Boekennieuws Een toekomst voor ons verleden. Deze titel lijkt oudbakken en niet zó origineel. Maar-vergis u niet. Het boekje dat deze titel draagt, is een bundeling van een aantal arti kelen, die A.C.W. van der Vet tijdens het Monumentenjaar in het Algemeen Dagblad publiceerde. Die artikelen verdienden lan ger aandacht, dan gemeenlijk een dagblad artikel geniet. Met het boekje zijn we dan ook bijzonder ingenomen, omdat de schrij ver de problematiek van de monumenten zorg in ons land diepgaand heeft bestudeerd en er als een deskundige over heeft geschre ven. Hij keek ook een beetje over de grens, in België en Frankrijk. Graag aanbevolen. Het ministerie van CRM maakte de uitgave mede mogelijk door subsidie te verlenen. (Uitg. Bosch en Keuning, N.V., Baam; 10,-). Kijk op Nederland. In deze serie zijn nu de delen Drentheen Limburg verschenen; even verzorgd als de eerder uitgekomen delen. Kijk op Drenthe is als 't ware een uitnodi ging om deze kleine provincie te gaan ver kennen, als men dat nog niet zou hebben gedaan. Men leert een voor velen onver moed, prachtig stuk van ons land kennen. De inleiding is geschreven door R. Reyn- tjes, de overige tekst door de redacteur van de serie: Tom Bouws. Kees Scherer, Rob Meerder en R. Lingl verdienen grote lof voor hun prachtige kleurenfotografie. Kijk op Limburg zou men meereen herinne ring kunnen noemen, want hoevele Neder landers kennen deze provincie niet van hun vakantie. Maar ook hier geldt, dat er ook nog vele Nederlanders zijn die Limburg niet kennen en voor hen vormt dit deel een warme uitnodiging er eens heen te gaan. Wie Limburg meent te kennen, zal in dit boek nog vele aspecten tegenkomen, die hem door onwetendheid of onvoldoende speuren, zijn ontgaan. Chr. C. Smits schreef de inleiding, prof. dr. J. J. M. Tim- mers de overige tekst. De boeiende foto's staan op naam van Kees Scherer, J. M. Zanders, K. Tillema en A. A. M. van der Heyden. (Uitg.: Agon Elsevier;) Mokum aan de Amstel. Alweer een boek over Amsterdam met als ondertitel: Een goed huwelijk. Oude(re) Amsterdammers zullen aanstonds begrijpen waarover dit boek gaat. Inderdaad over de Amsterdamse 38 Joden, waarvan het overgrote deel tijdens de Duitse bezetting is „afgevoerd". Prof. M. H. Gans heeft met zijn onvergelijkelijke werk Memorboek uiteraard uitvoerig van dit deel van de Amsterdamse bevolking van vóór 1940 verteld; dr. JaapMeijer schreef in 1958: Het verdwenen getto. Men kan zich daarom afvragen of dit boek nu nog nodig was. Wij hebben met een positief antwoord geen moeite. De Amsterdamse Joden heb ben in menig opzicht een belangrijke rol in de hoofdstad vervuld. Velen denken er met nostalgie aan terug. Daarom is het goed, dat de bekende auteür Siegfried E. van Praag werd uitgenodigd zijn speciale visie op het oude Mokum te geven. Hij weet er oneindig boeiend over te vertellen. Belangrijk van deze uitgave is, dat oude prenten en foto's deels de herinnering vasthouden aan ge bouwen (soms monumenten), die voor het overgrote deel zijn verdwenen. Een stuk Amsterdams verleden is met bekwaam vakmanschap en warmte in dit fors uitge voerde boek vastgelegd. (Uitg.: C. de Vries-Brouwers, Antwerpen; 85,-). St. Eustatius. Terwijl juist in ons tijdschrift door prof. Temminck Groll in enige artike len aandacht wordt besteed aan wat eens Overzeese rijksdelen werd genoemd, kre gen we ter bespreking toegezonden een boekje, dat het vorige jaar verscheen ter gelegenheid van het feit, dat tweehonderd jaar geleden de commandant van het eiland op fort Oranje het bevel gaf saluutschoten te lossen voor de rebellenvlag van de passe rende schepen van de opstandige Engelse kolonies. Voor de Amerikanen was dit sa luut erg belangrijk, omdat het werd be schouwd als de eerste buitenlandse erken ning van de Ver. Staten. Het grotendeels historische boekje, geschreven door Ypie Attema B. A. wijdt ook vrij uitvoerig aan dacht aan de (oude) architectuur. Helaas blijkt menig „monument" niet veel meer dan een ruïne, zoals de foto's tonen. Het boekje is in het Engels geschreven, maar achterin bevindt zich een Nederlandse sa menvatting. (Uitg. De Walburg Pers, Zut- phen; 15,-) De kerk in het midden. Uitgevers plegen boeken, die zij ter bespreking aan ons toe zenden, vaak een begeleidend briefje mee te geven. Zo ook bij dit boek, waarin gevraagd wordt om een recensie (indien we althans de uitgave de moeite waard vinden). We zijn geneigd ons af te vragen of hier geen sprake is van een tikje valse bescheidenheid. Want dit boek is wel wis en waarachtig de moeite waard, niet alleen om in ons tijdschrift te worden besproken, maar ook en vooral om het in bezit te hebbenDe auteur is in kerke lijk Nederland, maar ook daar buiten geen onbekende. Hij is hoogleraar in de geschie denis van het christendom en van de christe lijke leerstellingen in de 19e en 20e eeuw aan de Universiteit van Amsterdam. Er is dan ook een deskundige bij uitstek aan het woord dat bij tijd en wijle wel het ambt van de schrijver verraadt. Maar behalve zijn ge voel voor historie en religie, spreekt prof. Mönnich ook de taal van een poëtisch mens en aldus schreef hij een alleszins belang wekkend boek, dat met veel wit-zwart en kleurenfoto's is verlucht. Het is duidelijk, dat de kerk, de kapel, het kerkhof (inclusief gevel- en grafstenen) prof. Mönnich ook als monument hebben geboeid. (Uitg. Terra, Zutphen79,-). Kleine geschiedenissen van grote kas telen. Ruim tien jaar geleden verscheen dit kas- telenboek van Helma Wolf-Catz, vooral bekend als romanschrijfster. Dat er nu al een derde druk nodig was, bewijst hoezeer de auteur erin geslaagd is belangstelling te wekken voor „het" kasteel, hun ridders, hun vrouwen, hun schatten. Men begrijpt het al, wie dit boek nog niet kent: we hebben hier te doen met een romantische benade ring van de geschiedenis van een aantal kas telen, hun stichters, hun bewoners, en van hetgeen zij verzamelden, wat nu als antiek geldt. Warm aanbevolen. (Uitg. A. W. Sijt- hoff. Leiden, 35,-). Beken in Brabant. Een stuk natuur- en landschapsbeschrijving, verlucht met vele foto's; tot stand gekomen op initiatief van de Stichting Brabantse milieufederatie. Hoe houden we dit bezit, is de ondertitel van het boekje, dat geschreven werd door J. van der Straaten en P. C. von Meijenfeldt, met me dewerking van H. Moller-Pilot. Die onder titel is veelzeggend, want aantasting van het mileu bestaat helaas ook in Noord-Brabant. Voor geïnteresseerden vermelden we het adres van de federatie: Stationsstraat 15, Tilburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26