nog dit jaar te kunnen beginnen. Een of meer Haagse architecten zullen er mee wor den belast en het streven is er op gericht het werk te doen uitvoeren door Haagse aanne mers. Dit laatste acht de Raad van Commis sarissen van groot belang, met name om vakmanschap te behouden, resp. op te voe ren in deze regio. Het is de bedoeling op de begane grond winkels in te richten; mógelijk in de vroegere distilleerderij een horeca bedrijf. De woningen er boven, deels nog wonderlijk goed intact met o.a. fraaie pla fonds, zullen voor zoveel nodig worden ge restaureerd of gerenoveerd en worden ver huurd. Een van de doelstellingen van Stads herstel Den Haag is immers de oude binnen stad weer bewoners te geven, resp. te laten behouden. Om de leefbaarheid te bevorde ren zullen de nu opgedeelde binnentuinen tot een groengebied worden teruggebracht, naar de toestand van vroeger. De huidige bewoners zullen (uiteraard) kunnen blijven. Men denkt aan huren van ca. 350: dat is goedkoper dan nieuwe woningwetwonin gen in de Schilderswijk! De verworven panden aan de Oude Mol straat dateren zeker niet allemaal uit de oudst bekende periode; deels zijn ze uit de 16e, deels uit de 18e eeuw. Monumentenfonds De voorbereidingen, die tot de oprichting van Stadsherstel hebben geleid, zijn hoofd zakelijk verricht door het bestuur van de stichting Monumentenfonds Den Haag e.o., dat als zodanig optrad als werkgroep. Het bestuur van dit fonds bestaat uit de heren A.G. Sijthoff, voorzitter, L. Molhuy- sen, vice-voorz., mr. P.J. Berger, pen ningmeester, mr. S.I.H. Gosses, secr., J.H.C. Voorhoeve, L. Ooosterhof, D.E. Hoorens van Heyningen en mr. J. Ekel- mans. De stichting Monumentenfonds heeft hoofdzakelijk ten doel voorlichting te geven over het belang van het behoud van het gebouwde in de Haagse binnenstad en het restaureren of renoveren van onrendabele historische objecten, zoals bijv. het Spino- zahuis aan de Paviljoensgracht. De doelstellingen van Stadsherstel komen uiteraard in grote lijnen overeen met soort gelijke NV's en stichtingen elders in het land. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt drie miljoen gld., waarvan op het ogenblik 2.750.000 is geplaatst. Het kapitaal is hoofdzakelijk verschaft door banken, ver zekeringsmaatschappijen en andere secto ren van het bedrijfsleven, zoals vast goed- makelaars en ook bij particulieren. De ge meente 's-Gravenhage participeert met 200.000. De raad van commissarissen bestaat uit de heren J. van der Velden, G.C. Wallis de Vries (wethouder van Openbare werken, verkeer en vervoer, waaronder ook monu mentenzorg ressorteert), Chr. J. Buijtendijk (voorzitter van het Gewest 's-Gravenhage), mr. P.W.J. Bijnen, H. Isaac, ir. J. Kruger B.N.A., en A.G. Sijthoff. Als directeur fungeert de heer L. Molhuijsen, oud directeur van de Bond Heemschut. Het bu reau van Stadsherstel is gevestigd in het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht. Monumentenzorg is in Den Haag lang een moeizame aangelegenheid geweest. We zijn ervan overtuigd, dat Stadsherstel er in belangrijke mate toe zal bijdragen de leef baarheid van de Haagse binnenstad, groten deels van bijzonder grote historische bete kenis, te bevorderen. v.d.W. nr. I De Oude Molstraat met rechts op de nr. 2 Het tweede gedeelte van de Oude Mol- wierf. Op de voorgrond links een stuk achtergrond een aantal panden door Stads- straat, met op de achtergrond het stuk, nieuwbouw, dat nu net niet past in dit oudste herstel verworven (Shell-foto) waar Stadsherstel een aantal panden ver- stuk van Den Haag (Shell-foto) 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9