Sibberhuis bedreigd op slechts twee km afstand van de Ameri kaanse militaire begraafplaats ligt en de toegang van dit kerkhof juist op de molen is gericht. Volgens vrijwillige molenaar J. Meessen zou het verlenen van vergunning tot afgraving een ramp voor de molen bete kenen. De vereniging tot Behoud van Natuurbe scherming ondersteunt in haar bezwaar schrift de argumenten, zoals hiervoor sa mengevat. Intussen hebben we bij de opsomming van de bezwaren nog geen aandacht geschonken aan het argument van de werkgelegenheid. Dat is - in de ogen van de ENCI - een ijzersterk argument, evenals trouwens het argument met betrekking tot de economi sche gevolgen voor Zuid-Limburg en voor Nederland als geheel. Het was opvallend, dat tijdens de discussie na afloop van onze rondreis door het be dreigde gebied, in het moderne raadhuis van Valkenburg, waar burgemeester P. P. M. Gilissen als gastheer optrad - nadat hij eer der ons gezelschap als zeer deskundige gids had gediend - grote aandacht werd besteed aan de economische aspecten. Nu kan men zich afvragen wat heeft Heem schut hiermee van doen? Inderdaad, deze aspecten lijken voor ons monumenten- en natuurbeschermers niet van zó groot be lang. Maar deze aspecten moeten we wèl in ogenschouw nemen tegenover het verlies aan landschapsschoon. Er is in deze uiter mate verwikkelde en tere kwestie een gede gen afweging van belangen nodig. We zijn ntJ eenmaal in ons land niet zo rijk gezegend met landschapsschoon en op dit gebied heeft Limburg al problemen genoeg, als we denken aan ontginning van zandgronden en grindEn laten we vooral ook denken aan de bergen afgewerkte produkten van de inmid dels gesloten kolenmijnen! Heemschut In ons bezwaarschrift wordt o.m. op dit laatste bezwaar gewezen Verder schrijft Heemschut: op cultuurhis torische gronden moet o.a. de schending van het biotoop van de molen bij Wolfshuis, de aantasting van de directe omgeving van het oude kasteel het Sibber Huis met niet te voorziene gevolgen, alsmede van enige fraaie boerderijen sterk worden betreurd. Voor 't overige sluit onze bond zich in grote lijnen bij de bezwaren van de hiergenoemde verenigingen en stichtingen aan. De gehele problematiek van de mergelwin- ning overziende, zijn we van mening, dat het ongeschonden bewaren van dit deel van het schone Zuidlimburgse landschap bij het nemen van een beslissing door de overheid, het zwaarst moet wegen v.d.W. Boerderijen in Gasthuis bij 'tRooth. Zo fraai is de omgeving van het plateau. De plannen tot afgraving van het plateau van Margraten ten behoeve van de mergel- winning voor de cementindustrie, vormen ook een gevaar voor het Sibberhuis in het kerkdorp Sibbe. Niet alleen omdat het kas teel het in het landschap zo goed doet, maar ook, omdat dit beschermde monument ern stig gevaar zou kunnen gaan lopen wat de bouwkundige toestand betreft. In een be zwaarschrift aan Ged. Staten schreef de ei genaar/bewoner, mr. H. G. A. Baake zelfs, dat de mergelontginning de ondergang van het Sibberhuis zou betekenen. De voor de ontginning noodzakelijke explosies zullen de grond voortdurend doen trillen; trouwens nu al merkbaar bij de mergelwinning bij 't Rooth. Bovendien zou de mergelwinning aan de westzijde van het kasteel komen te liggen, hetgeen betekent, dat onder de heer sende westenwinden, een onafgebroken stofstroom het huis zal treffen en reeds na korte tijd met een kalklaag zal ontsieren, die niet meer te verwijderen zal zijn. De Limburgse Kastelen-stichting heeft zich bij het bezwaarschrift van mr. Baake aange sloten. Er is, gezien vooral de lange ge schiedenis van het kasteel, alle reden het ongeschonden behoud na te streven. Sinds 1968 staat het op de Monumentenlijst. De geschiedenis van het Sibberhuis gaat terug tot waarschijnlijk het begin van de 15e eeuw of nog vroeger. Toen was het in het bezit van de Van Ghoors, die tevens eige naar waren van het kasteel Genhoes (Oud- Valkenburg). Maar de eerste bezitters zou den zijn geweest de familie de Horion-van Tzevel, die vele bezittingen hadden in Lint burgen België. Later- tot aan de Vrede van Munster (1648) - was het eigendom van de baronnen De Billéhé, aan wie Isabella van Castilië, als hertogin van Brabant, het goed schonk rond 1600, toen het aan haar terug viel als Leenvrouwe, na de ontzetting van Maria van Ghoor, die door Alva niet ten onrechte werd verdacht van Oranje sympathie. Na de Vrede van Munster is het Sibberhuis bewoond geweest door de generaal der ca valerie Van Volckerhoven, wiens dochter trouwde met een Franse militair: De Chal- mot du Portail. Boven de ingangspoort van het Sibberhuis kan men de wapens van beide families zien. Sedert het eind van de 18e eeuw was het kasteel in het bezit van de familie Schoen- maeckers. In 1974 kwam het in het bezit van mr. Baake, die ons vorenstaande historische bijzonderheden verstrekte. v.d. W. 68

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16