mende Amsterdamse, Hoomse en Ant werpse handelaren, immers er was leven dige handel in pelsdieren te bedrijven met de aldaar jagende Indianen. De Engelsen deden dat al in Virginia en de Fransen en Frans Canada. Vreemd genoeg was het daartussen liggende gebied, dat nu bekend is als de Hudson-vallei, onbekend gebleven. De Staten Generaal gaven deze handelaren een monopolie voor drie jaar onder de titel Nieuw Nederland Compagnie. Zelfs werd nabij het tegenwoordige Albany een ford opgericht om de factorijen te beschermen. Het fort werd Oranje genoemd. Op deze wijze werd in dit gebied de basis gelegd voor wat later de kolonie Nieuw Nederland zou heten. Hudson-vallei, dat nu Nieuw Nederland werd geheten. In 1625 werd daar in opdracht van de Heren XIX van het W.I.C. met landmeter Crijn Fredericxz. in het West-Indisch huis de bouw besproken van een groot fort met vijf bastions op Manhattan aan de monding van de Hudson. Nauwkeurige voorschriften werden tevens vastgesteld, opdracht tot verdeling van de grond, voor de rechtsbede ling en de bevoegdheden en samenstelling van de Raad. Er werd vee meegegeven. Het fort zou Amsterdam heten, de vestiging daarbij Nieuw Amsterdam, die de hoofd plaats van de Compagnie in dit gebied zou worden. Of alles zo in de puntjes is uitgevoerd als besproken was, blijft twijfelachtig. Het fort Het West-Indisch Huis. Nieuw Nederland De oprichting van het WI .Cin wezen een kaapvaartcompagnie om afbreuk te doen van de Spaanse vijand, was een grote steun voor de V.O.C., die in de Hoogstraat resi deerde. Opmerkelijk en vermoedelijk min der algemeem beseft is, dat de W.I.C. een groter aanvangskapitaal bijeenbracht dan de V.O.C., met haar 7.108.161en in 1624 zelfs 7.500.000.- Dat was ongeveer een miljoen gulden meer dan de V.O.C. Hoe zeer de W.I.C. een kaapvaart Compagnie was, blijkt uit het feit, dat tussen de jaren 1621 en 1636 niet minder dan 547 Spaanse schepen werden vernield of buitgemaakt. De komst van de W.I.C. werd aanleiding voor de verdeling van het arbeidsveld tussen V.O.C. en W.I.C. De laatste kreeg Ame rika en West-Afrika toegewezen. Dat bete kende het bewind over het gebied van de althans kreeg maar vier bastions, zoals de oudste afbeeldingen laten zien. De eerste kolonisten vertrokken daarheen, vooral pro testantse Walen. Zo werd van het West-Indisch Huis uit het centrale beheer gevoerd over een grote vloot, maar ook over gebieden in Amerika, het Caribische gebied en West-Afrika. Noch met de kolonisten, noch met de direc teuren en gouverneurs (met uitzondering van Graaf Joan Maurits van Nassau in Bra zilië) is de W.I.C. gelukkig geweest. Tijd genoten verklaarden althans, dat de W.I.C. bestuurders in haar dienst had, die bij de V.O.C. nooit tot een rang van betekenis zouden hebben gebracht. De Zilvervloot Goed ging het niet met de W.I.C. in Nieuw Nederland. De ene na de andere Gouver neur werd wegens nalatigheid of onbe kwaamheid teruggeroepen. Van 1626-1644 werd hier een verlies geleden door de Com pagnie van 500.000.- netto. Het was daarom zo'n geweldige uitkomst, dat haar admiraal Piet Heyn in nov. 1628 door het pakken van de Zilvervloot in de Baai van Matanzas een buit maakte van ruim elf miljoen gulden. Het is de enige grote slag, welke de W.I.C. geslagen heeft. De buit werd opgeslagen in de kelder van het West-Indisch Huis, die hieraan de naam van Piet Heyn-kelder ontleent. De heren XIX hadden het al moeilijk genoeg én overzee én voor de deur, want er braken in deze roezige en rosse buurt van die tijd rellen uit, toen het scheepsvolk niet tevre den bleek met zijn 18 maanden soldij, als deel van de buit. Ruiten werden ingegooid, men klom over de muur, forceerde met een bijl het poortslot en wist zelfs een goteling te bemachtigen om daarmee het gebouw te beschieten. Dank zij de omstandigheid, dat niemand aan de oproerlingen kruit wilde verschaffen, gebeurde erniets ergers. Intus sen arriveerde majoor Klaas Hasselaer met zijn schutters, die het West-Indisch Huis wist te ontzetten. Nieuw Nederland ging in 1664 voor de West-Indische Compagnie verloren, toen de Engelsen met een overmacht uit Boston komend Peter Stuivesant met een onwillige bevolking en geringe krijgsmacht tot over gave dwongen. De W.I.C. had te veel hooi op haar vork genomen. Gezien de verwikke lingen ter zee en te land in het haar toebe deelde gebied, was zij niet bij machte haar vestigingen voldoende te bemannen. In 1654 was het laatste bolwerk in Brazielië: Recife, al verloren gegaan, mede omdat Joan Maurits wegens onvoldoende steun uit patria het gouverneurschap had neergelegd. Koning Karei II, die tijdens zijn balling schap in Nederland gastvrijheid had gevon den, toonde zich niet bepaald dankbaar, immers enkele jaren na zijn terugkeer in Engeland, gaf hij het gebied Nieuw Neder land aan zijn broer de hertog van York. Niettegenstaande de belofte geen verande ringen aan te brengen werd meteen de naam Nieuw Amsterdam, gewijzigd in New York. N. Z. Herenlogement Uit overweging van bezuiniging verlieten de Heren XIX nu ook het West-Indisch Huis en trokken in bij hun in 1642 gebouwde pakhuizen op Rapenburg, aan het tegen woordige 's Gravenhekje. Daardoor kwam hun oude vestiging in 1647 vrij. Tien jaar stond het gebouw leeg, om in 1657 geschikt gemaakt te worden om als herberg te dienen, onder de naam Nieuwezijds He renlogement. Onderwijl werd erin 1659toch 112

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19