Op de lijst ceerde problematiek, die overigens een na dere beschouwing waard is. 1) In het hier bedoelde advies zegt de Ad viesraad voorde Binnenstad van mening te zijn, dat de architecten erin geslaagd zijn om de schaal van het ontwerpplan, zoals dat eerder werd toegelicht, aan te passen aan de omgeving. Dit geldt voor de stedelijke klein-schaligheid van het Doelenterrein, alsook voor de wat gro tere schaal, die de omgeving langs de Wittesingel aanvaardbaar maakt. De Adviesraad adviseert, in zijn brief van 25 januari 1977, dringend om de plan nen, om het Doelenterrein verkeers-luw te maken, ook inderdaad uit te voeren, en hoopt, dat de bouw-technische en po litionele mogelijkheden hiervoor ten volle benut zullen worden. Ten aanzien van de nieuw te bouwen bruggen merkt de Adviesraad op, dat deze beslist geen verstoring van het stadsbeeld mogen ge ven. Het handhaven van de stijl van de Patersbrug zou op prijs worden gesteld. Indien, om welke reden dan ook, de be bouwing op het Doelenterrein geen doorgang mocht vinden, dient de zeg genschap over het terrein weer bij de Gemeente terug te komen. Tot zover het laatste advies van de Adviesraad voor de Binnenstad. Overigens besloot de Ge meenteraad na het advies van 23 februari 1976, dat de universiteit wel op het Doe lenterrein mag komen. 2) De opmerking t.o.v. de studenten komt ons niet billijk voor. Men kan ook stel len, dat talrijke panden juist kunnen blij ven functioneren dank zij bewoning door studenten. 3) De Raad heeft in 1976 zo te handelen alsware het beschermd stadsgezicht reeds van kracht. Red. Heemschut. 2. Het Arsenaalgezien rechts van de hoofdpoort. 3. Het Arsenaal, gezien vanaf de Doelen gracht. 4. De tweede toegangspoort (uiterst rechts op de foto) op de hoek Doelengracht/Doe lensteeg, met links de aanzet naar de Pater straat. 5. De nieuwbouw"aansluitend op het Arsenaal, gezien vanaf de Witte Singel. Aan de kant van het binnenterrein bevinden zich garages. De houten kantine zou afgebroken kunnen worden. 6. De ,stal'met het karakteristieke brug getje over de Witte Singel naar de Pater straat. 76 In Ferwerd (gem. Ferwerderadeel) zijn in één klap niet minder dan elf panden op de aanvullende lijst van beschermde monu menten geplaatst. Alleen al in Nijebuorren zijn het er vier, t.w.: Nijebuorren 9, een pand met een met pannen gedekt schilddak. Het dateert uit het eerste kwart van de vorige eeuw. De bescherming strekt zich uit over het vroeger Hoofdstraat 36 genummerde gedeelte aan de Hoofdstraat. In de zijgevel aan de steeg ziet men rondboogvenstertjes en - nissen. In de verdieping bevinden zich vensters met zesruitsschuiframen. 2. Verder Nijebuorren 11, uit dezelfde pe riode, eveneens met een pannen schilddak. Dit pand dat overigens in details niet veel van het buurhuis verschilt, heeft een deur met gietijzeren bovenlicht. 3. Het buurhuis van Nijebuorren 11dus nr. 13 dateert uit de 17e eeuw en heeft een zadeldak. Aan de zijde van de Nijebuorren bevindt zich een puntgevel met vlechtingen topsier-anker en een zoldervenster met t waalfruitsschuifraam 4. Nijebuorren 17 dateert uit het derde kwart van de 19e eeuw. De gevels aan de Hoofd straat en de Nijebuorren hebben een houten gootlijst en een flauw getoogde deur. Aan de zijde van de Nijebuorren bevindt zich een ijzeren tuinhek. Aan de Reinderslaan wordt een stenen schuur met een zeer hoog, met riet en pan nen gedekt schilddak, beschermd. De schuur wordt belangrijk geacht uit een oog punt van oudheidkundige en volkskundige waarde. Dit laatste geldt ook voor de nu beschermde boerderij aan het Kerkpad 4. De rechter zijgevel bewaart in het ondergedeelte muurwerk van middeleeuwse moppen, af komstig van een voordien op deze plaats gestaand hebbend pand. Ook het zgn. dwarshuis aan het Kerkpad 6/7 werd waardig gekeurd aan het Kerkpad (nr. 13) is o.m. om de oudheidkundige waarde tot beschermd monument verklaard. Tenslotte is ook de boerderij aan Lytsebuor- ren 5 uit de 18e eeuw op de lijst gekomen. Uit een oogpunt van de geschiedenis der waterstaatkundige techniek is de gietijzeren brug tussen Veenkade en Noordwal in Den Haag beschermd verklaard. De brug heeft ijzeren bausters met rijk versierde hekken en vier sierlantaams. De brug werd indertijd vervaardigd door de inmiddels verdwenen fa. Enthoven, in 1885. Enthoven is tiental len jaren een begrip geweest. De brug tussen Veenkade en Noordwal in Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24