Agenda* Hendrick de Keyser melijk omdat ze bang waren dat hele gevel- wanden verpest zouden worden door te hoge of te brede panden. Gelijk hadden ze", (cursivering van ons; red. Heem schut). De heer Schaefer besloot het inter view als volgt: „Ook al meen je dat veel dingen om ons heen het resultaat zijn van adellijke en bourgeoiscultuur waar je nu af stand van wilt nemen, dat mag je niet belet ten te erkennen, dat ze mooi zijn. Het is een kwestie van herbezinning". We hebben veel geciteerd. Maar wat we hiermee beogen is, dat ook een staatssecre taris van gedachten kan veranderen. Ten goede wel te verstaan, al zullen velen mis schien bezwaar hebben tegen de formule ringen van de heer Schaefer. Wat ons verheugt is, dat de kritiek die in 1975 op de feestredevoering van de heer Ook nu weer heeft de vereniging Hendrick de Keyser een keurig verzorgd jaarverslag (1976) het licht doen zien. Het aantal nieuw verworven panden be droeg drie en het totale bezit aan huizen van de vereniging bedroeg uit. 1976 199. De nieuwe aanwinsten zijn Auckamastraatje 4 en 6 in Leeuwarden en Blauwburgwal 22 in Amsterdam. Met de verwerving van laatst genoemd pand is alleen al in de hoofdstad het bezit van Hendrick de Keyser op 69 gekomen. Het pand Blauwburgwal dateert uit het laat ste kwart van de 17e eeuw; het wordt ge kenmerkt door een ingezwenkte halsgevel met een natuurstenen bekroningen een hou ten onderpui; langs de op consoles over- kraagde zijgevel is een pothuis gelegen. De twee huisjes in Leeuwarden liggen in de onmiddellijke omgeving van het stadhuis; beide panden, die in slechte toestand verke ren en dringend gerestaureerd moeten wor den, zijn 17e eeuws. Uit het verslag van de direkteur. ing. W. Raue blijkt, dat sinds de afsluiting van het verslag nog een aantal panden is verworven: het voormalige raadhuis te Kuinre, Rosmo lenstraat 1-5 te Hasselt, Huidenstraat 19 te Amsterdam, terwijl binnenkort nog zullen volgen Slotstraat 10, Culemborg en Brink 47/Boterstraat 3, Deventer. Over Oenselse- straat 50 in Zaltbommel wordt nog onder handeld. Voor 1976 had de vereniging op een restauratie-activiteit tot een bedrag van rond 101 Schaefer is geuit, niet helemaal aan dove mansoren blijkt te zijn gezegd. Het siert de heer Schaefer, dat hij nu erkent, dat wij twee jaar geleden gelijk hadden toen we zijn op vattingen over bepaalde aspecten van mo- numentenbehoud en - zorg bestredenOnze voorzichtige conclusie nu kan zijn: mocht de heer Schaefer ook in het nieuwe kabinet zitting krijgen, dan is er hoop op een meer genuanceerde benadering van stadsherstel dan twee jaar geleden mocht worden veron dersteld. Stadsvernieuwing met inge bouwde monumentenzorg is niet alleen een aangelegenheid van politieke visie, maar ook een kwestie van cultuur. Of dit besef ook bij de komende regering zal doordrin gen, dient te worden afgewacht. v. d. W. 3,5 miljoen gerekend; men bleef er ruim een half miljoen gld. onder, maar ten op zichte van 1975 werd iets meer dan een half miljoen gld. meer besteed. Helaas is dit hogere bedrag in feite niet aan restauratie kosten besteed kunnen worden. De stijging van de BTW van 16 naar 18% in de tweede helft 1976 heeft hier ook in negatieve zin bijgedragen. Gereed kwamen de restauraties van O.Z. Voorburgwal 151-153, Amsterdam, van Swinderenstraat 7, Balk, Maarland NZ 10, Brielle, Breedstraat 121 en Zuiderspui 3, Enkhuizen, Korte Spaame 23/31Haarlem, Wagenaarstraat 1, Middelburg, Burg. Let- teweg 5, Oostvoome. Met de restauratie van zeven panden is begonnen. Aan de res tauratie van zes panden zou in de loop van dit jaar worden begonnen. Een vrij groot aantal restauraties is in voorbereiding. Blauwburgwal 22, Amsterdam, nieuw verworven door Hendrick de Key ser" foto: C: P. Schaap In het Amsterdams Historisch museum, Kalverstraat 92, wordt tot en met 28 augustus a.s. een tentoonstelling gehouden met als onderwerp „Steden in beeld". Toten met 16 juli a.s. wordt in het Technisch tentoonstellingscentrum (Blokkenzaal van het Gebouw voor bouwkunde van de T.H.), Berlageweg 1Delft een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis van het Noordhollands kanaal; dag. beh. zon- en feestdagen van 10 tot 17 u. De Nederlandsche Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis organiseert ook dit jaar enige zomerkampen: Swifterband van 11 t/m 22 juli; Zuidelijk Flevoland van 4 t/m 16 juli; Heusden (twee weken in juli); Grotslag (twee weken in juli). Inl. NJBG, Postbus 378, De Raad van Europa organiseert van 15 augustus tot 16 oktober a.s. in West Berlijn een tentoonstelling: From the futuristic town to the functional city - planning and building in Europe from 1913 to 1933. Van 19 tot 23 september a.s. organiseert de International Union of Local Authorities (1ULA) haar 23e congres in Hamburg met als onderwerp: Improving the quality of life- a challenge to local govemment. Inl. IULA, 45 Wassenaarseweg, Den Haag 2018. De redactie van ons tijdschrift stelt haar kolommen open voor de aankondiging van tentoonstellingen en congressen, enz., die betrekking hebben op Heemkunde e.d. Bij inzending dient rekening te worden gehouden met het verschijningstijdstip van ons tijd schrift (2e helft van elke maand), hetgeen betekent, dat opgaven tenminste vijf weken vóór het verschijningstijdstip in ons bezit dienen te zijn. Opgaven bij voorkeur naar de redactie: Granaathorst 97, Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 8