Bonaire Bonaire heeft in tegenstelling tot de „A" en ,,C" van de ABC eilanden géén economi sche opbloei tengevolge van de „olie" be leefd en het kent géén massaal toerisme. Het is er mooi, rustig, vriendelijk en wat geza pig. De hoofdplaats Kralendijk heeft een Wilhelminaplein- en een Breedestraat die nog geheel door bescheiden maar karakte ristieke oudere bebouwing (2e helft 19e eeuw, begin 20e eeuw) wordt gedomineerd. De kleur van de gebouwen is overwegend oker. Het grote vm. gezaghebbershuis is kortgeleden tot bestuurskantoor gerestau- te worden. Thans komt oök hier nog geen bezoeker kijken, maar dit wereldje lijkt me zó karakteristiek, dat dit zeker „ontdekt" zal worden. Al wel „ontdekt" zijn de kleurige kleine plattelandshuizen, gestrooid over het eiland en qua maat voor bewoning ook nu heel geschikt. In 1966 stonden er vele nogal verwaarloosd bij - men had liever een nieuwe bungalow - maar nu heeft een aantal kennelijk nieuwe liefhebbers gevonden. Enkele wat al te romantisch uitgevoerde res tauraties nemen we daarbij graag op te koop toe! 1 reerd. Verschillende andere van de wat meer monumentale (een groot woord op dit eiland) gebouwen zijn gerestaureerd of 1 Aruba, Washington. Typisch plattelandshuis. Onderscheidene huizen van deze opzet zijn gedurende de afgelopen jaren weer grondig opgeknapt (foto 1966). 2 Aruba, Oranjestad. Toren Willem lil (1868, verhoogd 1929), bij het fort Zoutman (1796). Het bescheiden fortje is inmiddels gerestaureerd, over de toren zijn de discussies nog gaande (foto 1966). 3 Bonaire, Kralendijk, Wilhelminaplein. Het fraaie voorterras van het zg. Pasangra- hangebouw, vroeger eilandskantoor. Het was gedurende de laatste jaren nogal ver waarloosd, maar zal binnenkort gerestau reerd worden (foto 1966). 4 Bonaire, landhuis Karpatha. De toestand van de gebouwen in 1976! 5 Bonaire, landhuis Karpatha. De nog tamelijk gave toestand van 1966. 6 Bonaire, zoutpannen. Gerestaureerde opzichterswoning met daarachter de gerestaureerde zg. slavenhuisjes (foto 1971). 4 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19