Heemschut in actie Raadhuis Ouderkerk a.d. Amstel 17e eeuws pand in Dordrecht waarzicho.m. dit huisje bevindt, in aanzien hebben gestaan. Hoe dit zij, het huis heeft een lange en ook wel roerige geschiedenis achter de rug. De architectonische waarde mag misschien niet zo groot (meer) zijn, maar dat kan niet van de historische beteke nis worden gezegd. Vandaar, dat Heem schut zich voor het lot van het huisje interes seert. Twee jaar geleden liet de bond B. en W. al weten bezorgd te zijn over de toe komst van het huisje. Er wordt daarbij overwogen van een par- keerbestemming weer over te gaan naar een woonbestemming van dat perceel. Natuur- Het gemeentebestuur heeft met de gedachte gespeeld bij de noodzakelijke uitbreiding van de huisvesting van de secretarie, het oude gemeentehuis in het nieuwe plan te integreren. Later is deze gedachte vooral op technische en financiële gronden verlaten en werd besloten tot de bouw vaneen geheel nieuw raadhuis. Het oude raadhuis is - on danks architectonische wijzigingen in het verleden - een zeer karakteristiek gebouw, dat in maat, schaal en materiaalgebruik zeer passend is in de omgeving; direct herken- baaren op de juiste plaats gezet. Heemschut heeft in een uitvoerige brief aan B. en W. zijn standpunt uiteengezet en daarbij de mening van zijn deskundigen naar voren gebracht. Volgens deze deskundigen zou het be staande gemeentehuis ook functioneel in de nieuwbouw kunnen worden opgenomen, waarbij te denken valt aan een kop-hals- romp-uitvoering. We hebben in deze niet met een beschermd monument te doen, maar gezien het monumentaal karakter van Ouderkerk een een toekomstige aanwijzing van een deel hiervan tot beschermd dorps- lijk zijn er dan zowel voorstanders voor nieuwbouw als voor restauratie. Heemschut schreef daarover aan Ben W ,,De voorgestane vervangende nieuwbouw lijkt ons, ook indien in maat en schaal aan gepast aan de bestaande bebouwing, een onnodige ingreep te zijn, die het karakter van het dorp te allen tijde nodeloos zal scha den", en vervolgt ,,de kosten voor het be woonbaar maken van het betreffende pand (zullen) aanzienlijk zijn". „Gezien de al gemene belangstelling op het ogenblik voor het wonen in oude, karakteristieke panden, lijkt het ons dat er zeker particulieren zullen zijn die het enthousiasme kunnen opbrengen zich voor de noodzakelijke restauratie in te zetten". Een herstel acht de bond mogelijk met be hulp van de nieuwe subsidie regeling Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, terwijl hogere subsidies te verkrijgen zou den zijn indien het pand op de monumenten lijst wordt herplaatst. gezicht zou, volgens Heemschut, „alles gedaan moeten worden om aantasting van het karaktervolle geheel te voorkomen". Onze bond heeft dan ook bij B. en W. voor het behoud van het raadhuis bepleit. In een brief aan de gemeenteraad van Dor drecht heeft Heemschut zijn bezorgdheid uit gesproken over de toekomst van het 17e eeuwse pand aan de Riedijk 122-124. Ons is ter ore gekomen, dat de gedachte is geop perd het historische pand van de monumen tenlijst af te voeren, zulks vanwege de de plorabele toestand waarin het verkeert. Heemschut zou zulks „in hoge mate betreu ren, omdat het een bouwwerk betreft dat uit een oogpunt van historie en architectuur als uiterst waardevol beschouwd kon worden Zo'n object dient behouden te blijven. Daarom „verontrust het ons, dat in de ge meente Dordrecht wederom een voorbeeld van historische bouwkunst opgeofferd dreigt te worden ten gevolge van een kenne lijk onvoldoende monumentenbeheer". Maar; mocht sloop evenwel absoluut on vermijdelijk zijn dan dringt de bond erbij het gemeentebestuur op aan de dan ontstane open ruimte zo snel mogelijk te bebouwen mede in verband met de steunverlenende functie voor de belendende pandenv .dW 78

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26