijn van oordeel, dat de voorgenomen plan nen (ook wat parkeerruimte betreft) zodanig zijn, dat de kerk als het ware een open karakter krijgt; ontvi ng onze bond n ul op het rekest over het ontwerp-bestemmingsplan voor het indus trieterrein in de kern van Hasselt; Heem schut had bezwaar gemaakt tegen de moge lijkheid van uitbreiding van het silo, het geen o.i. een storend element in het te be schermen stadsbeeld zou zijn; bestaat de kans dat de stadstuin in Schoon hoven, waarover we in het juli-augustus- nummer berichtten, toch verdwijnt, want naar het betrokken bedrijf ons mededeelde hadden B. en W. al in 1971 toegezegd dat de tuin industriëel bebouwd zou mogen wor den; heeft Heemschut bezwaar aangetekend tegen gebruikmaking van art. 19W.R.O. in Vollenhove ten aanzien van het industrie terrein. Heemschut heeft erop gewezen dat het hier om een uiterst kwetsbaar gebied uit landschappelijk oogpunt gaat, dat niet zon der reden is aangewezen als .proefgebied nationaal landschapspark"; hoogbouw (plm. 30 m.) wijst Heemschut dan ook af; had een van onze correspondenten in Rot terdam ons gewezen op een wijziging in de indeling van een raam van het pand Slotlaan 31 in de MaasstadOp onze interventie is de oude toestand hersteld; een goed bewijs van het nut van Heemschuts' correspondenten corps. v.d.W. I. Bewaar de omgeving van de eens zo mooie Willemskade in Leeuwarden, zo schreef Heemschut aan B en W van de Friese hoofdstad. Geen grootschalige nieuwbouw, want die tast het stadsbeeld ter plaatse uit cultuur-historisch oogpunt aan. II. .En nog een beeld van de Willems kade in Leeuwarden. Foto's; Paul Vogt, Hetjerk. In de Editie Schuurman en Jordens is een derde druk verschenen van de Monumen tenwet, bewerkt door drs. H. C. van Eek, verbonden aan de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg en lid van het Dagelijks be stuur van de Bond Heemschut. De nieuwe druk is bijgewerkt tot 1 januari 1977. Dit betekent, dat mede zijn opgenomen de Cir culaire betreffende restauratiesubsidies woonhuismonumenten in het kader van stadsvernieuwingsplannen (17 maart '76), het Besluit inzake geldelijke steun verbete ring particuliere woningen (met waarde als monumenten), alsmede de daarop betrek king hebbende circulaire, beide van 8 de cember 1976. 165

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 29