Curagao, landhuis Ascencion. De magazina(het waterreservoir) van het landhuis laat zien hoe mediterraan" de architektuur hier soms aandoet. Het huis is eigendom van de Stichting Monumenten- zorg (foto 1966). Aruba, Oranjestad. Het oude hervormde kerkje (1846), met de geschilderde wijzers, heeft men laten staan toen er een grote nieuwe naast werd ge bouwd; het bleef steeds goed onderhouden (foto 1966). u den, maar ook stadsdelen in hun geheel. De juist aangenomen monumentenwet Ned. Antillen (Landsverordening Monumenten zorg) biedt daartoe ook de mogelijkheid. De oudste van de te beschermen wijken is Punda, de in opzet 17e eeuwse kern van de stad, nu het winkel- en zakencentrum. Aan de „overkant" ligt - de naam zegt het al - Otrabanda, een veel losser gegroepeerde wijk uit de 18e eeuw. Nog steeds voor een deel een levendige volkswijk met leuke pleintjes en straatjes. Sommige delen echter zijn afgestorven tengevolge van een grote doorbraak voorde oprit naar het viaduct, dat beide zijden van de St. Annabaai met elkaar verbindt. Verder zijn er de meer luxueus opgezette 19e eeuwse wijken Schaarloo en Pietermaai, waar de oud-Curapaose archi tectuur een heel eigen ontwikkeling toont tot diep in deze eeuw toe, voor hij zich in algemeen-modem-tropische vormen ver liest. Zijn in Otrabanda veel woningen naar huidige maatstaven te klein, hier zijn ze vrijwel alle van zodanig formaat, dat alleen andere dan woonfunkties ze kunnen redden. Het belang van Curapao in de 17e en 18e eeuw komt ook duidelijk tot uiting in de op strategische punten gesitueerde forten, waarvan er thans ook één (fort Nassau) ei gendom is van de Stichting (tot voor kort werd er een restaurant geëxploiteerd). Een zeer bijzondere bijdrage aan de aan trekkelijkheid van het eiland leveren ten slotte de landhuizen, royaal opgezette grote huizen, prachtig gesitueerd in het land- 70 schap, vroeger veelal door kleine plantages omringd. Vele dateren uit de 18eeeuw. Ook hier zijn het dikwijls andere functies dan die van woonhuis, die de mogelijkheid tot voortbestaan moeten verzekeren. Gelukkig zijn er toch ook nog ettelijke, die wél be woond zijn. Monumentenzorg en natuurbe scherming dienen bij deze landhuizen hand in hand te gaan. De harmonische relatie tussen gebouw en omgeving vormt de grote charme. Het is merkwaardig, dat deze unieke groep van gebouwen nog nauwelijks een rol speelt in het toerisme. Winkelen in Punda en ba den aan de stranden zijn de attracties welke de toerist worden geboden (de bezoeker zonder initiatief ontgaat zelfs het schilder achtig Otrabanda!). Er moeten mogelijkhe den braak liggen om deze mooie huizen met hun veelal schitterende uitzichten een at tractie te meer te laten vormen! Aruba en Bonaire hebben minder histori sche gebouwen dan Curajao. Toch draagt ook daar de traditionele bebouwing duide lijk bij tot het eigen karakter, de herken baarheid en de aantrekkelijkheid van elk eiland. Aruba Aruba's hoofdstad Oranjestad toont duide lijk de sporen van zijn snelle groei vanuit een klein plaatsje gedurende de laatste 40 jaar. Maar langs de oude hoofdstraat, de Wilhelminastraat staat toch nog een vrij groot aantal aardige oudere huizen (d.w.z. daterend uit de periode van ca 1870-1920). Duidelijk is te merken, dat men hier nu - heel anders dan tien jaar geleden toen ik hier voor het eerst kwam - streeft naar het be houd van deze huizen, dat ze weer in de belangstelling komen te staan. Er ligt een klein fortje, Zoutman, uit 1796, waar tegenaan in 1868 de toren Willem III werd gebouwd. Het fort is gerestaureerd met het doel er een klein museum in onder te brengen. Over de toren wordt al jaren gedis cussieerd - de vrij slechte constructie maakt restauratie tot een nogal moeilijk probleem. Aan de zuidoostkant van het eiland ligt het dorp Savaneta, ouder dan Oranjestad, dat een wijde hoofdstraat, evenwijdig aan de kust, bezit, die nog vrijwel geheel met tradi tionele huizen is bebouwd. Deze straat heeft een heel aparte sfeer en verdient beschermd Aruba, Oranjestad. Wilhelminastraat, hoek Kruisstraat, in 1966 leeg en verkommerd, thans weer be woond en opgeknapt, (foto 1966)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 18