3 a.b. Fort Zeelandia, met subsidie gerestaureerd tot Surinaams Museum en een hoekje van de Kathedraal, wachtend op hoognodige repa ratie (subsidie is toegezegd; foto's Prolas- co). veel constateren. Allereerst dat - ook zon der wet - het oude stadsdeel in grote trekken met zorg is behandeld. Toen verkommerde hoekjes staan er nu beter bijveel huizen zijn goed geschilderd, er zijn werken in voorbe reiding, beplanting en bestrating kregen aandacht. Anderzijds zijn er aantastingen: Er zijn gaten gevallen, niet alleen dat van de desastreuze brand van 1975 bij hotel Lash- leySoms herinneren de overgebleven mooie stoepen nog aan het vroegere huis, soms wordt het vrijkomend terrein als par keerplaats gebruikt. Soms ook komt er nieuwbouw (bv. ter plaatse van de aardige houten stadsmoskee van 1929), die in 't ene geval zich beter in de omgeving voegt dan in het andere. Men ziet verbouwingen, die verminkingen zijn en verbouwingen die duidelijk goed be doeld en met zorg uitgevoerd zijn, maar die voor wat bepaalde onderdelen betreft met dezelfde moeite en voor hetzelfde geld een nog beter resultaat hadden kunnen hebben. Men ziet - gelukkig nog vrij zelden - sto rende reclames; men ziet gebouwen, die er altijd goed bijstonden, plotseling in trieste vervallen staat. Tenslotte hoort men verhalen over plannen voor allerlei meer of minder ingrijpende veranderingen zelfs bij de unieke huizen aan de Gravenstraat, die tot de belangwekkend ste houten huizen van heel Amerika behoren (de Gravenstraat is niet aangetast door de stadsbrand van 1821 en daardoor is menig huis in de kern nog écht 18e-eeuws, iets dat ook voor de V.S. tot de zeldzaamheden behoort). Zulk een huis is bv. Gravenstraat 61dat te koop staat. Wat zal het lot zijn? Bij zulk een pand diende bijvoorbaat vast te staan, dat het niet mag worden gesloopt. Zulk een huis is ook de Margaretaschool, waarbij gedacht schijnt te worden aan ver vanging van de traditionele leibedekking van het dak door golfplaat. Natuurlijk: dit materiaal is goedkoper en gemakkelijker aan te brengen. Maar het leiendak met zijn 4 a,b. De Noorderhoekstraat nu en een ruime 80 jaar geleden (foto Sur. Museum; de kathe draal had nog niet zijn neogotische spitsen gekregen). Met een beschermd stadsge zicht" is zulk een veranderingsproces beter in de hand te houden! 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23