Ton Koot - legpenning voor J. A. de Zwaan 1 Voorlichting Temidden van een grote kring vrienden is onlangs in zijn boerderij in Winterswijk op hartelijke wijze afscheid genomen van de afgetreden gedelegeerde van het Dag. be stuur van de Bond Heemschutde heer JA. de Zwaan. Bij monde van de vice-voorzitter van Heemschut, mr. J. Roelse werd De Zwaan het grootste eerbewijs, dat onze Bond te vergeven heeft, nl. de Ton Koot- legpenning, overhandigd. De vice- voorzitter herinnerde er in zijn toespraak aandat De Zwaan onvoorstelbaar veel voor Heemschut en andere organisaties op het gebied van de monumentenzorg heeft ge daan. De Bond Heemschut is hem daarvoor zeer veel dank verschuldigd. Alle arbeid van De Zwaan overziende, stelde de heer Roelse vast, dat, indien De Zwaan alleen maar voor Heemschut werkzaam zou zijn geweest, dit al een enorme taak is geweest. Grote aandacht heeft de afgetreden gedele geerde besteed aan het uitdragen van de Heemschut-gedachte. Het aantal door hem behandelde „gevallen" is onvoorstelbaar groot geweest. Maar bij het werk voor Heemschut heeft De Zwaan het niet gelaten. In de organisatie van Europa Nostra heeft hij tot nu toe een belangrijke rol gespeeld. Al met al heeft De Zwaan in het belang van de monumenten zorg en het behoud van het landschaps- schoon in ons land en daarbuiten grote per soonlijke offers gebracht. In dit verband bracht de heer Roelse namens Heemschut ook grote dank over aan mevr. De Zwaan. In zijn antwoord zei een ontroerde De Zwaan, dat de basis voor zijn liefde voor de natuur en voor het behoud van het architec tonisch erfgoed al in zijn jeugd werd gelegd. Als je dan ouder wordt, geeft het veel vreugde als je hiervoor hebt mogen werken. Vaak moest er een gevecht worden gele verd; dit werd mede mogelijk door de goede samenwerking met de provinciale commis sies en de technische adviseurs. Voor die medewerking toonde De Zwaan zich erg dankbaar. Hij sprak vervolgens de hoop uit, dat Heemschut zijn werk in de toekomst zal kunnen blijven voortzetten. De goede strijd is nog niet gestreden. Het bestuur van de bond was De Zwaan bijzonder erkentelijk voor de toekenning van de Ton Kootleg- penning. Namens de provinciale commissies gaf de heer Hopperus Buma blijk van de vreugede over het door Heemschut verleende eerbe wijs. Hij gewaagde overigens van de grote bewondering voorde enorme kennis, die De Zwaan bleek te hebben bij de behandeling van de talloze „gevallen". Het gezellig samenzijn in de prachtig geres taureerde boerderij met een schat aan an tieke (gebruiks-) voorwerpen, grotendeels op de folklore betrekking hebbende, werd besloten met een gezellige maaltijd in de Mr. Roelse overhandigt De Zwaan de Ton Koot-legpenning. stal. Die maaltijd vormde de tweede verras sing op deze zonnige dag, want alle spijzen waren bereid door de buurvrouwen van het echtpaar De Zwaan, die ook voor de onge looflijk vlotte bediening zorgden. Het smaakte allemaal erg lekkeren de stemming was opperbest. Het was in zekere zin een weemoedig afscheid, maar de grote gast vrijheid van het echtpaar De Zwaan deed het in feestelijkheid verkeren. v.d.W. De toenemende belangstelling voor oude gebouwen, enz. veroorzaakt ook bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een groeiende vraag van buiten naar informatie over het brede terrein van de monumenten zorg. Zeker, er werd en is zo langzamer hand een bibliotheek volgeschreven over kastelen, molens, boerderijen, oude woon huizen en noem maar op, wat er allemaal onder monumentenzorg gerekend wordt. Het beantwoorden van al die vragen vergt bij de rijksdienst eigenlijk meer tijd dan men mankracht beschikbaar heeft. Daarom werd besloten over een vijftal afgebakende ge bieden foto-vouwbladen uit te geven. Twee van dergelijke folders zijn nu verschenen. De ene handelt over boerderijen, d.w.z. over een aantal typen boerenbehuizingen; de andere heeft de molen tot onderwerp. Beide vouwbladen zijn goed geïllustreerd en van uitgewerkte tekeningen voorzien. De overige drie vouwbladen krijgen kastelen, kerken en woonhuizen tot onderwerp. Natuurlijk zijn hierover, zoals opgemerkt, al veel boeken verschenen; sommige afda lend in elk detail, andere meer historisch georiënteerd, maar deze vouwbladen geven in kort bestek voor de leek, zo wil het ons voorkomen, voldoende informatie. Der halve een nuttige arbeid van de afd. Voor lichting van de Rijksdienst. v. d. W. 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14