een nog erg vreemd in de oren, men dacht daarbij (zoal niet aan standbeelden) aan plechtige, indrukwekkende gebouwen, waarvan Suriname er nu eenmaal niet zo erg veel heeft. Maar dit begrip was inmiddels in landen die er al langer mee werkten al geëvolueerd van de zorg voor het individuele, bijzondere ge bouw tot de zorg voor onze historische ge bouwde omgeving als geheel, tot een stuk milieubeleid dus. Minister Morpurgo en zijn enthousiaste medestanders beseften, dat wat dat betreft Suriname - en vooral Paramaribo - wèl veel te bieden heeft. Ieder wiens vak het is met oude stadscentra te werken valt het direkt op wat een uitzon derlijk mooi, karakteristiek en harmonisch stadsbeeld Paramaribo's oude kern bezit. Internationaal gezien staat de kwaliteit op een hoog peil en wanneer men zich zou beperken tot de tropische steden, dan neemt Paramaribo al een heel uitzonderlijke plaats in. De totaliteit van Oranjeplein, Zeelandia- complex, Grote Combéweg, Palmentuin, Gravenstraat, Waterkant, mr. dr. J. C. de Mirandastraat eh wat door die laatste straten wordt omsloten, vertoonde toen - en ver toont ook nu nog - een samenhang van bebouwing en beplanting en een relatie met de rivier, zoals men die maar zelden op de wereld aantreft. Paramaribo verdiende wat dat betreft wat meer bekendheid - mis schien is de relatieve „onbekendheid" een gevolg van het feit, dat de echte charme van dit geheel met foto's eigenlijk niet is te van gen. Iets wat waarde heeft, wat onvervangbaar is, mot worden beheerd, anders verbrokkelt het, valt het uit elkaar en is het „op" vóór men zich dat goed realiseert. Aan dat beheer is sedert die vroege zestiger jaren inderdaad - en terecht - veel zorg besteed, in het bijzonder in het bovengenoemde oudste stadsdeel en eveneens op enkele plaatsen buiten de stad: zeer veel is er gebeurd op Nieuw Amsterdam en ook werd de histo- 2 a,b. Het Kruithuis 1778 op fort Nieuw Amster dam, nu onderdeel van het openluchtmu seum aldaar, thans (foto CL.T. G.), en in 1962 vóór de restauratie (fotoJ. Douglas). 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 21