ff^ÊÊÊ L De Amsterdamse Spuistraat scheepswerf 't Kromhout aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam is in zoverre al met succes bekroond, dat deze werf (1867) op de aanvullende lijst is geplaatst met de outil lage waarbij de oudste in Nederland nog bestaande stoomketel, geklonken in 1895. Weesp kreeg ook een aantal objecten in deze sektor erbij: een pakhuis uit de eerste helft van de 19e eeuw aan de Breedstraat 1 a; het sluiswachtershuis (1888) aan de Kreu- gerlaan 1de ijzeren ophaalbrug, in 1888 vervaardigd in de eertijds bekende Ijzergie terij „De Prins van Oranje" in Den Haag, alsmede de Uitermeersesluis (eind 18e eeuw). Weesp heeft korte tijd een porcelein- fabriek gehad. In het gebouw Kromme El leboogsteeg 4 werd in 1757 zelfs de eerste Nederlandse Porcelein Fabriek gesticht en wel door Graaf van Gronsveld Diepen- broick. Men paste er, naar in een Gids voor de Nederlandse kunst (dr. H. E. van Gelder) te lezen valt, de Saksische porseleinuitvin ding toe. De fabriek in Weesp heeft een kleine serie figuurtjes gemaakt; overigens waren het meestal eet-, thee- en koffieser- viezen, waarvoor men b.v. tot in Turkije afnemers vond. Nederland heeft in de 18e eeuw nog meer porceleinfabrieken gehad; in Loosdrecht M.O.L.-porcelein, een fa briek die later is voortgezet in Amsterdam (Amstelporcelein). Het fabrieksgebouw in Weesp is thans ook beschermd. Tenslotte is in Weesp eveneens de. hout zaagmolen ,d'Eendracht(oorspronke)ijk een korenmolen, 1743) op de lijst gekomen. v.d.W. Het bezwaar, dat de zgn. inspraak-proce dure, hier en daar wel eens tot vertraging van de uitvoering van plannen leidt, hier tegenover staat o.i. het feit, dat inspraak- groepen tot nu toe vaak nuttig zijn gebleken. De Nederlandse burger pleegt zijn verte genwoordigers in de openbare lichamen te kiezen, maar daarmee hield tot een aantal jaren geleden de „inspraak" van de burgerij meestal op. De praktijk heeft geleerd, dat inspraak- of actie-groepen dikwijls gedegen argumenten aandragen om in overheids- plannen wijziging te verkrijgen. Dikwijls, maar niet altijd. Soms komt het voor, dat een „actie" tot ongewenste ontwikkelingen aanleiding geeft. Deze korte opmerkingen wilden we vooraf laten gaan aan het jaarverslag van de Stich ting Spuistraat-Nieuwe Stijl (Amsterdam) over de periode 1976/77. We menen nl. uit de lezing van dit verslag te mogen opma ken, dat we hier nu eens met een inspraak- groep te doen hebben, die op verantwoorde wijze wil bijdragen aan de bevordering van de leefbaarheid van de Spuistraat, hetgeen ook de doelstelling is. Deze belangrijke verkeersader in de hoofdstad blijkt vele pro blemen te kennen, zoals geluidsoverlast, parkeren, leegstand (verkrotting) en een aantal activiteiten „die de leefbaarheid niet bevorderen of zelfs bedreigen". Het verslag voegt hieraan toe, dat er een totaal ontbre ken van enig gemeentelijk beleid voor de straat is. Inmiddels blijkt er een redelijk goed contact met de gemeentelijke overheid tot stand te zijn gekomen, hetgeen bijv. tot een betere verlichting heeft geleid, en er enige beplanting is gekomen. De stichting heeft zich voorts bezig gehouden met het verkeerscirulatieplan en daarvoor ook en kele voorstellen gedaan. Verder zijn voor stellen tot herindeling van de Spuistraat ge daan. Met de Amsterdamse Mij. tot stadsherstel is gesproken over de vraag in hoeverre deze NV ook een bijdrage kan leveren aan het herstel van de leefbaarheid van de Spui straat. Een aantal monumenten in deze straat bevindt zich bouwkundig in slechte toestand. Tenslotte lezen we in het verslag, dat de jonge stichting zich ook bezig houdt met de nieuwbouwplannen van de universi teit. v.d.W. 161

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25