v6-:kiT-.T. i*s 'Af/;?., Uit de stichting is een Werkgroep Portugees-Israëlietische Begraafplaats ont staan om voor dit plaatselijk onderdeel van de groep historische joodse begraafplaatsen het praktische werk te doen. De begraaf plaats te Ouderkerk aan de Amstel neemt dan ook een uitzonderingspositie in. Een onderscheid dient te worden gemaakt tussen het binnenwerk (administratie) en het bui tenwerk. De buitenwerkzaamheden namen - na een periode van stilstand van circa zeventig jaar - in juni 1967 wederom een aanvang. Sedertdien is men systematisch te werk gegaan en werd telkenmale een be paald gedeelte onderzocht. Grondwerk, zoals maaien, snoeien en dergelijke waren in eerste instantie vereist, waarna men in 1971 kon beginnen met het gedeelte bij het Rodeamentoshuis, waar vanaf 1701 werd begraven. Dat gedeelte werd opgemeten, opnieuw in kaart gebracht en om een duide lijke afbakening te hebben, werden er gleu ven gegraven tussen de rijen. Zo ook ver richtte men identieke werkzaamheden in het zgnhistorische gedeelte - waar vanaf 1614 werd begraven - niet zo zeer om controle op de gegevens van De Castro uit te oefenen en nieuwe kaarten te maken, maar veeleer om teksten goed te kunnen lezen en de soort van zerk te bepalen alsmede alle beschikbare gegevens op kaart vast te leggen en deels te fotograferen. Een van de andere taken die de P.I .Bwerk groep op zich nam was het op verschillende plaatsen identificeren van naamloze kinder graven. Restauraties, het vanwege verzakking her plaatsen van zerken, het herstellen van scheuren in grafstenen, enfin alle mogelijke werkzaamheden heeft de Werkgroep op zich genomen. Adviezen van de kant van Monumentenzorg en andere deskundigen zijn bij al deze werkzaamheden natuurlijk onontbeerlijk, terwijl men anderzijds ge lukkig van moderne hulpmiddelen gebruik kan maken om tijdens slecht weer - en niet te vergeten tijdens de wintermaanden als het werk buiten deels stil ligt - niet voltooide werken af te dekken. Samenwerking met onder meerde tekenkamer van de gemeente Ouder-Amstel vormt geen punt en ook het Waterschap Bijlmer laat voor verbetering van de oevers, waaraan een deel van de begraafplaats grenst, beslist geen verstek gaan. De Werkgroep P.I.B. verzorgt o.m. direct of indirect rondleidingen, en is immer be reid hulp te bieden aan diegenen die naspeu ringen wensen te doen over overleden fami lieleden. Vooralsnog zal het nog vele jaren in beslag nemen alvorens men zover is dat de werkgroep opgeheven kan worden, en dat men kan zeggen dat alle beschikbare gegevens op kaart en op foto verwerkt zijn, alle restauraties voltooid en ,er niets meer 2 v r;:\ -p p iiaSiiMiÉ Foto 1 Een monument daterend uit het jaar 1899 van David van Mozes Henriques de Castro en zijn sefardische echtgenote Sara Lopes Suasso de Pinto. Het monument werd vervaardigd door de portugees-joodse beeldhouwer Joseph Mendes da Costa, die daarvoor opdracht had gekregen van vrienden en vereerders van de overledene. Twee soorten steen werden gebruikt, te we ten een marmeren plaat op een hardstenen zuil van zo'n drie meter hoog, met als ver sieringen het in marmer uitgehouwen fami liewapen en een gesluierde urn er boven op. De gebeitelde teksten zijn in het Nederlands en het Portugees identiek aan elkaar. Foto II Een marmeren grafsteen op het graf van David van Daniël de la Peha, niet alleen uitgevoerd in Rococostijl, maar ook voor zien van het familiewapen, inclusief mar- kiezenkroon, waarmee de adellijke afkomst werd aangegeven. De Portugese tekst luidt als volgt: Del bien aventurado y caritativo varon Da vid de Daniël de la Peha que falecio en 17 Tisri 5511 que coresponde en 17 otubro A- 1750. De goede, gewaagde en liefdadige man Da vid van Daniël de la Peha die op 17 Tisri 5511overeenkomend met 17 oktober 1750, overleed. Foto 111 De wel bijzonder rijkelijk versierde graf steen van Mozes van Mordechai Senior, da terend uit 1730. In veel gevallen hebben de hoofdpersonen betrekking op de voornamen van de overledene. In het midden op de bovenste rij worden wij dan ook Mozes met de stenen tafelen waarop in het Hebreeuws de tien geboden uitgehouwen) gewaar, ter wijl geheel onderaan in het midden Morde chai, zittend op een paard, wordt uitge beeld. N.B. Mozes de (van) Mordechai betekent Mozes zoon van Mordechai. Verder zien wij de voorstellingen van David die de harp bespeelt en Abraham die naar de hemel kijkt rechts, respectievelijk links boven). Daar waar de naam van de overledene wordt vermeld, is de flankkering van Ja- cob's droom met de ladder - links - te zien, terwijl rechts het bezoek van de koningin van Sheba aan koning Salomon wordt uit gebeeld. Daaronder, van links naar rechts: Sara met Izaak, Rebecca en Rachel, de vrouwen van de drie aartsvaders. Tenslotte links van Mordechai te paard, Benjamin en rechts daarvan Juda. 116

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23