Leids Doelenterrein bedreigd ,,De menselijke behoefte aan steden en landschappen, die het aanzien en het beleven waard zijn, op het eerste en op het tweede gezicht, wordt steeds groter. Zomin als een stad een goed milieu is,wanneer er weliswaar verantwoord ontworpen en geplaatste gevels staan, maar men zich weinig bekommert om wat zich achter die gevels bevindt, zomin is een landschap als milieu aanvaardbaar met slechts „voorgevelbeplanting", die bestaat uit populieren en af en toe een gespaard kooibos of groepje knotwilgen." Uit: Waarden van Zuid-Holland, Stichting ,,het Zuid-Hollandse landschap" Het Doelenterrein, gelegen aan de rand van de Leidse binnenstad tussen Doelengracht en Witte Singel enerzijds en Paterstraat en Groenhazengracht anderzijds, heeft van oudsher een rol vervuld bij verdedigingsta ken, zowel plaatselijk als landelijk. De St. Joris- of voetboogdoelen vestigden zich hier in 1426, de St. Sebastiaans- of handboogdoelen kwamen daar in 1477 bij, westelijk van de St. Jorisdoelen (tegen de Witte Singel). 1 Later werd op dit terrein de huidige Doelen- kazerne gevestigd, welke herhaaldelijk uit gebreid werd. In 1860 werd dit gemeentelijke eigendom kosteloos aan het Rijk in gebruik afgestaan. Het onderhoud kwam voor rekening van het Rijk. In 1950 werd er de Militaire Koksschool gevestigd en deze is nu moeilijk weg te denken bij de burgers van de stad. Gemeentelijke en universiteitsplannen Enige jaren geleden was de kreet: groeien, uitbreiden, doorbreken etc. Men begon met «li doorbraken voor het verkeer en plande daaraan verkeersaantrekkende projecten. Dit had o.a. tot gevolg het dempen van de Trekvliet en het plan van een ruim 120 me ter hoog universiteitsgebouw. Toen, 25 mei 1968, werden de burgers wakkeren kwam het protest los. We hadden de tijd mee: de bouwstop! Deze heeft lang genoeg geduurd om ook de universiteit tot bezinning te brengen, hoe wel slechts tijdelijk en alleen wat de hoogte van het voorgenomen gebouw betreft. De richtte zich toen op het Doelenterrein. In februari 1972 gingen er in de Gemeenteraad stemmen op voor verplaatsing naar een minder kwetsbaar gebied zoals het Schut tersveld of de Merenwijk. Thans hoort men héél andere stemmen, die tegen de belangen van de bewoners en de oude binnenstad ingaan. Het is in dit verband misschien nut tig te weten, dat tachtig pet. van het Leidse gemeentebestuur op enigerlei wijze relaties met de universiteit heeft. De Adviesraad voor de Binnenstad heeft op 28 augustus 1975 in een gevraagd advies de gemeente ontraden het Doelenterrein af te staan voor universitaire bebouwing, met op 23 februari 1976 nog een aanvullend advies 125 Januari 1977 is er ineens een volledig tegengesteld advies uitgebracht. Bezwaren Als men leest over „een duidelijk te her kennen element, te zien vanaf de Doelen- brug (n.b. een brug over het Rapenburg!!) naar de Witte Singel", dan spreekt dat boekdelen. Massa is niet inpasbaar in een oude stad. Het is spijtig te moeten constateren, dat over het algemeen de architecten tegenwoordig zoveel moeite hebben met het aanpassen van hun ontwerp aan een bestaande omge ving. Vele foto's in Heemschut laten dit steeds weer zien. Ook zonder auto of fiets zijn 4 tot 6000 personen per dag voor steegjes, straatjes, bruggetjes, de Singel en het Rapenburg of het Gerecht niet te verwerken. Het Graven steen, de Academie, het huidige biblio theekgebouw (na de uitvoering van de 1HetArsenaalmet de hoofdpoort aan de Groenhazengracht. In de universiteits bouwplannen is het Arsenaal het enige ge bouw, dat althans gedeeltelijk, bewaard zou blijven. De binnenplaats wordt dan wel dichtgebouwd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 22