Nijmegen, het herstel van de Lage Markt Het begrip „benedenstad" riep bij menig Nijmegenaar tot voor kort gedachten op aan verval, algehele ontreddering en sociale misstanden. Wie door de enge, kronkelige straten en gassen - zo heten in Nijmegen de stegen - liep, kreeg niets als dichtgeplankte, verkrotte woningen te zien en hoorde hoog stens nog het sijpelen van regenwater langs de gevels en door de kapotte dakenHier en daar waren erhuizen gesloopt, met achterla ting van een gapend gat in de straatwand, waarvoor dan niets in de plaats kwam. Hele straten verdwenen, omdat huizenblokken met de bulldozer omvergehaald werden. Enkele jaren geleden besloot de gemeente raad het slopen achterwege te laten en de plannen, om de benedenstad volgens een nieuw, uniform concept in zijn geheel weer te bebouwen, te laten varen. Ervoor in de plaats kwam het standpunt, dat de oude en waardevolle bebouwing gehandhaafd moest blijven en dat het oeroude, door dé eeuwen heen gegroeide stratenplan niet aangetast mocht worden. Concreet betekende dit, dat enkele in het oostelijke deel van de bene denstad gelegen gebieden, die al gesloopt waren, naar de nieuw ontstane behoeften een nieuwe bestemming moesten krijgen en van de grond af aan opgebouwd zouden worden. Andere gebieden, in de westelijke benedenstad, zouden zorgvuldig geconser veerd worden door de bestaande bebouwing te herstellen, respectievelijk te restaureren en, waar nodig, de door sloop ontstane leemten in de straatwanden met nieuw te bouwen panden te dichten. Deze laatste ge bieden, waarde situatie het meest acuut is, werden in blokken ingedeeld. Blok voor blok werd, na inspraak van de belangheb benden, op papier uitgewerkt en achtereen volgens aan verschillende architecten en aannemers uitbesteed, zodat de hele bene- 2 Hbk i mimi de Priemstraat op de Lage Markt l.tuks het huisInde Olifant"recht-, ml de dicht ecbouwde doorgang naar de St. Antonispoort, waarvan de bovenverdieping van de poortwachterswoning juist zichtbaar is. Rechts een nieuwgebouwd pand. 2Links het huis ,,Inde Olifant'rechts de pilastergevel van ,,De Hof van Xanten" 3. Het poortje aan de zijkant van ,De Hof van Xanten", Anno 1658. 4. De noordwand van de Lage Markt. Van links naar rechts het tweede en derde pand nieuwbouw. In het vierde de gevelsteen met chronogram 1648.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 12