is. Behoud ter plaatse, als industrieel mo nument, achtte de Raad de enige mogelijk heid. Behalve het museale aspect biedt het com plex in de bestaande ambiance een in meer dan één opzicht zeer concreet (educatief) kader, waarbinnen het mogelijk is op bui tengewoon overtuigende wijze in te gaan op ontwikkelingen welke hebben geleid tot de opkomst van de agrarische industrie, in het bijzonder van de aardappelmeelindustrie in de Groningse Veenkoloniën. Om het beoogde veelzijdige doel te bereiken heeft de Culturele Raad de financiële me dewerking van het provinciaal bestuur inge roepen bij een eventuele aankoop door de Vereniging tot Behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek. Gedacht werd aan de oprichting van een stichting, die in pro vinciaal verband met verschillende instel lingen zou kunnen samenwerken. Zou dit allemaal zijn gelukt, dan zou de fabriek op de lijst van beschermde monumenten dienen te worden geplaatst. De Culturele Raad schermd omdat er ook een waterrad bij behoort); - een complete en nog werkende stoom- houtzagerij te Groenlo (plm. 1900); - stoomhoutzagerij Visser te Zwijndrecht; inmiddels afgebroken op machinehuis na; - Bovenkruier- stoomzaagmolen De Sala mander te Leidsendam, een belangrijk overgangstype van wind naar stoom (be schermd), maar handhaving is onzeker; - stoomwasserij-blekerij Pieter van Dooren te Tilburg (plm. 1830 - plm. 1930); in M 75 gesloopt! Weliswaar treft men hier en daar (wasse rijen; suikerindustrie; leerlooierijen) nog wel eens een stoommachine aan, de verdere ambiance is van nul en gener waarde. Vandaar dat er voor werd gepleit in elk geval de dextrine-fabriek als uniek voor beeld, te behouden en te beschermen. Mislukt! Het voorgaande was geschreven op het meende, dat dit plan past in de doelstellin gen van de Monumentennota van het pro vinciaal bestuur. Er werd aan herinnerd, dat minister Van Doom (CRM) onlangs te kennen heeft ge geven het behoud van industriële monumen ten een belangrijke zaak te vinden. Welnu de Veendamse dextrinefabriek is een voor beeld van zo'n industrieel monument, dat alleszins waard is in zijn geheel bewaard en beschermd te worden. Aan het adres is een bijlage toegevoegd met een lijst van wat er in M 75 nog over was aan complete monumenten van bedrijf en techniek met stoomkracht. Afgezien van een tiental complete stoom gemalen, die beschermd zijn (een mensen leeftijd geleden waren er nog honderden stoomgemalen!), worden genoemd: Historische stoombedrijven - een papierfabriekje met complete inven taris van plm. 1890 nabij Apeldoorn (be- De houten procesinstallatie met drijfwerk De foto's zijn van de Provincie Groningen moment, dat de Culturele Raad nog hoop koesterde de dextrine-fabriek te kunnen be houden. Vandaar, dat we oorspronkelijk dit artikel in de „tegenwoordige tijd" hadden geschreven. De Culturele Raad hoopte met een publikatie in ons tijdschrift de autoritei ten te kunnen vermurwen. Op verzoek van de Culturele Raad hielden we onze publika tie echter op, dwz. we lieten ons artikel, dat bestemd was voor het decembernummer 1975 niet verschijnen. Inmiddels blijkt de hoop van de Culturele Raad in rook te zijn vervlogen. De onderhandelingen tussen de Vereniging tot behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek te Arnhem en het Provinciaal bestuur zijn mislukt! Kon. Scholten Honig vroeg voor het fa- briekcomplex 475.000, een bedrag, dat voor de MBT veel te hoog was. Vandaar de pogingen om van provincie en gemeente een bijdrage te krijgen, maar daarvoor bleek geen geld beschikbaar. Ged. Staten van Groningen schreven aan de Culturele Raad o.a.: „Met belangstelling hebben wij kennis genomen van uw brief, waarin u pleit voor het behoud van de voormalige dextrinefa briek te Veendam. Wij delen uw mening, dat naast de „gewone" monumenten ook de industriële monumenten aandacht verdie nen. Het huidige bestand van deze indus triële objecten is inderdaad niet groot meer. Er zou dan ook zeker aanleiding bestaan om de dextrinefabriek te Veendam te behou den. Het bedrag dat alleen al met de aan koop van dit complex is gemoeid maakt het ons tot onze spijt echter niet mogelijk op adequate wijze medewerking aan de aan koop van deze fabriek te verlenen. De hui dige financiële positie van onze provincie is namelijk zodanig, dat wij niet in staat zijn hiervoor een bijdrage in het vooruitzicht te stellen die ook maar enigszins in redelijke verhouding staat tot het benodigde be drag." Regeling gewenst De Culturele Raad liet ons nu weten, dat de dextrinefabriek hoogstwaarschijnlijk voor het nageslacht verloren gaat. Een groot ver lies, vindt de Culturele Raad en daarmee zijn we het volkomen eens. De Culturele Raad schreef ons verder: „Het is duidelijk, dat op dit moment behoefte bestaat aan een regeling waarmee wordt voorkomen, dat in de toekomst belangrijke monumenten van bedrijf en techniek als ge volg van onvoldoende financiële middelen niet kunnen worden gehandhaafd, c.q. worden gesloopt. Belangrijke natuurgebie den worden tegenwoordig wel door de overheid aangekocht en terecht vinden we. Waarom bestaat die mogelijkheid niet voor monumenten van bedrijf en techniek? We zullen moeten gaan beseffen - meer dan in het verleden het geval is geweest - dat mo numenten van bedrijf en techniek niet op zichzelf staan. Zij maken deel uit van een complex van ontwikkelingen, die in velerlei opzichten heeft bijgedragen tot de vorming en de vormgeving van onze ruimtelijke en sociale omgeving." We sluiten ons ook wat deze laatste opmer kingen betreft, gaarne bij de mening van de Culturele Raad aan. Alle instanties, die zich hebben ingespan nen de dextrinefabriek te behouden, verdie nen intussen waardering voor hun poging. De Groningse mislukking lijkt aanleiding om landelijk de handen ineen te slaan om monumenten van bedrijf en techniek te be houden. De Ver. MBT kan hier wellicht coördinerend optreden. v.d.W. 28

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16