mm Si Postcodering Erratum te wensen overblijft". Op de begraafplaats bevindt zich het zoge naamde Metaher of Reinigingshuis, bij de Portugese joden Rodeamentoshuis ge naamd, een plaats waar eertijds de lijkwas- singen plaatsvonden. Daterend uit 1705, valt dit gebouw onder Monumentenzorg. Het in 1966 voltooide en in achttiende eeuw stijl gerestaureerde gebouw wordt nog steeds gebruikt, zij het niet voor lijkwassin- gen maar voor een onderdeel van de gods dienstige begeleiding van een overledene. Tot slot zij hier vermeld, dat in het jaar 1800 de Gebroederschap Matsebet Aben (steen plaatsing) werd opgericht met als doelstel ling dat ieder lid bij zijn of haar overlijden een zerk op het graf geplaatst zou krijgenIn 1858 is die doelstelling enigszins veranderd en werd de Gebroederschap een begrafenis fonds voor leden van de Portugees- Israëlietische Gemeente. R. S. Cortissos Een volledig in de Hebreeuwse taal uitge voerde, overigens eenvoudige grafsteen, waaraan het bijzondere de handen van de Cohen (priester) zijn, uitgehouwen in de steenHet zal duidelijk zijn dat de vingers op een speciale wijze zijn gespreid. Het graf dateert uit 5583, eerste helft negentiende eeuw, en is van rabbijn Daniël Cohen d'Azevedo. Foto IV Een duidelijk voorbeeld van in zuiver oos terse stijl gemaakte graftombes, in dit geval van de familie De Mercado. Foto V Eind zeventiende eeuw. Een schitterende grafsteen van Mordechai Franco Mendes en zijn echtgenote, alweer sefardisch, Sara Abendana. De steen is uitgevoerd in wit marmer, waarop wederom bijbelse voor stellingen staan uitgebeeld: bovenaan links het offeren van Izaak door zijn vader Abra ham, rechts David speelt harp. Links onder Jacob's droom de ladder in cluis, rechts onder de voorstelling van A- braham die een verbond sluit metAbimelech in aanwezigheid van zijn generaal Pigol. In het mei-nummer stond een foto van het Bassin in Maastricht vóór de afbraak. Deze foto is van de zuidzijde van het Bassin, maar deze is niet gesloopt. Onder de moker is gevallen de westzijde van het Bassin. In hetzelfde nummer komt een foto voor van de maquette voor het nieuwe gemeentehuis in Wormerveer. Tot onze spijt heeft er een verwisseling plaats gehad; de geplaatste foto was de maquette van een alternatieve oplossing, waarin de gevel van het uitge brande gemeentehuis behouden zou blijven. Bedoeld was een foto op te nemen van de maquette van het plan van gemeentewerken door Heemschut beschreven als ,een lomp plat afgedekt gebouw met een extreem ver tikaal gelede gevel". 5 Herhaaldelijk bereiken het secretariaat van de Bond Heemschut adresaanvullingen met de nieuwe P.T.T.-adrescode. De leden/le zers behoeven ons een dergelijke opgave niet te doen, omdat het door ons gebezigde code-systeem voor grootgebruikers zal worden omgezet door de PTT. Wanneer de PTT tot deze omzetting overgaat, is ons niet bekend. Tot zolang moet Heemschut de tot nu toe gebruikte postcodering toepassen. Zodra de PTT de omzetting heeft verricht, zal men de nieuwe code op onze adresband jes aantreffen. 117

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24