Heemschut in actie Bastion - Veere Nieuwe Zijds Kolk Amsterdam „Grachthuysje Lisse Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad om over te gaan tot aankoop van een stuk grasland aan het Bas tion - met bestemming parkeerterrein en sportterrein - heeft Heemschut zich in een brief tot het college gewend. Onze bond heeft uiteraard geen bezwaar tegen de voor genomen aankoop, maar wèl tegen de mo gelijkheid het stuk grasland tijdelijk in te richten als parkeerterrein. Dit zou in strijd zijn met het voorbereidingsbesluit om via planwijziging de bestemming ervan te kun nen veranderen in agrarisch gebied, waar voor het overigens nu ook wordt gebruikt. Juist de dominante ligging van het gebied tussen de stadshaven en de stadswallen is voor het totale stadsbeeld van uitzonderlijke betekenis. Verstoring hiervan, door een deel in te richten tot parkeerterrein, betekent het extra aantrekken door de stad heen van verkeer, terwijl dat integendeel juist ge weerd zou moeten worden. Een toenemende verkeersstroom, zo heeft Heemschut B. en W. laten weten, zal on getwijfeld gevolgen hebben voor het omlig gende natuurgebied, met name het aantrek ken van recreanten, en dat acht onze bond niet wenselijk. Heemschut geeft er de voor keur aan het parkeren te concentreren aan de buitenzijde van Veere. Tuin opwal In een andere kwestie is Heemschut het ech ter volkomen eens met het gemeentebestuur van Veere. Wat is het geval? B. en W. hebben bezwaar gemaakt tegen tuinaanleg op een gedeelte van de wallen ter plaatse van Smidspad 1De eigenares heeft zich echter tot het ministerie van CRM gewend met het verzoek goedkeuring te hechten aan handhaving van - zij het gedeeltelijke - tuinaanleg. Bij het protest, dat het gemeentebestuur hiertegen heeft aangetekend, heeft Heem schut zich in een brief aan de minister, aan gesloten. De bewindsman wordt verzocht die maatregelen te nemen, die leiden tot naleving van de voorschriften, welke zijn neergelegd in art. 14 van de Monumenten wet, en wel in dier voege, dat de gevraagde vergunning niet zal worden verleend. Daar door zal het mogelijk zijn de wal in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Nogmaals Veere Veere heeft de laatste tijd veel aandacht van Heemschut gevraagd. Behalve over de hiervoor aangesneden kwesties heeft onze bond zich ook tot Ben Wgewend over een overigens reeds lang lopende aangelegen heid, nl. de aanleg van een grinddam. Deze dam werd blijkbaar nodig geoordeeld als oeververdediging. Hiertegen kon onzerzijds geen bezwaar worden gemaakt. Maar nu zou de dienst Domeinen het voornemen hebben een aanlegsteiger te bouwen ten be hoeve van zijn boten. Ook zou het in de bedoeling liggen om steigertjes op de grind-dam te maken ten behoeve van zwemmers. Reeds twee jaar geleden heeft Heemschut tegen een dergelijke ontwikke ling gewaarschuwd. We vrezen namelijk, dat enerzijds mogelijk met activiteiten van Domeinen gepaard gaande materiaalopslag, het landschappelijk karakter ter plaatse er gerlijk zal worden verstoord en anderzijds dagcreatie in de hand zal worden gewerkt door het.toelaten van bootjes en zwemmers. Dit alles op een steenworp afstand van de Steenen Beer, de trappen over de wallen en het eventueel geprojecteerde parkeerterrein (zie hiervoor). Hier dreigt, volgens Heemschut, een gevaar voor de aanblik van Veere en haar be schermde stadsgezicht alsmede voor het onderhavige natuurgebied. Veere Schoonengebied. Misschien zegt de oplettende lezer boven staande naam iets. Ja, inderdaad, het secre tariaat van de Bond Heemschut is aan de N.Z. Kolk - in het 17e eeuwse Korenme tershuis - gevestigd. Het buurtcomité „Hemelrijk" voert op het ogenblik een ac tie om dit „plein" auto-vrij te maken. Heemschut heeft zich in een brief aan de gemeenteraad achter deze actie geplaatst met de toevoeging dat wij afsluiten van het plein zeer toejuichen „zowel op grond van onze algemene doelstelling, als vanwege het directe belang dat wij in dezen hebben" Alleen staat onze bond een wat andere op lossing voor ogen dan die van Hemelrijk' en het wijkcentrum „d'Oude Stadt". Heemschut heeft voorgesteld voor de rij strook en voor de afsluiting aan de zijde van de N.Z. Voorburgwal, corresponderend met de lijnen van de (sier-)bestrating hard stenen palen, verbonden door kettingen, i.p.v. de zogenaamde amsterdammertje te gebruiken. „Deze zouden het monumentale karakter van dit stadspleintje versterken en de intimi teit vergroten. Plaatsing van dergelijke pa len rond het Korenmetershuis zou eveneens uit esthetisch oogpunt zeer toe te juichen zijn. Ook het plaatsen van enige bomen langs de N.Z. Voorburgwal zal de intimiteit vandeN.Z. Kolk zeer ten goede komen. Aan de Grachtweg te Lisse staat een oud en vervallen huis. De pannen liggen er half af; 't is rijp voor de sloop. Het wordt parkeer terrein. Wat is het ook eigenlijk? Een ver vallen troep, een oude griebus. Dit is een citaat uit een uitvoerig artikel in het tijdschrift „Holland", geschreven door A. M. Hulkenberg. Deze is in oude archie ven gaan pluizen en vond dat het „gracht huysje" vermoedelijk van het begin van de 16e eeuw dateert. Het mag dan nu een on aanzienlijk geval zijn, eens moet de wijk, 77

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25