Boerderij bij Gasthuis en 't Rooth, aan de rand van de ,Nekami'-groeve Wat zijn nu de bezwaren van deze federatie? We citeren: Het Limburgs krijt maakt deel uit van geologische formaties die over een grote oppervlakte een vrij vlakke ligging hebben. Daarbij wordt de huidige bovengrens van deze formaties mede bepaald door erosie in het verleden, waarin de Maas met zijn ter rassen een belangrijke rol heeft gespeeld. Daarom is het verlijdelijk om het Zuidlim burgse krijtlandschap te beschrijven als een groot plateau, waarop een laag löss is afge zet en waarin plaatselijk de karakteristieke Limburgse dalen zijn uitgeslepen. In werkelijkheid blijken de plateau's echter in het geheel niet vlak te zijn. Zij manifeste ren zich als open agrarische landschappen, die een krachtig terreinreliëf hebben met voor Nederlandse verhoudingen grote hoog teverschillen, die over lange ronde glooiin gen zichtbaar zijn. Onderbroken door al of niet holle landweggetjes, door meestal tot buurtschappen gegroepeerde boerenhoeven en boomgaarden en door een verspreide be planting, heeft dit kuituurlandschap soms even een wat grotere, maar meestal toch nog betrekkelijk kleine schaal. Nog kleiner van schaal zijn vaak de diep ingesneden dalen. Grote delen van de hellingen zijn bedekt met bos. Flora en fauna In de randen van het bos komen allerlei planten en dieren voor, die binnen in het bos veel minder aanwezig zijn of zelfs geheel ontbreken. De hellingen met hun dichte be bossing zijn een toevluchtsoord voor allerlei wilde planten en dieren. Het plateau is ech ter voor heel veel diersoorten van het groot ste belang als fourageer- en jachtgebied. De dalen en de plateau's vormen in het Mergelland dan ook één onverbrekelijk eco systeem. De Stichting Milieufederatie Limburg her innert er in haar bezwaarschrift aan Ged. Staten aan, dat in het interim-advies „Na tionale Landschapsparken" het Mergelland n.b. als één van de vijf proefgebieden Na tionaal Landschapspark wordt aangewezen! De ingreep in het plateau van Margraten is van zodanige aard, dat het niet meer mo gelijk is het plateau, bij benadering, in de oude staat terug te brengen. Zowel visueel als ecologisch zal ter plaatse van de groeve een andere situatie ontstaan. De Milieufederatie herinnert vervolgens aan een uitspraak van Ged. Staten, dat de inrichting van reeds ontgronde en nog te ontgronden terreinen op een onder meer landschappelijke en natuurwetenschappe lijke aangepaste basis voor de hier levende mensen kan leiden tot een gebruikswaarde van hoger niveau dan het geval is met de oorspronkelijke toestand. Het verleden, al dus de federatie, bewijst, dat hierin een kern van waarheid moet schuilen. Maar, hierbij moet echter wel worden bedacht, dat ingre pen in het landschap vroeger van een zoda nige aard en schaal waren, dat tijdens het graven de natuur alweer bezit nam van de groeve en het landschap zodoende de gele genheid kreeg om te herstellen Onder de tegenwoordige technische om standigheden is op dit punt enig pessimisme gerechtvaardigd. Er wordt echter totaal voorbijgegaan aan de natuurwetenschappelijke en landschap pelijke waarde die nu aan het Zuidlim burgse heuvelland wordt toegekend. De ingreep in het plateau van Margraten heeft tot gevolg dat bestaande ecologische relaties met de aangrenzende gebieden zul len worden verbroken. De ingreep in het plateau van Margraten heeft tot gevolg, dat hydrologisch een ge heel nieuwe situatie zal ontstaan. Het is bedroevend dat nauwelijks enig inzicht be staat hoe ernstig de ontgronding de water huishouding zal beïnvloeden. Reeds een ge ringe verlaging van de grondwaterstand zal op den duur zeer ernstige gevolgen hebben voor flora en fauna. De ingreep zal (ook) tot gevolg hebben, dat de bestaande infrastructuur drastisch zal worden gewijzigd. Ontgronding zal de hui dige structuur van het landschap ernstig ver storen. Cultuurmonumenten zoals vele ka rakteristieke Zuidlimburgse boerderijen verliezen hun verband met het landschaps beeld en daarmede tevens een groot deel van hun monumentale waarde. Gevreesd wordt niet alleen voor het amo- veren van het gehucht Rooth, maar ook van Gasthuis, Wolfshuisen Klein Weisden. Planologische aspecten De stichting Natuur en milieu wijst er in haar bezwaarschrift op, dat de aange vraagde ontgronding strijdig is met de reali sering van het nationaal landschapspark. Afweging in het kader van de ruimtelijke ordening is nodig. Het onlangs vastgestelde streekplan Zuid-Limburg houdt in het ge heel geen rekening met de ontgronding en de mogelijke planologische consequenties buiten het concessiegebied. Natuuren Milieu noemt het opvallend dat in de synthesenota erg weinig aandacht wordt besteed aan de transporttunnel naar de fabriek bij Maastricht. Later zal ir. A. Stevens hoofd externe betrekkingen van de ENCI, mededelen, dat voor het maken van de tunnel geen metro-effect is te verwach ten; er zal 13 a 14 m onder de grond worden geboord! Verstoring De stichting van Limburgs Landschap schrijft in haar bezwaarschrift, dat een niet te verwaarlozen aspect bij het vormen van haar oordeel was de onvermijdelijkheid dat gedurende ongeveer een halve eeuw(!) het gebied bloot zal staan aan de nadelige in vloeden die van de werkzaamheden zelf uit gaan. Deze stichting acht bovendien de rea lisatie van de afwerking, zowel partieel als voor de gehele ontgronding uiterst twijfel achtig. Limburgs Landschap denk hierbij ongetwijfeld naar het voorbeeld van d'n Ob servant. Molen De Molenstichting Limburg maakt zich in haar bezwaarschrift vooral bezorgd over de toekomst van de Mr. dr. Van Tienhovenmo len te Wolfshuis (gem. Wijlré). Deze uiter lijk in goede staat verkerende windmolen, die een sieraad is in het mooie landschap, zou geweld worden aangedaan indien zij in haar biotoop zou worden gestoord. Dat de molen van grote importantie is moge blijken uit een der redenen voor haar restauratie na de Tweede Wereldoorlog. Op dit herstel is nl. door de Amerikaanse autori teiten sterk aangedrongen, omdat de molen 67

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15