oprijzende bakstenen pilasters in de trant van Palladio, met natuurstenen bases en do- rische kapitelen, van elkaar gescheiden. Gebeeldhouwde festoenen, zorgvuldig uit steeds andere vruchten samengesteld, zijn tussen de pilasters onder elk venster aange bracht. In de middelste vensteras geeft een rondbogige stenen poort toegang tot het ge bouw. Een geprofileerde kroonlijst sluit de gevel aan de bovenzijde af. Aan de zijkant van het statige huis is een stenen poortje met slanke zuiltjes en ionische kapitelen inge metseld. Het draagt in de ellipsvormige boog het jaartal 1658. Helaas is bij een vorige restauratie in de jaren 1954-56 het gehele binnenhuis eruit gesloopt en vervangen door een betonnen skelet. Helaas, want sinds de Reformatie tot 1820 was de Hof van Xanten een kerk huis van de Jezuïten. Vandaar ook, dat de naam Hof van Xanten, aanvankelijk zo ge noemd, omdat het huis aan de Deken en het Kapittel van St. Viktor in Xanten behoorde, in „Jezuïtenhuis" veranderde. De sporen, die de kerkruimte zeker achtergelaten zal hebben, zijn nu verloren. In de Olifant. Het hoekpand, naar een uithangteken voor „koloniale waren" onder de naam „In de Olifant" bekend, is een eenvoudiger, maar door zijn kolossale afmetingen zeker niet minder rijzig gebouw. Het heeft een vrijwel vierkante grondslag en drie verdiepingen, gescheiden door twee waterlijsten, en is ge dekt meteen schilddak met dakkapellen. De gevels zijn gepleisterd en vertonen nauwe lijks stijlkenmerken, doch enkele vensters en ingangen zijn van vroeg-negentiende- eeuwse oorsprong. Het muurwerk en de kapconstructie wijzen op een veel hogere ouderdom en kunnen zeventiende-eeuws zijn Vrede en rust Alle andere huizen aan de Lage Markt zijn in de negentiende eeuw verbouw en aange past aan de smaak van die tijd. De zonder uitzondering wit gepleisterde lijstgevels verbergen vaak veel oudere hui zen. Soms is een gevel in zijn geheel ver nieuwd. Een andere keer heeft men in het oude muurwerk slechts nieuwe vensterope ningen gemaakt en heeft men muurankers en éénmaal een gevelsteen laten zitten. Deze gevelsteen is de enig overgeblevene in de straat en getuigt van de hoge ouderdom 150 van het betreffende pand. In een barokke kartouche met engelekopje en bazuinen uit hij een wens waarin een chronogram vervat is: paXetqVles VsqVeqVaqVehVICDoMVl „Vrede en rust overal in dit huis"; telt men de hoofdletters als romeinse cijfers bij el kaar op, dan geeft dat het jaartal 1648. Drie sierankers aan de overigens aan de negen tiende eeuwse stijl aangepaste gevel wijzen samen met de gezwenkte achtergevel en de genoemde kartouche op een datering rond dat jaartal. De twee naastliggende huizen hebben ondanks de voorgevels uit de negen tiende eeuw veel oudere achtergevels. Aan de zijde van de Waal, achter hoge bomen gelegen, sprongen ze niet zo zeer in het oog en vielen daarom niet aan de modemise- ringswoede van de vorige eeuw ten offer. Men ziet er, naast de gezwenkte gevel uit de zeventiende eeuw, nog zestiende eeuwse puntgevels en achttiende eeuwse venster vormen met fijnmazige roedenverdeling. De restauratie Bij de restauratie van de Lage Markt heeft men de negentiende eeuw helemaal geres pecteerd. Dit wordt vooral duidelijk, wan-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14