5> om een goede bijdrage te leveren aan de oplossing van de woningnood. Een stelling waar de heer L. Visser (CPN) het volledig mee eens is. Hij voegt er echter aan toe dat een aantal zaken niet tot stand komen of te duur worden voor de bevolking, omdat de meerderheid van de gemeente op een krampachtige wijze probeert de begroting sluitend te krijgen. „Donkere Wolken" In 1961 schreef de gemeentelijke voorlich tingsdienst, toen de gemeente met Gedepu teerde Staten in de clinch lag over .de bouw van een nieuwe woonwijk, aan de bevol king: „Donkere wolken pakken zich samen bo ven Hilversum, een levende bloeiende ge meenschap. Het is de taak van het gemeen tebestuur alle wettelijke middelen ter hand te nemen om deze gevaren af te wenden en bekendheid te geven aan de accute nood, waarin de gemeenschap thans verkeert. Mogen de volgende dichtregelen van Joost van den Vondel uit de „Gijsbrecht van Aemstel" in de toekomst ook voor Hilver sum en zijn burgers van Toepassing zijn: ,Het hemelse gerecht heeft zich ten lange leste erbarremd over mijen mijn benauwde veste, en arme burgerij; en, op mijn volks gebed en dagelijks geschrei, de bange stad ontzet...' Tien jaar later schreef dezelfde voorlich tingsdienst bij de introductie van het ge meentelijk structuurplan voor de kern: ,Het afbreken van woningen in een gemeente met een zo grote woningnood als Hilversum wekt begrijpelijke wrevel: Een slechte wo ning is nog altijd beter dan helemaal geen woning. Bovendien zullen er ook vrij goede wonin gen moeten worden afgebroken, bijvoor beeld als die in het tracé van de binnenring- weg liggen, of om een terrein dat door op ruiming van krotten en fabrieken al groten deels vrijgekomen is, geschikt te maken vooreen nieuw projekt. De gemeente beseft dat het moeilijk te aanvaarden is dat be staande woningen plaats moeten maken voor warenhuizen, kantoorgebouwen, we gen, parkeergarages en nieuwe duurdere wonongen.' Woorden die in feite nog steeds gelden. Het structuurplan voor de kern is tot op heden niet gewijzigd of officieel ingetrokken. Al leen is de sanering' door onder andere ge brek aan voldoende financiële middelen op een laag pitje gezet. Gelukkig zijn er voldoende stromingen in de gemeente Hilversum, die van deze „be nauwde veste" weereen leefbare gemeen schap trachten te maken. Voor de binnen stad probeert men een nieuw structuurplan op te stellen en voor oude wijken maakt men saneringsplannen. De eerste wankele schreden op weg naar herstel worden gezet. Een herstel, waar we misschien t.z.t. nog eens op terug zullen komen. Peter Stuivenberg 5 De geplande ringweg rond de stadskern. 6 De zware stippellijn geeft het tracé van de ringweg aan dat is gerealiseerd. 7 Verplaatsing van de markt van het langge- wenst naar de Groest. Een verplaatsing die alsnog lang geen realiteit is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 21