Conflict voorgelegd aan Raad van State Heemschutdag 1977 Op 10 september in Zuid Limburg. Waarom de rijkscommissie voor de Monu mentenzorg in het begin van dit jaar heeft gevraagd, nl. het tussen haar en de minister van CRM gerezen conflikt voor te leggen aan de Raad van State, is nu toch gebeurd. Dit blijkt uit het antwoord van mr. Van Doom dat deze heeft gegeven op schrifte lijke vragen van de leden van de Tweede Kamer mevr. Veder-Smit (VVD) en de heer Van Ooijen (PvdA). In ons mei-nummer hebben we uitvoerig over het conflict tussen de commissie en de minister geschreven en daarbij gemeld, dat de commissie het niet eens was met de be windsman, dat hij de volgens de commissie in de Monumentenwet voorgeschreven pro cedure met betrekking tot een door de com missie gegeven advies (over het Bassin in Maastricht) niet had gevolgd. Toen de commissie naenige maanden was gebleken, dat de minister weigerde de procedure te volgen, had de commissie aan de bewinds man voorgesteld het geschil ter beoordeling voor te leggen aan de Raad van State. Na verscheidene maanden had de commissie nog geen bericht ontvangen, dat de Raad van State zou worden ingeschakeld. Daarop legde de commissie haar taak neer en kwam de zaak in de openbaarheid. In antwoord op de vragen van mevr. Veder-Smit heeft de minister nu geant woord, dat z.i. de taak en de positie van de rijkscommissie in het algemeen niet in het geding zijn. Naar het oordeel van de com missie heb ik - aldus mr. Van Doom - bij het nemen van de gewraakte beslissing de Monumentenwet niet juist toegepast en daarmee afbreuk gedaan aan haar taak en positie. In het onderhavige geval (het Bassin in Maastricht) heeft de minister gemeend het oordeel van de rijkscommissie niet te kun nen volgen, omdat andere, zwaarderwe- gende belangen zich daartegen verzetten. En dan volgt de mededeling, dat hij inmid dels over de uitleg van de wet op dit punt het gevoelen heeft gevraagd van de 13e afde ling van de Raad van State (die voor CRM) Het antwoord op de vragen van de heer Van Ooijen komt vrijwel op hetzelfde neer als de minister aan mevr. Veder-Smit heeft gege ven. Commentaar Uit het antwoord blijkt niet, waarom de mi nister niet aanstonds is ingegaan op de sug gesties van de commissie-Bentinck om het verschil van opvatting over de toepassing van de Monumentenwet voor te leggen aan de Raad van State. Door de commissie hier over maandenlang in het onzekere te laten heeft hij de indruk gewekt, dat hij niet bereid was de zaak bij de Raad van State aanhangig te maken. Op grond van deze indruk bij de commissie gewekt, besloten de leden ont slag te nemen. Voorts blijkt uit het antwoord niet welke „zwaarderwegende belangen" voorde mi nister hebben gegolden om het advies van de commissie - het Bassin op de lijst te plaatsen - niet te volgen. Het zou interes sant zijn die „zwaarderwegende belangen" te leren kennen. v.d.W. Zoals wij al eerder berichtten bezoekt Heemschut dit jaar Zuid Limburg. In tegenstelling tot aanvankelijke plannen zal het programma aanvangen te MAASTRICHT. In grote trekken ziet dit programma, dat georganiseerd wordt door onze Provin ciale Heemschut Commissie met medewerking van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten en de Stichting het Limburgs Landschap, er als volgt uit: Aankomst te Maastricht per trein van 11.02 uur (treinnummer 829 uit het Noorden); de leden die met eigen vervoer komen kunnen parkeren bij het Station. Zo spoedig mogelijk hierna vertrekken de klaar staande bussen, via het Plateau van Margraten, naar het Geuldal, alwaar een kleine wandeling wordt gemaakt en o!m. de Volmolen wordt bezichtigd. Langs een aantrekkelijke route rijdt men naar Maastricht terug, waar de lunch wordt gebruikt in het mooi gelegen Maas Paviljoen. In de namiddag zullen te voet verschillende, interessante delen van Maastricht worden bekeken, waarde Heemschutaspecten worden toegelicht, uiteraard onder deskundige leiding die evenmin tijdens de busexcursie zal ontbreken. Tegen 18.00 uur zullen zij die naar huis willen, weer terugkomen bij het Station. Indien u voor eigen rekening wilt deelnemen aan een gezamenlijk diner, wordt u verzocht hiervan opgave te doen opdat voor reservering kan worden zorg gedra gen. De kosten voor deze dag zijn begroot op 26,- per persoon. Aan de deelnemers zal een reductiebon van de Nederlandse Spoorwegen worden toegezonden, waarmee men op 10 september20% REDUCTIE kan krijgen op de reiskosten. Een dagretour kost 29,-. Reductie is niet mogelijk vooreen week end retour a 30,-. U wordt dringend verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven en wel vóór 31 juli a.s. Uw giro overschrijving, uitsluitend op postgiro 12 43 26 onder vermelding van Heemschutdag 1977, kan als aanmelding dienen. U ontvangt hierna ter bevesti ging een deelnemerskaart en nadere informatie. 102

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9