Heemschut in actie Losser Maarssen Theekoepel Hardinxveld. Heemschut heeft de aandacht van B. en W. van Har- dinxveld-Giessendam gevraagd voor een tweetal objecten in die gemeente. In de eer ste plaats wees onze bond op Buitendams 4, een pand dat dateert uit 1776; het exterieur is nog gedeeltelijk uit die tijd. De later aan gebrachte veranderingen, o.a. de raaminde- ling van de winkel, verstoren o.i. de harmo nie van het geheel niet. Het pand heeft oud heidkundige volkskundige waarde (een be langrijke norm bij monumentenbescher ming), omdat het niet alleen gaat om een winkel in een dijkwoning, maar ook om het oude interieur (bakkerij). Het tweede object geldt de theekoepel (ca. midden vorige eeuw) in een parkachtige omgeving, voor deze streek vrij uniek, om geving waarin de oorspronkelijke aanleg van de grote overtuin van het herenhuis aan de Peulenstraat nog duidelijk herkenbaar is. Op behoud van beide objecten wordt aange drongen. 't Hengelhoes. Ofschoon het gemeentebe stuur van Losser duidelijk belangstelling koestert voor de karakteristieke bebouwing in deze plaats, heeft Heemschut toch ge meend aandacht te moeten vragen voor het in 1975 door de gemeente aangekochte „Hengelhoes" aan de Roberinkstraat, dat met het aanliggende pand en tezamen met de kerk een bijzonder aardige compositie vormt. Er zouden plannen zijn voor sloop, hetgeen o.i. bijzonder te betreuren zou zijn. Restauratie verdient verre de voorkeur zo heeft Heemschut het gemeentebestuur laten weten. „Endelhoven" Reeds tweemaal heeft Heemschut zich tot het gemeentebestuur van Maarssen gewend om te pleiten voor behoud èn restauratie van een vermoedelijk 17e eeuwse hofstee aan de Vecht: „Endel hoven", eigendom van de gemeente èn be schermd monument. Onze pleidooien date ren uit 1975 en 1976fnaar ze hebben helaas niets geholpen. Onlangs is een vleugel van het voor de Vechtstreek zo typische pand volledig ingestort en de vrees is niet onge grond, dat er van het sterk verwaarloosde pand straks niet veel meer over zal zijn dan De theekoepel in Hardinxveld foto uit 1974 een ruïne. De resterende gedeelten van het dak vormden een dusdanig gevaarlijke situ atie, dat, in overleg met de Rijksdienst voor monumentenzorg, ook dat gedeelte is ge sloopt! En die situatie is natuurlijk voor het gemeentebestuur, dat al lang niet veel meer zag in „Endelhoven", aanleiding om het maar van de monumentenlijst te laten afvoe ren en dan helemaal te slopen. Heemschut heeft het denkbeeld aan de hand gedaan het pand te restaureren en het dan te trekken bij het raadhuis. Zoals gezegd, het gemeente bestuur ziet daar niet veel in en zou er ook de Financiële middelen niet voor hebben. Maar, zo heeft Heenschut B. en W. en de gemeenteraad laten weten, er zou voor dit bijzondere geval subsidie kunnen worden gevraagd van het Ministerie van Sociale za ken in het kader van het werkgelegenheids programma. Een plan van een particuliere onderneming om het pand te kopen en te doen restaureren, gaat niet door. Intussen hebben B. en W. ons laten weten, dat ook een uiteindelijke bestemming ontbreekt. De hofstee Endelhoven" te Maarssen in 1969 foto: B. O. van den BergMaarssen 162

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26