mm De volmolen. In de gemeente Wittem staan thans nog vijf watermolens; alle graanmolens, hoewel en kele vroeger voor andere doeleinden (pa pierfabricage, wolspinnerij enz.) werden opgericht of in gebruik zijn geweest. Blij kens oude geschriften zijn in elk geval ver schillende van deze molens van zeer oude datum (zij worden al genoemd in de 1 le en 12e eeuw). Het bouwjaar van de Volmolen is niet be kend. Volgens de eigenaren zou de molen rond 1750 zijn gebouwd als volmolen voor het vollen t.b.v. de lakenindustrie. De mo len is gelegen „op de Geul", d.w.z. dat hij zijn drijfkracht ontleent aan het water van dit riviertje. Het complex ligt nabij de grens met België, in een zeer fraaie landelijke omgeving. Het eigenlijke molengebouw bestaat uit met selwerk in breuksteen met een zadeldak van pannen. Er behoort ook een tweede gebouw toe, gedeeltelijk bestaande uit breuksteen en overigens opgemetseld in baksteen. Hierin zijn de woningen, stallen en schuren. Met medewerking van Monumentenzorg is het gehele complex gerestaureerd. Bij deze ge legenheid werd de tot dan toe aanwezige turbine weer vervangen dooreen waterrad. Belangrijk is, dat de Volmolen weer gaat draaien voor het malen van graan en dat gebeurt door een speciaal daarvoor in het leven geroepen stichting. Molenaar is de heer Jac. Vrehen te Wittem. De stichting heeft een overeenkomst getroffen met zgn. Echte bakkers in Limburg, die hun brood gaan bakken met meel, afkomstig van de Volmolen. Zuid-Limburg gaat hiermee ze ker niet voorop. De windkorenmolen De Vrijheid in Schiedam produceert wekelijks 260.000 kg. volkorenmeel voor „warme" bakkers in het Rijnmondgebied en in Den Haag. De molen van Vragender (Winterswijk) is het vorige jaar door Echte Bakkers geadop teerd. De molen De Vier Winden maalt voor ongeveer vijftien bakkerijbedrijven. De Bökkers MöUe in Olst levert twintig echte bakkers en de molen De Arend in Terhey- den heeft eveneens een aantal vaste afne mers. We hebben hier te doen met molen- behoud in de beste vorm, die men maar kan denken. v.d.W. De Volmolen, watermolen op de Geul, na de recente renovatie in bedrijf als graanmo len. Foto Evert Boeve y.i' jU** -.1 (I*: lÉpf* 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 11