instantie de provinciale, later misschien de nationale overheid. Aan de besluitvorming welke de beslissing vooraf gaat, zullen ech ter veel personen en instanties deelnemen Al bijna 40 jaar is er, vooral op initiatief van de provinciale overheid gestreefd naar concentratie van mergelwinning. Dit stre ven heeft zich steeds sterker gericht op het Plateau van Margraten. Hier is voldoende winbare mergel aanwezig, ook als de win ning beperkt blijft tot aan de grondwater stand. Dit gebied wordt niet bewoond en kent geen agrarisch gebruik (Hier plaatsen we een vraagteken; red. H.). De omliggende woonkernen zullen on getwijfeld gevolgen ondervinden bij even tuele mergelwinning. Een goede fasering van de exploitatie en een goede sociale be geleiding, vooral voor de betrokken agra riërs (sic), zijn van groot belang. Op grond van eigen onderzoek komt de Vakgroep Landschapsarchitectuur van de Landbouw Hogeschool te Wageningen tot de conclusie dat mergelwinning op de Ras- berg minder nadelig is voor het landschap dan winning op het Plateau van Margraten. Het typerend kenmerk voor het Heuvelland, de verhouding dal- dalwand-plateau, wordt dan het minst aangetast. De groeve van ENCI in de Sint Pieters berg moet in 1991 gesloten worden. Ook daarna zal er nog elk jaar ruim 3 miljoen m3 mergel nodig zijn, wil de Nederlandse ce- mentindustrie op haar huidige niveau kun nen blijven: de voorziening van cement op de Nederlandse markt kan dan voor twee derde deel in Nederlands beheer blij ven. ENCI verwerkt als enige in Nederland mergel tot portlandcementklinker, het ba sisbestanddeel voor cement. Voor haar con tinuïteit zijn grote investeringen nodig in produktiemiddelen met een lange economi sche en technische levensduur. De mergel- voorziening dient daartoe gewaarborgd te zijn: een periode van 40 jaar is voor de exploitatie van een nieuwe groeve gewenst. De vereiste continuïteit van ENCI geldt evenzeer voor haar bijna 900 werknemers en indirect voor nog eens 450 arbeidsplaat sen in en rond MaastrichtZonder zekerheid van mergelvoorziening wordt het bedrijf te Maastricht na 1991 gesloten. Mergelwinning past niet in het door pro vincie en Rijk voorgestane beleid ten aan zien van het landschap en het natuurlijk mi lieu. De plannen van de rijksoverheid voor een nationaal landschapspark in Zuid- Limburg accentueren dit nog Mergelwinning sluit wel aan bij het door beide overheden gevoerde beleid met be trekking tot de werkgelegenheid en de eco nomische ontwikkeling van het Herstruktu- reringsgebied. Ze sluit ook aan bij het door de Rijksoverheid geformuleerde grondstof- De Nekamigroeve bij 't Rooth, zo wordt het landschapsbeeld vernield. Nekamigroeve 't Rooth. Duidelijk is op deze foto te zien hoe diep er wordt afgegraven. 65

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13