m III Welstand en economie b) Het bekende Pauwen-tegeltableau in de westgevel, uitgevoerd in het typische Kare- ol-groen en -blauw (ontwerpprof. Langer). zich voor „Kareol" interesseren, zoals de Culturele Raad Noord-Holland, de regi onale directie Rijksgebouwendienst e.a. Gedacht wordt ook aan onderbrenging en expositie van datgene, dat is overgebleven van het interessante archief van de Wagner Vereniging, van oude en moderne muziek instrumenten, van een museum geluidsap paratuur en/of een museum voor de re clame. Sedertdien is de lijst van eventuele gegadig den voor „Kareol'de laatste maanden ge stadig gegroeid. Het aantal adhesie-betuigingen van dichtbij en veraf was groot, hetgeen er mede toe leidde, dat men de financiële aspecten ging uitwerken. Instemming betuigden o.a. de Vriendenkring „Kareol", de kring Kenne- merland van de B.N. A.de staf van de afd. bouwkunst van het kunsthistorisch mu seum, het Ned. Dokumentatiecentrum voor de bouwkunst, enz. Er werd een Raad van bijstand van het stichtingsbestuur ingesteld, waarin o.a. zitting heeft drs. J. M. Henge- veld, penningmeester van de Bond Heem schut. De architect J. Brouwer (inmiddels overle den) maakte een plan voor het herstel van „Kareol". Hij kwam wat de kosten betreft uit op een bedrag van ruim twee miljoen. Wie kennis neemt van het verslag van de stichting komt onder de indruk van de be wogenheid en de noeste ijver van zo velen om „Kareol" als cultuurhistorisch monu ment voor het nageslacht te bewaren. v.d.W. De heer H. J. Zijlstra, Ambtenaar Monu mentenzorg van de gemeente Leeuwarden schrijft ons naar aanleiding van de foto in ons mei-nummer (bldz. 92) voorde panden Voorstreek 24,26 en 28 in Leeuwarden: Het leek me goed een tweetal foto's te zenden van de situatie van de panden op dit ogen blik na een onlangs uitgevoerde restauratie. De ontsierende steeksteiger, die jaren met het oog op de veiligheid van het verkeer de fraaie klokgevel moest steunen, is gelukkig verleden tijd. Een detail van de bijzonder fraaie klokgevel, genomen vanaf een hoog standpunt, laat behalve de fraaie detaille ring ook de straalzendertoren van de P.T.T. en een lelijke liftschacht zien. Beide ele menten zijn van de straat af gelukkig niet te zien.; Welstand en economie gaan hier duidelijk hand in hand. De vraag is echter gewettigd of voorde winkelpuien niet een andere op lossing had kunnen worden gevonden. Af gezien van de moderne vormgeving (dit kan door de deskundologen uitvoerig becom mentarieerd worden) hebben de puien het gebrék dat ze er qua kleur uitknallen, al thans dat is mijn mening. Als de panden op eerlijke bakstenen poten van gelijksoortige bakstenen als de gevels zouden hebben ge staan zou er uit een oogpunt van monumen tenzorg al veel gewonnen zijn geweest. Een winstpunt is, dat er belangrijke boven- De panden Voorstraat 24-28 in Leeuwarden in gerestaureerde toestand. De fraaie klokgevel tegen een wel heel le lijke achtergrond. gevels zijn gerestaureerd in het belang van het straatbeeld eri dat het lelijke gat in het rechtse pand (le verdieping) op passende wijze is gevuld. 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 11