(Vervolg van Suriname) risch zo belangrijke synagogeruïne op Jo- densavanne zodanig geconserveerd, dat verder verval - zolang het complex wordt bijgehouden! - kan worden voorkomen. Voorts werden in het land een aantal gebie den tot beschermd natuurgebied verklaard. Elders vonden er in die periode in de stad en op het land ingrijpende veranderingen plaats. Steeds met de bedoeling om ergens in bepaalde opzichten de nodige verbeterin gen aan te brengen. Maar soms gingen één zijdige verbeteringen gepaard met verliezen op andere terreinen, verliezen die op den duur weieens groter kunnen blijken te zijn dan het beoogde voordeel. Dat geldt in de eerste plaats t.a.v. de omgang met de na tuur, maar ook voor een aantal bebouwde gebieden. Voor Paramaribo geldt dat voor het blok Heiligeweg - Domineestraat - Maagden straat. Een stadsdeel met minder allure dan het oudere deel tussen Gravenstraat en Wa terkant, maar dat toch in 1962 nog geheel gdomineerd werd door rustige karakteristiek-Surinaamse architectuur met daartussen veel groen. Nu is het een romme lige zaken- en kantoren wijk, met voor de kenner hier en daar nog herinneringen aan het oude meer sfeervolle Paramaribo, zoals bij de gebouwen van de Evangelische Broe dergemeente. Maar voor de meesten is het al haast niet te onderscheiden van een tropi sche zakenwijk welhaast „anywhere". Accoord, misschien is het goed om de „zorg" op het allerbelangrijkste te concen treren. Maar toch is het zo, dat laatstbe doelde wijk met wat meer mogelijkheden tot begeleiding zonder veel moeite en zonder meer kosten nu toch nog een herkenbaarder karakter had kunnen hebben. In ieder geval kan wat daar gebeurd is een waarschuwing vormen voor wat in het oudere deel zou kunnen gebeuren, wanneer de aandacht daarvoor zou verslappen. Uiteindelijk hangt ook daar nog steeds het aanzien af van on derlinge bereidheid tot overleg. Wettelijke mogelijkheden om in een samenspel tussen overheid en burger de ontwikkeling van het aanzien van het historische stadsbeeld te begeleiden zijn er niet. De destijds opge stelde en aanvaarde monumentenwet is bij mijn weten nooit in werking gesteld. Wordt het geen tijd, dat ook in Suriname de rege ring de taak van de zorg vooreen future for the past" op zich neemt, zoals al zovele regeringen in alle werelddelen dat deden? Tijdens een, helaas kort, bezoek na 5 'h jaar afwezigheid kan men in 'n stad waarvan men elk huis kent in de roes van 't terugzien van dit altijd weer fascinerende land, toch al 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 22