Heemschut in actie Vlierden De Vughtse Hoeven Tweede brug in Kampen Silo in Hasselt En verder Bio-industrie in Vlierden. In het kerkdorp Vlierden (gem. Deume) wordt de vestiging overwogen van een bio-industrie in de on middellijke nabijheid van een windmolen. Deze molen is een van de weinige Brabantse molens, die zich nog geheel vrij in het land schap bevindt. Een bouwvergunning schijnt op grond van een uit de jaren vijftig date rend bestemmingsplan moeilijk zijn te wei geren Daarom heeft onze bond het gemeen tebestuur in overweging gegeven met spoed een voorbereidingsbesluit voor een meer aan de hedendaagse milieu-eisen aangepast bestemmingsplan te ontwerpen. Daarmee zou ook de toekomst van het onderhavige gebied voor aantasting kunnen worden ge vrijwaard. Heemschut had eerst bij de gemeenteraad van Vught en vervolgens bij Ged. Staten van Noord-Brabant bezwaar gemaakt tegen het ontwerp bestemmingsplan ,,de Vughtse Hoeven". Laatstgenoemd college heeft onze bezwaren ongegrond verklaard, reden waarom Heemschut zich nu tot de Raad van State heeft gericht onder handhaving van al zijn bezwaren. De bezwaren zijn o.m. ge richt tegen het dreigend verlies van ,,de Vughtse Hoeven", een bijzonder fraai na tuurgebied. Met de colleges van B. en W. van Kampen en IJsselmuiden is uitvoerig van gedachten gewisseld over de voorgenomen bouw van een tweeds brug over de IJssel in Kampen. Na de mondelinge gedachtenwisseling heeft onze bond beide gemeentebesturen nog een brief geschreven, waarin Heemschut zegt het een wonderlijke zaak te vinden, dat een brug, die hoofdzakelijk bedoeld is om het doorgaande verkeer van provinciale en rijkswegen afte wikkelen, niet is ingepast in de afwegingen en beslissingen van een pro vinciaal of rijkswegenplan. De gekozen verkeersoplossing verbetert weliswaar de situatie in het centrum van Kampen, ze be tekent tevens een geringe verbetering op het Noordoostelijk bruggehoofd bij het station (de IJsselmuiderkant), maar verslechtert de situatie op de Europaweg in Kampen. Heemschut heeft een alternatief aan de hand gedaan, waaraan, zo wordt erkend, ook na delen kleven. Intussen, alles overwegende, en in aanmerking nemende, dat Kampen na jarenlange discussie nu eindelijk een oplos sing voor de verkeersproblematiek heeft gevonden heeft Heemschut besloten toch geen bezwaarschrift in te dienen. Dat zou maar „leiden tot vertraging, waardoor de problematiek in Kampen alleen maar groter zou worden. Verkeerserosie in de stad valt te verwachten. Kansen op een uitspraak waardoor alternatief spoedig gerealiseerd wordt, zijn niet aanwezig", aldus de slot conclusie van Heemschut. Heemschut heeft zich tot de gemeenteraad van Hasselt gewend om bezwaar te maken tegen een ontwerp bestemmingsplan, dat de mogelijkheid opent tot uitbreiding van het silo-overslagbedrijf, gelegen aan het Zwarte Water binnen de wallen van de stad met een „toekomstig" beschermd stadsgebied; het bedrijf is nu al een storend element in het stadsbeeld. heeft het gemeentebestuur van Veere tot onze voldoening ons meegedeeld, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor ons be zwaar, dat de te bouwen steigers aan het Veerse Meer gebruikt zouden kunnen wor den voor het afmeren van boten; de steigers zullen zodanig worden gebouwd, dat het onmogelijk is er boten aan af te meren; blijven we nog even in Veere vertoeven. Heemschut heeft nl. het gemeentebestuur verzocht bij de plaatsing van nieuwe lan taarnpalen gebruik te maken van modellen, die elders zijn aangebracht en die de goed keuring van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg kunnen wegdragen; een zaak om het intieme, beschermde, stadskarakter te behouden; heeft Heemschut overigens aan het gemeen tebestuur van Veere haar voldoening ken baar gemaakt over de pogingen om de mo len „de Hoop" in Serooskerken te doen verplaatsen en restaureren, waardoor deze zijn „biotoop" zal verkrijgen; heeft Heemschut zich tot Ged. Staten van Noord-Holland gewend om te pleiten bij de aanleg van de ontworpen Westfrisiaweg bij zondere aandacht te schenken aan de land schappelijke aspecten; handhaaft Heemschut zijn bezwaren tegen het bestemmingsplan „Koeweg" in Hat- tem, omdat wij van mening zijn, dat een landschap van grote cultuur-historische waarde niet blootgesteld dient te worden aan sluipende verwording; en tenslotte: heeft de provinciale commissie Groningen zich tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gewend over het feit, dat het bekende blauw-witte schildje ter aan duiding van geregistreerde monumenten in deze noordelijke provincie vrijwel niet is aangebracht. Gevraagd is de schildjes als nog aan te brengen; er kan in psychologisch opzicht een positieve invloed van uitgaan. v.d.W. Silo in Hasselt: storend element in stads beeld. i» 119

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26