sierlijke dakvoet is wèl heel veel mooier! In zulk een geval zou de overheid een eigenaar moeten kunnen subsidiëren: het is een zaak van algemeen belang, dat de duurdere op lossing wordt gekozen. Ook beide synago gen zijn aan een goede beurt toe: ook daar voor zouden subsidies beschikbaar gesteld moeten kunnen worden. (Het in voorberei ding zijnde herstel van de R.K. Kathedraal zal nog volgens de oude regeling worden gefinancierd). Dit zijn allemaal situaties waarin een over heid een taak heeft: bescherming, advise ring, subsidiëring. Een taak die vervuld kan worden, wanneer de al jaren goedgekeurde wet rechtskracht zou krijgen en wanneer er bij het daartoe meest aangewezen ministerie een kleine dienst bestond, die de begelei ding van de uitvoering van die wet tot taak had. Wel zal die wet nog verder moeten worden uitgewerkt voor wat betreft het begrip „be schermd stadsgezicht". Hieronder verstaat men een totaliteit waarin, naast de bijzon dere bescherming die de als monument ge registreerde gebouwen genieten, voor de vernieuwingen of wijzigingen aan de ove rige gebouwen en objecten bijzondere eisen van aanpassing aan de omgeving gesteld moeten kunnen worden. Het meermalen ter sprake gekomen oudste stadsdeel is, met enige uitlopers (Grote en Kleine Combé- weg, Dr. Nassylaan), ruimschoots waard om geheel tot beschermd stadsgezicht te worden verklaard. De aanwezigheid van de grote erven biedt de mogelijkheid van aan passing aan nieuwe manieren van gebruik. Niet dat we volbouwen bepleiten, maar ook wanneer ze in essentie groen blijven kan er nog van alles mee gedaan worden! Buiten Paramaribo is het met name 't fort Nieuw Amsterdam, dat in zijn geheel mèt zijn om geving „beschermd gezicht" zou moeten worden. Nederland speelt in het land geen rol meer. In de architectuur is die rol altijd heel be scheiden geweest, veel bescheidener dan men wel eens denkt. Al kort na 1700 ont wikkelt zich een eigen Surinaamse bouw trant, waarin de Europese (en later ook de Noordamerikaanse) inbreng op een heel ka rakteristieke wijze wordt verwerkt. Het re sultaat is een stijl die over een periode van ruim 2 eeuwen als zodanig een eenheid vormt, dat ieder die het land heeft gezien, de voorbeelden van die bouwstijl direkt zal herkennen. Geheel en al geldt dat voor de woonhuizen, maar toch ook in sterke mate voor de meer officiële en monumentale ge bouwen. Van deze laatste groep en van de grootste onder de oude woningen zijn er vele bij ministeries en overheidsdiensten in ge bruik. Het zou me niet verbazen, als er geen land was in heel Amerika met zo'n hoog percentage 18e-eeuwse en vroeg 19e- eeuwse regeringsgebouwen als Suriname. Hierin zit mogelijk een nieuwe slagzin voor de'reisfolders: „Surinam, the country with the most historical govemment-buildings of the.Americas!"; hierbij een paar mooie fo to's van het Presidentspaleis, het Statenge- bouw, het mooie pand Gravenstraat 6, nu doorverbonden met het nog iets oudere huis Gravenstraat 8, van de west wand van 't Oranjeplein, van de .overheidsgebouwen aan de mr. dr. De Mirandastraat en van die aan de Waterkant. .enz. Maar dan moet er wèl voor gezorgd worden, dat niet alleen diegebouwen zelf mooi blij ven, maar dat ook het stadsdeel waarin ze liggen ingebed, gaaf en mooi blijft! C. L. Temminck Groll 5 a,b. Ook in eenvoudige traditionele woningen komt de verzorgde detaillering van de ty pisch Surinaamse bouwtrant volledig uit gewerkt to zijn recht (foto's J. Douglas en C.L.T.G.). 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24