Op de lust I Begijnstraat 34/Oude Koningstraat 24-26 in Nijmegen: een niet-recente foto II De scheepswerf Ceuvelf't Kromhout) te Amsterdam, die nu op de aanvullende lijst van beschermde monumenten is ge plaatst. Foto: Cas Oorthuys III Neogotisch trappenhuis in een midde leeuws pand: Minderbroederstraat 2, Roermond IV Eens had Weesp een porceleinfabriek: nu beschermd Indien niet anders vermeld: foto's Rijks dienst voor de Monumentenzorg 's-Gravenhage. Al eerder meldden we, dat binnen het gebied, dat bestemd is voor uit breiding van het complex van de Tweede Kamer, een aantal monumenten is gelegen. Over de al dan niet als beschermd monu ment te beschouwen panden is in de afgelo pen maanden nogal wat discussie geweest, o.a. in de Haagse gemeenteraad. Maar thans zijn vrijwel al die monumenten nu op de aanvullende lijst geplaatst. Het gaat hier bij om het Int. perscentrum „Nieuwpoort" (Hofsingel 12), ,,HouseofLords"enheter naast staande pand Hofstraat 6, alsmede om de twee departementsgebouwen aan het Plein, resp. 1 en 2a-2b (voorm ministerie van koloniën en ministerie van justitie). In de gemeente Hummelo en Keppel is het 19e-eeuwse bouwhuis aan de Dorpsstraat 23 in Laag Keppel op de aanvullende lijst geplaatst; in de voor- en zijgevel getoogde inrijpoorten, waarvan die in de voorgevel is opgenomen in een risalerende partij en een boog met leeuwemasker-sluitsteen .op im posten. Uit een oogpunt van harmonische architec tuur en oudheidkundige waarde is het uit de 16 eeuw daterende, gepleisterde hoekpand Begijnestraat 34/Oude Koningstraat 24/26 in Nijmegen op de aanvullende lijst ge plaatst. Ofschoon van historische waarde, het gaat om een middeleeuws pand, lijkt Minder broedersstraat 2 in Roermond vooral ook op de lijst gekomen vanwege het interieur. Er bevindt zich een groots opgezet neogo tisch trappehuis in, met houten trapleunin gen en hoofdbaluster met bekroond St. Christoffelbeeld, geïnspireerd op de toren derChristoffelkerk in Roermond. Het naast liggende pand, Minderbroedersstraat 4 is eveneens op de aanvullende lijst geplaatst. In Vledder kwam de 18e-eeuwse boerderij aan de Hoek 12 op de aanvullende lijst. Aan de achterzijde van de stal bevindt zich een uilebord. Weesp heeft er in één klap 21 beschermde monumenten bijgekregen: het 17e- of 18e- eeuwse pand Achteromstraat 27, Binnen veer 11 (midden 18e eeuw), Breedstraat la (pakhuis), 's-Gravelandseweg 32 (een ge pleisterde boerderij, waarschijnlijk uit de 18e eeuw), het voorname herenhuis Hoog straat 35, verder Hoogstraat 37, ,,de Gou den Reaal" aan de Kerkstraat 13-15 (1697) en Kerkstraat 17, 19-21 (kosterij der Grote Kerk), Kerkstraat 23, Kerkstraat 25-27, Sleutelstraat 3 (voormalige woonhuis van 160 2 de rabbijn), Slijkstraat 39 (met een houten uitstalkast in Art-Nouveau-stijl), Slijkstraat 26 en Slijkstraat 40, en tenslotte de Francis- cushoeve aan de Verlengde Buitenveer 17- 18 (met vensters in aait de Tudor-gothiek ontleende vormen). Weesp kreeg ook nog een aantal beschermde monumenten van bedrijf en techniek, waarover hierna. In Westerbork kwamen twee boerderijen op de aanvullende lijst: Zevenhoëkseweg 12 18e eeuw; een Drents middenlangsdeel- type van de hallehuisgroep) en Burg. van Gualthérie van Weezelplein 10-11 (met zomerhuis). Een, waarschijnlijk, eind-18e-eeuws pand aan Geestdorp 25 in Woerden is op de aan vullende lijst geplaatst; het heeft een authen tieke deur met oude gehengen en twaalffuits bovenlicht. In de gemeente Wonseradeel is de 19e- eeuwse boerderij Buren 5 in Ferwoude be schermd geworden. Het monumentenbezit van Woudrichem is uitgebreid met de boerderij aan de Burg straat.26. Ook het beschermde monumentenbezit van Zutphen is vergroot en wel met zeven pan den: Bomhovestraat 41 (oorsprong laat middeleeuws), Hagepoortplein 2 en 3, het hoekpand Heukestraat 38/Barlheze 16 (van laat-middeleeuwse oorsprong), Morspoort- straat 21 (eveneens laat-middeleeuwse oor sprong), en verder Rijkenhage 34, alsmede Spiegelstraat 6-6a. Bedrijf en techniek. De actie voor het behoud van de oude

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24