Het behoud van een kruidenierswinkel «lil v- - I 'v rrt 7 r W? Het Loo in de toestand waarin het verkeerde aan het begin van de regering van koningin Wilhelmina. Het is deze toestand die de 18 tegenstanders bij een restauratie voor ogen staat. (Litho S. Moulijn 1909) een meerderheid van de onderscheidene ad viescolleges om de formele barok tuin aan te leggen. Hij wilde in het recente Kamerdebat hiervan niet afstappen. Er is weinig fantasie voor nodig om dit standpunt te begrijpen. Mr. van Doorn is demissionair en op het ogenblik, dat we dit schrijven, mag worden aangenomen, dat hij niet terugkeert op CRM. Naar onze mening heeft de Kamer meerderheid dus met haar jongste motie eigenlijk een slag in de lucht geslagen. Aan de kant van de minister is er eigenlijk geen sprake meer van een politiek standpunt van de bewindsman. In feite is zijn opvolger met de motie opgezadeld. En dat wil zeggen, dat het laatste woord waarschijnlijk toch nog niet is gesproken. We wachten nu maar de verdere ontwikkeling af. v.d.W. Heemschut plaatst je soms voor een verras sing. Zo'n verrassing is het initiatief van een aantal inwoners van het Gelderse Velp, die een stichting in het leven hebben geroepen om een oude kruidenierswinkel in hun dorp te behouden. Het gaat hierbij om een bijna honderdjarige zaak, nl. die van de Fa. Wijl- huizen aan de Emmastraat 10, opgericht door Th. Wijlhuizen in 1882. Op z'n 16e jaar kwam Gerrit Minkman in de zaak van zijn oom en hij bleef daar nu bijna 50 jaar en verwierf daarbij een grote klantenkring, die nog van thuisbezorging kan profiteren. Je zou zo zeggen, hoe bestaat 't in deze tijd. De heer Minkman slaagde er intussen niet in een opvolger te vinden. Toen dan ook dit oude middenstandsbedrijf voor Velp verlo ren dreigde te gaan, nam een aantal Velpe- naren het initiatief om de zaak van Wijlhui zen te behouden. Men sloot een langjarig contract met de eigenaar van het pand en vond het echtpaar Tuininga uit Dokkum be reid het bedrijf, annex koffie- en pindabran derij over te nemen. De in het leven geroe pen stichting heeft het antieke interieur overgenomen, maar dat heeft wel een op knapbeurt nodig. Daarvoor is een subsidie aan de gemeente Rheden gevraagd, maar het benodigde bedrag - 50.000,zal voor dit doel niet kunnen worden verkre gen. De stichting doet daarom een beroep op de inwoners van Velp en Rozendaal om een financieel offer. Het gaat hier om een o.i. zo originele zaak, dat we gaarne het doel willen steunen door te vermelden, dat een bijdrage kan worden gestort op postgi rorekening 38 35 493 t.n.v. de Stichting Behoud Kruidenierswinkel Fa. Wijlhuizen, Velp of op bankrekening 48 39 78 760 AMRO-bank, Velp onder vermelding Fa. Wijlhuizen. Het interieur van de bijna honderd jaar oude kruidenierswinkel in Velp GldDe betimmering was het bewaren waard. Foto; Gelderlander Vakpers. 159

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23