k Kareol" beschermd jp]| Het heeft al in ons tijdschrift gestaan: het landgoed met Huize „Kareol" in Aerden- hout is beschermd monument geworden. Heemschut verheugt zich hierover bijzon der en onze bond niet alleen. Er is een goede strijd gestreden en met succes. En: door velen! Het is de moeite waard aan de ge beurtenissen, die aan de beslissing van CRM vooraf zijn gegaan, hier nog enige aandacht te besteden. Het landhuis „Kareol" met zijn opval lende, hoge, slanke watertoren ligt in een landelijke bosrijke omgeving. Het landgoed (ca. 7 ha) omvat een uitgestrekt park met vijvers en terrassen, een indrukwekkende eiken-allee en een eeuwenoud beukenbos. De villa zelf is een voor Nederland uniek gebouw, tussen 1908 en 1912 tot stand ge komen en gebouwd in opdracht van de be kende Julius Carl Bunge, die niet alleen als zakenman bekendheid genoot, maar ook en vooral als voorzitter van de Wagnervereni- ging. Het huis, gebouwd in Weense Sezes- sionstijl, vormt een hechte, slechts zelden zó voorkomende eenheid met het omrin gende park. Na het overlijden van de bouwheer en diens erfgename, kwam het landgoed, na de tweede Wereldoorlog in het bezit van de Staat. Daarvóór was het in juni 1940 door het Ned. Rode Kruis in gebruik genomen als herstellingsoord voor militaire en burger oorlogsslachtoffers. In 1949 werd „Ka reol" verkocht aan de heer Pasman te Was senaar. Deze verkocht op zijn beurt het landgoed, na een verblijf van vijf jaar in Aerdenhout, aan de EMS, toentertijd het machtige concern van de heer Zwolsman, die zoveel kocht, verkocht en/of sloopte! Ook hij had verkavelingsplannen voor „Ka reol' maar uitvoerbaar bleken ze (geluk kig) niet, omdat enerzijds de servituten, die op het landgoed rusten, anderzijds het be stemmingsplan van de gemeente Bloemen- daal, voldoende bescherming boden. Daar door verloor de EMS haar belangstelling voor het landgoed; bepaald niet de eerste keer, dat Zwolsman op deze wijze handel dreef. Het prachtige natuurgebied werd vele jaren verwaarloosd, evenals het landhuis. Velen in de omgeving maakten zich daar zorgen over, niet in het minst de .beheerder'van „Kareol", de heerN. J. P. Bersee, politie functionaris in Aerdenhout, die met toe stemming van de EMS de chauffeurswo ning betrok, huis en landgoed bewaakte en concerten organiseerde in de hal van „Ka reol". Mede op zijn initiatief verscheen enkele ja ren geleden een boekje van de hand van mevr. H. Slagter-Wieringa, waarin zij de geschiedenis van het huis en zijn bouwheer behandelde. De verschijning van het boekje was een van de feiten, die aanleiding gaven tot de oprichting van de Stichting Kareol' (oktober 1974). Deze stichting stelt zich ten doel het landgoed te behouden en er een cultureel-maatschappelijke bestemming voor te zoeken in overeenstemming met het karakter van het huis en de omgeving waarin het gesitueerd is. Nog maar nauwelijks met de uitwerking van haar plannen begonnen, werd, door de on verwachte verkoop van het landgoed aan de a) Kareol" te Aerdenhout, zoals het zich aan de wandelaar langs de Van Lennepweg voordoet. tegenwoordige eigenaar, de heer A. J. K. Muller en de Haarlemse aannemer A. Buijert, de stichting tot snelle actie ge dwongen. Met sloop bedreigd „Kareol" leek gedoemd te verdwijnen; de plannen voor de sloop van het grote huis en de bouw van een vijftiental geschakelde bungalows daarvoor in de plaats lagen klaar. De nieuwe eigenaren, verenigd ineen coöperatie, maakten haast met de zaak. Dankzij de medewerking van het gemeente bestuur van Bloemendaal, CRM en vele an deren slaagde de stichting erop het nippertje in het landgoed voorlopig beschermd te krijgen. De eigenaren van het landgoed wa ren daarmee „natuurlijk" niet gelukkig en zij hebben zich tot het uiterste verzet tegen de plaatsing van „Kareol" op de definitieve lijst van beschermde monumenten. Zonder succes gelukkig. Tijdens de voorlopige beschermingsperiode onderzocht de stichting onder de bezielende leiding van haar voorzitter mr. P. G. Sijp- kens, verschillende bestemmingsmogelijk heden voor het gebouwEen en ander valt te lezen in een in 1976 door de stichting aan de minister van CRM uitgebracht rapport, waaraan de gegevens voor dit artikel zijn ontleend. Als bestemmingsmogelijkheden werden genoemd: vestiging van een Landelijk Ont- wikkelings Instituut voor alle creatieve vakken; de vestiging van een Regionaal B u- reau Muziekpraktijk annex een service-bu reau. De noodzaak van de instelling van dergelijke bureaus en een dergelijk instituut wordt al jaren bepleit door de Federatie van Kunstenaarsverenigingen. Inmiddels gingen ook andere instellingen 146

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 10