Heemschut Het oude hof Jaargang 54 No. 2 februari 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Besc hermvrou we H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro'124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Het oude hof pag. 19 Afscheid en ontwikkeling pag. 20 Stadsherstel Den Haag pag. 20 Delftse studentensociëteit uniek brok restauratie pag. 22 Groningen vraagt aandacht voor het stoomtijdperk pag. 27 Kasteel Geldrop pag. 29 De Brandaris pag. 30 Monumentenzorg" in Suriname, impressie na 5 jaar pag. 32 Boekennieuws pag. 38 Foto omslag, Fort Zeelandia, met subsidie gerestaureerd tot Surinaams Museum. SISO 700.3 - UDC 351 .853 Het Huys van Goudt, de ,,huysinge van Brandtwijk", het „oude hof", dit zijn alle namen voor Noordeinde 68 te 's- Gravenhage, kort na Nederlands' onafhan kelijkheid in 1813, koninklijk paleis en na 1945 zetel van het (Internationale) instituut voor sociale studies. Deze verschillende namen en bestemmin gen wijzen op een bewogen geschiedenis van een huis, dat in de loop der eeuwen vele veranderingen onderging, die lang niet al tijd overeenstemden met het karakter van het gebouw. Enkele jaren geleden verloor het zijn bestemming als koninklijk paleis en zou het gebouw gaan dienen voor represen tatieve doeleinden van de regering. Intussen had op 18 mei 1948 een hevige brand een groot deel van het voorstuk van het paleis verwoest. Uiterlijk zijn de gevolgen van deze brand uitgewist; de voorgevel althans kreeg het aanzien van een vroegere periode, onher kenbaar voorde nog levende generaties, die zich het witte paleis herinneren als het cen trum van nationale gebeurtenissen. Op deze bladzijde van ons tijdschrift plegen we meestal een kritisch geluid te laten horen over zaken de monumentenbescherming ra kende. Er was ditmaal echter alle reden van deze gewoonte af te stappen en het volle licht te werpen op Noordeinde 68, dat, naar de regering dezer dagen mededeelde, weer de bestemming van koninklijk palies zal krijgen. Als we het goed hebben begrepen, hebben prinses Beatrix en prins Claus er de voor keur aan gegeven eerlang naar Den Haag te verhuizen. Het Huis ten Bosch, het prach tige paleisje in het Haagse Bos, tot de bouw waarvan Frederik Hendrik de stoot gaf, bleek intussen njet geschikt om er de konink lijke functie in uit te oefenen en tegelijk als woning te dienen. Zo viel de keus op het voormalige paleis in het Noordeinde. We zijn daar om verschillende redenen bij zonder verheugd over. Het is geen geheim, dat zeer vele Hagenaars na 1945 het bijzon der betreurden dat hun stad alleen nog maar naar de letter residentie was, maarniet meer in de praktijk. Het Huis ten Bosch wordt nog wel door koningin Juliana gebruikt - mees tal voor officiële ontvangsten - en het prach tige paleisje in het Lange Voorhout huisvest sinds verscheidene jaren het bureau van prins Claus, maar het centrale punt: het pa leis in het Noordeinde, ligt er nu al jaren verlaten bij. Ofschoon: deze laatste consta tering is niet helemaal juist, want de achter zijde - aan de tuinkant - huisvest het eerder genoemde instituut voor sociale studies. Daar is het dus nog wel levendig, maar het doen en laten van de buitenlandse studenten onttrekt zich toch vrijwel geheel aan bur gerij en toeristen. Den Haag zal dus weer echt residentie wor den. Zoals gezegd we zijn daarover ver heugd. Maar er is nog een reden voor deze voldoening. Het koninklijk paleis - uiter aard beschermd monument - was toch feite lijk een dood element geworden. En daarin zal dus over enkele jaren verandering ko men. Met andere woorden: het gebouw zal weer functioneel worden. En het Huis ten Bosch zal weer worden bewoond door een gezin met drie zonen. Een groot brok leven digheid keert terug in Den Haag. De leef baarheid van het Haagse centrum zal er in zeer belangrijke mate door worden ver groot. Het zal voor hen, die het historisch- monumentale karakter van de Haagse bin nenstad zo ter harte gaat, een enorme steun zijn bij hun streven (stadsherstel) die leef baarheid te vergroten. De plannen met Noordeinde 68 zullen deze straat van antiquairs, boekhandelaren, goudsmeden, mode-ontwerpers en eethuis jes als het ware een nieuwe dimensie geven ontleend aan een eeuwenlange historie, die overigens niet altijd zo glanzend was. Vol- taire tenminste liet er zich in het begin van de 18e eeuw aldus over uit: ,In de apparte menten met hun gouden lambrizeringen zijn deuren en vensters toegespijkerd. Niemand betreedt ze, want de planken vloeren en de daken lekkenIk zag op zolder oude wapen rustingen, hamassen en kurassen, die uw voorvaders droegen in de strijd; de verroeste sabels waren er gerangschikt naast de helle baarden, waarvan de houten handvaten al lang tot stof vergingen. Er zijn ook boeken voorhanden, die in de laatste halve eeuw alleen nog door ratten zijn verslonden en die bedekt zijn met de grootste spinnewebben van Europa". De toestand waarin het paleis thans ver keert, is bouwtechnisch waarschijnlijk nauwelijks beter dan in de tijd van Voltaire. Vandaar ingrijpende restauratie-plannen. v.d. W. 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 7