Heemschut in actie Driebergen En verder. Pastorie. Teneinde op het terrein sociale woningbouw te kunnen plegen wil het ge meentebestuur de uit 1834 daterende pasto rie aan de Hoofdstraat amoveren. Helaas is deze statige woning (dubbel herenhuis) niet wettelijk beschermd, maar dat is bij ons pleidooi voorbehoud een irrelevante factor. Behoud van de pastorie is nl. wel mogelijk bij Woningbouw, B. en W. hebben onze bond inmiddels laten weten, dat ons voor stel - om financiële redenen - niet uitvoer baar is. Usquert. Onze bond heeft zich tot het Wa terschap Ommerlanderzeedijk gewend om te pleiten voor het behoud van de uitwate ringssluis Noord-polderzijl (1811), naar onze opvatting een monument van techniek, dat in zijn soort schaars begint te worden. De sluis heeft bovendien bouwkundig-aes- thetische waarde in z'n huidige functie als steunpunt van het complex haven, sluis, café en gamalenafslag. Ook het contact met de Waddenzee is een niet te verwaarlozen argument om de oude sluis te behouden mede in het kader van de plannen tot verbe tering van de haven en in zijn functie van natuurlijke lozing op de Waddenzee. Ten slotte kan de sluis ook gelden als recreatieve trekpleister. In het juli-augustus-nummer meldden we, dat onze bond zich tot de Monumentenraad had gewend met het verzoek het stadhuis van Steenwijk op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen, zijnde een voor beeld van Art-Nouveau-stijl (architect J. G. van Gendt A. L). De pastorie in Driebergen, die zou moeten wijken voor sociale woningbouw 164

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 28