tl denstad niet één grote bouwplaats zou wor den. De verschillende stadia van wederop bouw zouden zo steeds op de voet te volgen zijn en de plannen konden dan zonodig nog aangepast en veranderd worden. De eerste resultaten. Eindelijk is het- nu zo ver, dat de eerste resultaten van deze politiek zichtbaar be ginnen te worden. De Lage Markt, die men in 1968 nog omwille van een geprojekteerde „Waalboulevard" wilde slopen, nadert als eerste deelprojekt van de wederopbouw, die in januari 1976 begon, haar voltooiing. 3 De straat, waar blijkens haar naam en vol gens archiefstukken in vroeger tijden ko renmarkt werd gehouden, heefteen lange en bewogen geschiedenis achter de rug, die voornamelijk op haar ligging terug te voe ren is. De huizen van de noordwand hebben namelijk twee gezichten. Het ene kijkt uit op de Lage Markt, het andere daarentegen op de Waal en daar maken de huizen deel uit van Nijmegens zwaar geschonden Waal front. Een vesting. Toen Nijmegen nog vestingstad was, was de Waalzijde door een muur met poorten beschermd. Tegen deze muur zijn later hui zen gebouwd, ook aan de waterzijde, zodat de muur eigenlijk tussen de huizen ver dween, maar in feite wel bestond. Alleen ter hoogte van de Lage Markt ontbrak de muur geheel en kon men door de achterkant der huizen vanaf de Waal in de stad binnendrin gen. In 1588 werden ter bescherming van de stad en op haar kosten de vensters aan de Waalzijde getralied en sommige dichtge metseld. Dit bleek ook nodig, want in het jaar daarop probeerde de beruchte Maarten Schenck met zijn Staatse soldaten door deze zwakste schakel in de stadsverdediging bin nen te sluipen. Een verzonken en toegemet- seld stadspoortje, in de buurt waarvan zich Schencks list en ongeluk - hij werd gedood - afspeelde, is in bijna onherkenbare toe stand in de noordwand van de Lage Markt opgenomen. Een gevelsteen vermeldt: zware ijsgang. Enkele, helaas nu verdwe nen gevelstenen herinnerden aan deze nood toestanden. Zo kon men tot 1896 op een steen lezen: in 1800 - 10 en 10 was het water hier aan te zien Een andere gedenksteen had het opschrift: in 't jaar 1860 en één stond 't water tot aan dezen steen. Dergelijke overstromingen kwamen hier al tijd weer voor, ondanks het feit, dat de Lage Markt in 1614 al eens opgehoogd was. En kele gewelfde kelders van vóór die tijd, die zich ook nu nog onder sommige panden St. Antoni spoort mislukte aanslag door Maarten Schenck 11 Augustus 1589 Het poortjedat door de aanleg van een lage aarden wal vóór de huizen aan de Waalzijde gedeeltelijk onder het huidige straatniveau verdwenen is en waarvan de ingang aan de andere zijde door een aanbouwsel aan het oog onttrokken is, is nog niet in het algehele restauratieplan voor de Lage Markt opge nomen. Het ligt in de bedoeling later het straatje naar het poortje - dat overigens de enig overgebleven stadspoort van Nijmegen is - en de doorgang zelf weer te openen. Behalve door krijgsgeweld werd de Lage Markt ook regelmatig vanwege zijn ligging - laag aan de Waal, in tegenstelling tot de Grote Markt, die een vijfentwintigtal meters hoger ligt - door een hoogwaterstand geteis terd. In de winter ging dat vaak gepaard niet 4 bevinden, hebben daarom ongewild onder grondse vensters gekregen. Benamingen van huizen, uit een tijd, dat er geen huisnummers bestonden, zijn er ook overgeleverd, zoals „In de Roeden Haen" en „Het (Zwarte) Anker", die moeilijk te lokaliseren zijn. Daarentegen zijn „De Hof van Xanten" en „In de Olifant" heden nog begrippen die verstaan worden. De beide laatste zijn de enige grote patriciërshuizen aan de straat. De Hof van Xanten. De Hof van Xanten, ook Jezuïtenhuis en Vonckenpoort genaamd, is het huis met de grootste kunsthistorische waarde en het enige dat uiterlijk vanaf het midden van de zeventiende eeuw onverbouwd gebleven is. Het telt twee verdiepingen en vijf vensteras sen onder een schilddak. De vensters wor den door over de gehele hoogte van de gevel 149

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13