Redding voor koffiehuis? neer men de nog geheel behouden winkelbe timmeringen met kasten, balustraden en trappen ziet. Nergens heeft men geprobeerd een mogelijk eerdere toestand te reconstru eren, maar zich bij de restauratie slechts ten doel gesteld, het voorhandene te conserve ren. Elk huis is er een voorbeeld van, hoe eeuwenoude bebouwing zich door de jaren heen en met al zijn onregelmatigheden kan ontwikkelen. Men heeft 't ook gewaagd een onbruikbaar pand uit de huizenrij te slopen en daarvoor in de plaats twee nieuwe huizen te bouwen. Dit gebeurde in een traditionele trant zonder eerlijk durven vertellen. Een fijngevoelig modem accent zou ook aan de voorkant niet gestoord hebben en toch de ouderdom van de gevels niet verzwegen hebben, iets wat geen enkele andere gevel in de straat doet. Ook enkele andere panden worden thans van nieuwe, maar zeer vrij ontworpen, his toriserende achtergevels voorzien. Ze pas sen zonder twijfel zeer goed in het geheel, maar men kan ze ook beschouwen als een uitdrukking van angst en onvermogen, om iets werkelijk twintigste eeuws aan het be staande toe te voegen. 5. De zuidwand van de Lage Markt; twee gerestaureerde winkelwoonhuizen uit de tweede helft van de negentiende eeuw. 6. De Waalzijde, achterkant van de huizen aan de Lage Markt. Afgezien van deze kanttekening, is het her stel van de Lage Markt na zoveel jaren van sloop en verval toch zeer verheugend en de eerste zichtbare stap in de richting van her beleving en nieuwe bloei van Nijmegens te lang verwaarloosde benedenstad. direkte stijlkenmerken, met schilddaken uit oude pannen, een eenvoudige kroonlijst en schuiframen, die negentiende eeuws aan doen. In feite vallen deze nieuwe panden geheel niet op, dat wil zeggen, niet negatief, maar ook niet positief. De gevels hebben de beschouwer absoluut niets te zeggen. Slechts aan de nauwelijks zichtbare achter kant heeft de architect dooreen venstervorm en raamzetting, die onomstotelijk modem te noemen zijn, de leeftijd van deze panden Literatuur: Gorissen, F. - Niederrheinischer Stadte2'- las, Nimwegen (Kleve 1956) Schevichaven, H. D. J. van - Oud-Nijme- gen's straten, markten, pleinen, open ruim ten en wandelplaatsen (Nijmegen 1896) Gemeentearchief Nijmegen W. J. Pantus Er is een stichting gevormd om het Noord- Zuid-Hollands Koffiehuis, dat tegenover het Centraal Station in Amsterdam stond en dat in verband met de metro-aanleg moest worden afgebroken, te herbouwen. Voorzit ter van het stichtingsbestuur is de heer GK J. M. Hamm, lid van het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut. Het stichtingsbe stuur wordt terzijde gestaan door een raad van advies, waarin o.a. zitting hebben de Amsterdamse architect G. Prins (lid van het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut), en mevr. J. Bierenbrooodspot-Rudolph, technisch adviseur van onze bond en mevr. P. A. Hengeveld-Brand, lid van de tijdelijke directie van Heemschut. Vertegenwoordigers van de stichting heb ben kortgeleden een gesprek gehad met de Amsterdamse wethouder De Cloe. Deze heeft bij die gelegenheid toegezegd mede werking te willen verlenen om de herbouw van het koffiehuis mogelijk te maken. De stiettting zal over alle gegevens kunnen be schikken, die de gemeente bezit. De ge meente zal enige randvoorwaarden stellen waaraan een eventuele herbouw moet vol doen. De heer De Cloe verklaarde de her bouw niet onmogelijk te achten, maar hij wees er wel op, dat het metro-caisson dat voor het C.S. ligt, enige problemen kan opleveren. De stichting gaat nu enkele technische stu dies verrichten over de vraag op welke wijze het koffiehuis kan worden herbouwd. De heer Hamm acht het gesprek met de wethouder een goede en nuttige aanzet voor de verwezenlijking van de doelstelling van de stichting. Adhesiebetuigingen aan de stichting kunnen worden gezonden aan het secretariaat van de Bond Heemschut, Ko renmetershuis. N. Z. Kolk Amsterdam-C. 151

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15