Vught Epse De beschermde 17e eeuwse boerderij Van Ouds het Raadhuis" aan de Lekdijk in Am merstol. met sloop bedreigd. Ammerstol. oudste huis in dit ,dijkdorp" wordt met sloop bedreigd. We doelen op de imposante 17e eeuwse boerderij aan de Lekdijk „Van Ouds het Raadhuis", die in de 18e en 19e eeuw dienst deed als herberg en waar ook vergaderingen van de gemeen teraad werden gehouden. Samen met de oude linden vormt deze boerderij een niet te vervangen element in de bebouwing. Bij een eerdere bedreiging als gevolg van dijk verzwaring c.q. hertraceringsplannen is, na veel inspanning van particulieren tezamen met het Hoogheemraadschap van de zijde van de provincie Zuid-Holland besloten tot het aanbrengen van een stalen damwand in de bestaande dijk, waardoor de boerderij behouden kon worden. De waarde, die het pand voor velen bezit is door deze actie duidelijk geaccentueerd. Nu er sloopplan- nen zijn in verband met een voorgenomen uitbreiding van een meubelfabriek, heeft de stichting „Verontruste dijkbewoners" deze eigenaar van de oude boerderij een voorstel gedaan de woonbestemming - eventueel na aankoop - te continueren. In de jongste dijkverzwaringsplannen is trouwens met het behoud van de beschermde boerderij reke ning gehouden. Het is om al deze redenen, dat onze bond zich tot de minister van CRM heeft gewend om de sloopvergunning niet te verlenen. „Vyverhof". Uitvoering van het bestem mingsplan „Vijverhof' zou „een zware verminking" betekenen van het natuurge bied „De Vughtse Hoeven"; het laatste res tant hoevenlandschap zal teniet gedaan worden. Aldus heeft onze bond de gemeen teraad van Vught laten weten in een be zwaarschrift tegen het bestemmingsplan. Heemschut had overigens al in een eerder stadium bezwaar gemaakt tegen de plannen. Realisering van de plannen in „De Vughtse Hoeven" en „Vijverhof', waardoor twee natuurgebieden volkomen overbodig teniet worden gedaan, is ook niet nodig. 's-Herto- genbosch, het stadsgewest en het prov. streekplan voor midden- en oost-Brabant hebben „De Gement" als bouwobject aan gewezen. Daar is plaats voor 5000 wonin gen. Een ander bezwaar van Heemschut is, dat bij verwezenlijking van het bestem mingsplan de historische houtwallen aan de westzijde zouden verdwijnen. Molen Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen een ontwerp bestemmingsplan voor het dorp Epse (gem. Gorssel). Daar staat een molen, die de Epserenk op unieke wijze afsluit. De molen als zodanig zou dan ook naar onze mening gerestaureerd dienen te worden, maar volgens het bestemmingsplan zou er een woonbestemming aan worden gegeven. In dit laatste geval is de kans op herstel in oude gedaante uitgesloten en dat betreuren we. Renkum. We hebben er al verscheidene keren op gewezen: onze zorg mag zich niet enkel uitstrekken tot het individuele bouw werk, tot het stads- en dorpsgezicht en het landschapsschoon. Er dient wel degelijk ook aandacht te worden geschonken aan een stedebouwkundige ontwikkeling in het ka der van de volkswoningbouw, welke laatste tegen het einde van de 19e eeuw en daarna in versneld tempo in de 20e eeuw tot stand is gekomen. Nog altijd geldt de woningbouw in het Agnetapark in Delft in ons land min of meer als proto-type van hetgeen op het ge bied van de woningbouw voor de „werk man" tot stand werd gebracht. Nadien zijn er in ons land, zoals in Rotterdam en Hoek van Holland andere zgn. tuinsteden verre zen, die in de wereld van de architectuur ten voorbeeld werden en nog worden gesteld. Een ander voorbeeld van dit soort bebou wing is het tussen 1914 en 1920 tot stand gekomen voor ons land unieke „fabrieks- dorp" Hevea-dorp in Renkum gelegen in een bosrijke omgeving. In verband met de ontwikkelingen binnen het rubber-concern Vredestein-Goodrich kwam het onze bond wenselijk voorde aandacht van het gemeen tebestuur van Renkum te vestigen op de noodzaak te waken voor het integraal in stand houden van dit fabrieksdorp, uit een oogpunt van planologie en architectuur en als voorbeeld van het denken over de volkswoningbouw in het begin van deze eeuw. 163

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 27