mum!** verspringen kan de lijn van de singel ge volgd worden. Dijkstra zal het inwendige van het arsenaal aanpassen voorde nieuwe gebruiker. Tus: sen arsenaal en singel ontstaat een groen pleintje. Tussen het gebouw van Ahrend en Kleijer en het pleintje heeft Dijkstra een gebouw ontworpen aangepast aan het arse naal, en zodanig dat er een doorgang ont staat vanaf het pleintje door het gebouw naar een binnenplaats die aan de singelzijde open is; vandaar kan men een binnenstraat door die ontworpen is in het gebouw van Ahrens en Kleijer naar het Paterstraatje. Hieruit blijkt wel hoe de architecten zich alle moeite geven om massieve bouwblok ken te voorkomen. Ook Bosch, die in de hoek van de Doelen gracht en het Paterstraatje bouwt, wil daar meer openheid. Hij zou de muur weg willen breken die nu de doorgang naar de Hortus verspert. Bosch ziet zijn gebouw, met bin nenplaats, als intermediair tussen de be bouwing van de oude stad en de nieuw bouw. Bij de verdere uitwerking wil hij dan ook het gebouw „naar de verschillende plekken toe" vormen. Met name wil hij proberen de gevels in hoogte en behande ling aan te laten sluiten bij de omgeving. Foto's: D. Ketting, Leiden Het structuurplan; De ooit voor een verkeersweg gedempte Trekvliet wordt weer opgegraven. Foto van de maquette die bij het struktuurplan is gemaakt. Op de voorgrond het Doelenterrein met aan de Singel het lange gebouw van Ahrens en Kleijer; rechts in de hoek (zeer licht) het arsenaal dat gehandhaaft blijft met ernaast (langs de Doelengracht) de voorgestelde woningbouw. Aan de overkant van de singel ligt de universiteitsbibliotheek (met 3 koepels) tegenover het gebouw van Ahrens en Kleijer. Duidelijk zijn de 2 bruggetjes te zien die uitkomen op de driehoekige pleintjes. Links het Patersbruggetje. 106

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13