urn Monumentenzorg in de Nederlandse Antillen '*m' WJ I Ljél- 'z ^«se*5 *f" *2*1 V-V-r' - - *SJF .j»' -^- In 1954 werd op particulier initiatief de Stichting Monumentenzorg Curajao opge richt. Het eiland verkreeg daardoor op het gebied van de monumentenzorg een voor sprong op vrijwel alle andere eilanden in het Caraïbisch gebied. De Stichting kocht his torisch waardevolle huizen, restaureerde ze en verhuurde ze, zoals in Nederland de Ver eniging Hendrick de Keyzer dat doet. Voorts initieerde ze het maken van een mo numentenbeschrijving in de trant van de Geïllustreerde Beschrijving in Nederland. Hiervoor werd prof. dr. M. D. Ozinga uit genodigd1). Een paar moeizaam verlopende restauraties hebben echter de mogelijkheden van de Stichting wat beknot. Gedurende een aantal jaren is er weinig bijgekocht en moest men zich noodgedwongen beperken tot het be heer van het verworvene. Wel weiden acti viteiten ontplooid ter verhoging van de goodwill van de monumentenzorg: de ver koop van Delfts blauwe borden met afbeel dingen van de eigen huizen en het uitreiken van bronzen plaquettes aan eigenaars, die hun monument uitzonderlijk goed verzor gen. Willemstad, de zetel van de regering van de Ned.Antillen, is in feite de enige echt- stedelijke hoofdplaats op de zes Beneden windse eilanden. Het is een stad met een historie van 3V2 eeuw en die historie mani festeert zich duidelijk in de zeer karakteris tieke bebouwing. Behalve enkele „topmo- numenten", zoals de synagoge van 1732 (de oudste in tact zijnde synagoge van het westelijk halfrond; die op Jodensavanne aan de Surinamerivier is ouder, maar staat nog slechts als ruïne), zijn er verscheidene mo numentale huizen. Deze vonden alle een plaats in bovengenoemde monumentenbe schrijving. Daarenboven echter zijn er nog talloze hui zen van bescheiden opzet of van relatief recente datum (tot ca 1925 verliep de bouw nog volgens de oude tradities!), die mèt elkaar het stadsbeeld bepalen. Om de stad zijn algemeen zeer gewaardeerd karakter te laten behouden zullen niet alleen indivi duele gebouwen beschermd moeten wor- Curagao, Willemstad. Eén van de in de kern nog 17e eeuwse huizen die voorkomen in de stegen van het oudste stadsdeel Punda (Windstraat 23). Het huis was in 1976 in restauratie (foto 1967). -Curagao, Willemstad. Schilderachtig gebouwencomplex in Otra- banda, gered door de Stichting Monumen tenzorg (Rouvilleweg). De grote klokgevel op de achtergrond is verloren gegaan bij de brand van 1969 (foto 1966). Curagao, Willemstad. Gallerosteeg, Otrabarida. Vrijwel geheel verdwenen i.v.m. de verkeersdoorbraak (foto 1966).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 17