Actie voor het Geuldal ,,Wie dit landschap bewaart, 't behoedt voor ontluistering, wie er de liefde en het respect'voor verspreidt, die verknoeit nóch tijd, nóch geld. Hij belegt het in 'n goede schoonheid die bij 't kostbaarste behoort dat je aan Limburgse generaties kunt mee geven" Het bovenstaande citaat is van de auteur Edmond Nicolas. Hij schreef deze regels in 1956. De liefde die uit deze woorden voor het Limburgse landschap spreekt, lijkt ons een goede begeleiding voor de actie Geul dal, die de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten en de Stichting Het Lim burgs Landschap zijn gestart voor het ver werven van een drietal landschappen, nl. 't Höfke bij Mechelen, de Volmolen bij Epen en Cottesserbeek op de grens met België De financiering van deze aankoop zal twee miljoen gld. kosten. Het is duidelijk, dat dit bedrag niet alleen door beide organisaties kan worden opgebracht, noch dat deze gelden uitsluitend door de Limburgers bij elkaar gebracht kunnen worden. Het gaat Geuldal bij Cottessen. Foto Evert Boeve om een nationale actie. Dat die zal slagen staat bij ons eigenlijk al bij voorbaat vast, want er zijn maar weinig Nederlanders, die het liefelijke Limburgse landschap niet ken nen. Nog altijd is Zuid-Limburg - Noord- Limburg overigens ook steeds meer en meer - een vakantie-gebied bij uitstek voor vele duizenden. En daarbij rekenen we dan nog niet eens de Duitse en Belgische „grensbe woners", die eveneens het Limburgse na tuurgebied weten te waarderen. Deze waar dering kan men in een geldelijke bijdrage tot uitdrukking brengen en wel door storting op postgirorekening 9933 van Natuurmonu menten, 's-Graveland of via de bank op de speciale bankgirorekening 6300 t.n.v. Na tuurmonumenten; vermelden: Aktie Geul dal. Cottesserbeek Het object Cottesserbeek ligt in de ge meente Vaals, onder de buurtschap Cotes- sen. Het ontleent zijn naam aan een zij beekje van de Geul (Cottesserbeek), die aan de rand van het Vijlenerbos ontspringt en de grens met België vormt. Het gehele com plex, waaronder een 18e eeuwse vakwerk boerderij, bron en hellingweiden, twee holle wegen en een bosgebied, beslaat een oppervlakte van ruim 25 ha. De schilderachtige 18e eeuwse hoeve ligt bijzonder mooi in het heuvellandschap en omvat een woonhuis en drie vrijstaande be drijfsgebouwen, die alle in vakwerk zijn op getrokken. De aan te kopen gronden gren zen aan het Vijlenerbos en bestaan uit kleine graslandpercelen, die omzoomd worden door gave houtwallen met o.a. meidoom, hazelaar, zwarte vlier, wilde kers, wilde roos, kornoelje, gelderse roos, hop en knot- haagbeuken. Aan de oever van de beek, die zich diep in het dal heeft ingesneden, liggen een aantal bronweitjes met een rijke flora. Bakhuisje bij boerderij 't Höfke. Foto P. den Bouter 't Höfke 't Höfke omvat een monumentale vakwerk boerderij in het tot beschermd dorpsgezicht verklaarde gehucht 't Höfke, ongeveer een km ten zuidwesten van Mechelen (gem. Wittem), en een aantal daarbij behorende complexen grasland met een totale opper vlakte van ca. 15 ha. Van de in een hoefijzervorm gebouwde boerderij is het oudste gedeelte meer dan 250 jaar. Er zijn zowel vakken bestaande uit vlechtwerk van takken met leem aanwezig als uit mergelblokken en metselsteen opge bouwde muurgedeelten. Op de binnenplaats is nog een primitieve keienvloer te zien. Achter de boerderij staat een in vakwerkstijl opgetrokken bakhuisje met een uit natuur steen bestaande oven, waarin de vroegere bewoners hun brood bakten. Tot dit complex behoren enkele percelen grasland, die aan de Geul grenzen en enige sterk geaccidenteerde stukken weiland op de westelijke, met löss bedekte helling van het Geuldal. Door de fruitweide en het gras land bij de Geul stroomt een meanderende, snelstromende beek met helder, kalkrijk wa ter in de richting van de Geul. In deze beek vinden we een vegetatie die in ons land uitsluitend in het Krijtland voorkomt. 61

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9