Heemschut in actie Willemstad Leidschendam Uithuizen Genderen Delden Ede Boerderij in de Beemster. Willemstad. De historische structuur van dit uiterst waardevolle monumentale ves tingstadje wordt ernstig bedreigd wanneer een thans ter visie liggend ontwerp bestem mingsplan (Vesting Willemstad) zou wor den verwezenlijkt. Onze bond heeft met name bezwaar gemaakt tegen de situering van de bejaardenwoningen, die, volgens het plan, te dicht komen te liggen bij de stads wallen. Geen bezwaar zou Heemschut hebben tegen de bouw van enkele bejaardenwoningen in de gevellijn van de straatwanden van de Achterstraat en de Kerkring. In deze zin heeft onze bond zich tot de gemeenteraad van Willemstad gewend. De Windlust in Leidschendam. De ge meenteraad van deze Haagse randgemeente heeft zich onlangs met 10 tegen 9 stemmen verzet tegen het besluit van de minister van CRM om het buitenhuis „De Windlust" op de voorlopige monumentenlijst te plaatsen. Heemschut heeft zich tot de minister ge wend met het verzoek geen gevolg te geven aan het raadsbesluit. De redenen waarom de gemeenteraad „De Windlust" niet als mo nument wenst aan te merken, waren o.a. de slechte staat van onderhoud, de slechte be reikbaarheid, en de stedebouwkundig ge zien, excentrische ligging. Heemschut meent daarentegen, dat, wanneer men aan de overkant van de Vliet staat, het buiten huis goed zichtbaar is en in de omgeving een belangrijk architectonisch element vormt. Slechte staat van onderhoud en onvol doende bereikbaarheid zijn volgens onze bond argumenten, die los staan van de mo numentale waarde van het pand. ,,de Windlust" in Leidschendam wèl van monumentale waarde foto: C. H. Voorhoeve Boerderij Uithuizen. In een brief aan de Rijksdienst heeft Heemschut uiting gegeven aan zijn teleurstelling dat deze boerderij niet op de monumentenlijst voorkomt. We schreven: het bouwwerk vormt door de aard van de onderlinge relaties van zijn bouw massa's en de nog gave gevelindeling een zeer harmonische compositie. En verder: de boerderij bevindt zich op een zeer markant punt in het dorp en levert een belangrijke bijdrage aan de belevingswaarde van de na bije omgeving. Naar verhouding bevat de boerderij een groot woongedeelte en daarom komt het Heemschut voor, dat een nieuwe bestemming minder problematisch zal zijn dan bij monument-boerderijen meestal het geval is. Boerderij in Genderen. Heemschut heeft bij B. en W. van Aalburg „vurig" gepleit voor het behoud van de monumentale boer derij Meerhoek 25-27 in Gendringen. Pla nologisch zou de boerderij een sta-in-de- weg zijn en daarom wil het gemeentebe stuur haar slopen. Heemschut heeft er het gemeentebestuur op gewezen, dat we in ons land erg zuinig moeten zijn met datgenen wat er nog is aan historische bebouwing. Service-flat in Delden. Aan de N.-W.- zijde van Delden zal, als het gemeentebes tuur er zijn goedkeuring aan verleent, een serviceflat worden gebouw. Met erkenning, dat de architectuur van het te bouwen flat door de bond niet onverdienstelijk kan wor den, zijn we toch van oordeel, dat de voor genomen bouw-ontwikkeling niet past in het kader van een terughoudendheid ten aanzien van de groei van kleinere steden in landschappelijk kwetsbare gebieden. Bo vendien meent Heemschut, dat de behoefte aan een dergelijk omvangrijk object niet gevoed wordt door de huisvestingssituatie in Delden. Heemschut heeft zich in een brief aan B. en W. van Delden aangesloten bij een bezwaarschrift, dat de Vereniging Vrienden van Twickel over dezelfde aange legenheid heeft ingediend. De dorpsstructuur van Ede. Bij het door breken van de dorpsstructuur van Ede zijn historische kenmerken verloren gegaan. Met name de amputatie van het hart van het dorp, de markt, is een niet te herstellen verlies. Ook enige voorbeelden van een voudige, maar waardevolle architectuur zijn de laatste jaren verdwenen. De aantas ting van de schoonheid van Ede en de daar onder ressorterende dorpen heeft de aan trekkelijkheid zekerniet verhoogd. Zo heeft de bond aan B. en W. van deze sterk ge groeide Gelderse gemeente geschreven. In de gemeenteraad zijn intussen stemmen op gegaan het pand Driesprong 32 te herstel len. Natuurlijk is Heemschut hierover ver heugd. En daarom meende de bond ook een pleidooi te moeten houden voor het boerde rijtje Driehoek 36. Dit perceel heeft welis waar de bestemming van openbaar en ge meenschappelijk groen c.q. bijzondere be bouwing gekregen, maar door middel van een voorbereidingsbesluit, gevolgd door een art. 19-procedure zou het boerderijtje een woonbestemming gegeven kunnen worden. Er is intussen al veel geïnvesteerd om het interieur op te knappen. Na restaura tie van de gevel zou het boerderijtje volgens onze bond zeker voldoen aan de eisen, die aan bewoning moeten worden gesteld. Een kwestie van behoud van dorpsschoon dus. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft een stokje gestoken voor het plan van het gemeentebestuur van Beemster bouw vergunning te verlenen voor een pand aan de Middenweg. In dit gedeelte van de Mid denweg ligt een aantal monumentale stolp boerderijen, die van historische waarde zijn. Er kan hier, volgens Ged. Staten, zelfs ge sproken worden van „een nog bijzonder gaaf stuk van de polder De Beemster". Op grond van landschappelijke en agrarische aspecten hebben G-S. van Noord-Holland dan ook besloten geen medewerking te ver lenen aan het onderhavige bouwplan. Het gemeentebestuur van Beemster heeft h ieruit de enig mogelijke consequentie getrokken en de bouwvergunning afgewezen; precies waarom Heemschut indertijd had verzocht! 118

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25