Het plateau van Margraten ,Het lijken wel werkende vulkanen Deze opmerking werd gemaakt, toen leden van het Dagelijks Bestuur en van het Alge meen Bestuur van de Bond Heemschut, in gezelschap van vertegenwoordigers van Limburgse organisaties, werkzaam op het terrein van landschaps- en milieubescher ming, een bezoek brachten aan Zuid- Limburg om zich te oriënteren over de even tuele gevolgen van de voorgenomen afgra ving van het zgn. plateau van Margraten ten behoeve van de cement-industrie (ENCI). Het was een prachtige, zonnige, zij 't wat nevelige dag, wel fris, maar je kon de eerste sporen van de lente al „ruiken". Nauwe lijks 24 uur tevoren was dit deel van Lim burg nog bedekt onder een laag sneeuw, maar die was, toen we in Maastricht aan kwamen totaal verdwenen De Limburgse milieu- en natuurbescher mers hadden voor de bestuursleden van Heemschut een route uitgestippeld, die ons een voortreffelijke indruk gaf van het boeiende landschap, dat nu opnieuw ernstig bedreigd wordt door mergelwinning. „Het lijken wel werkende vulkanen." Ja daar leek het wel op: de uitstoting van enorme witte rookwolken in de heldere, blauwe lucht. Een duidelijke verstoring van het landschap, ook in het aangrenzende België, waar een cementfabriek in Lixhe staat, even ten zuiden van Lanaye (de plaats van de beruchte Stop van Lanaye). Daar namen we een concessiegebied van ca. 100 ha in ogenschouw, een enorme afgra ving van het heuvelland, die alleen een kale vlakte over laat. En dan te bedenken, dat de concessie-aanvraag voor het Plateau van Margraten drie maal zo groot is! Terug in Nederland veranderde het land schap, een prachtig ongerept heuvelgebied met kronkelende pittoreske weggetjes, lei dende langs karakteristieke Limburgse boerderijen, kastelen en kasteeltjes. Het dorpje Rhoot ligt er totaal vervallen bij; lo gisch, het is gedoemd te verdwijnen. Vlak daarbij een groot gapend gat, rechtlijnig af gegraven tot een diepte van tientallen me ters. En dan het plateau van Margraten met op de achtergrond het Sibber-huis, een molen en wat verder weg nog het silhouet van een dorp. Een plateau veronderstelt min of meer het beeld van een panriekoek, maar juist het plateau van Margraten wijkt van dit beeld af, want het is een geaccidenteerd terrein, een en al akkers, die op de dag van ons bezoek al gereed voor zaaiwerkzaamheden lagen. Een wijds uitzicht, dat in ons land alleen Zuid-Limburg ons te bieden heeft. En dat zou afgegraven worden? De Enci aan 't woord De Limburgse cementfabriek heeft natuur lijk de bezwaren tegen haar plannen onder kend. Zij verweert zich daartegen. Dat is volkomen begrijpelijk. Per saldo gaat het voor deze industrie om to be or not to be, wat men overigens wel met een korreltje zout moet nemen, want voorlopig kan de ENCI nog wel voort met het winnen van mergel uit de bestaande concessies. Het is, naar het ons voorkomt, billijk ook de ENCI aan het woord te laten. Zij gaf Stad en Landschap, adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving te Rotterdam op dracht een Synthese te maken van de rappor ten inzake een eventuele mergelwinning op het Plateau van Margraten. In totaal vijftien rapporten! O.a. van de Rijksgeologische Dienst, het Rijksinstituut voor drinkwater voorziening, de Vakgroep Landschapsar chitectuur Landbouwhogeschool, Ned. Economisch Instituut en het Porv. bestuur van Limburg. De samenvatting in de Syn these lijkt ons een goed uitgangspunt om wat dieper in te gaan op de bezwaren van landschaps- en milieu-beschermorga- nisaties, inclusief die van de Bond Heem schut. Met het indienen van de(ze) ontgrondings- aanvraag wordt een moeilijke beslissing ge vraagd, zo vangt de samenvatting aan. Die volgen we verder op de voet. Veel belangen zullen tegen elkaar moeten worden afgewo gen, die gezien hun aard en hun invloed in de tijd moeilijk met elkaar te vergelijken zijn. De taak om een beslissing te nemen ligt op de schouders van de overheid; in eerste Plateau van Margraten met de van Tienhovenmolen bij Wolfshuis. Valkenburg Maastricht CaDiE* W GuiPEM CADiE* W M K£A"Z MARGRATEaI SLENAVXbJ BELGIË limxhe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 12