Groningen vraagt aandacht voor het stoomtijdperk De stichting Culturele Raad voor de provin cie Groningen heeft er o.i. goed aan gedaan aandacht te vragen voor het bewaren (be schermen) van een typisch stuk Veenkolo niale industriële archeologie. In een uitste kend gedocumenteerd adres aan Ged. Sta ten van deze provincie heeft de Culturele Raad verzocht alles in het werk te stellen om Wilkens Dextrinefabriek aan de Industrie weg te Veendam in bescherming te nemen. Het gevaar was namelijk groot, dat deze fabriek, die al is gesloten, zal worden ge- sloopten dat de „antieke" produktiemidde- len naar de schroothoop zullen verdwijnen. Verkoop aan een bedrijf, dat de „antieke" installaties had kunnen gebruiken bij het productieproces, is niet gelukt. Deze moge lijkheid werd door de eigenaresse Kon. Scholten-Honig wel onderzocht na door de Vereniging tot Behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek op het cultuurhisto risch belang van de installaties te zijn gewe zen. De fabriek geeft, zo viel in het adres van de Culturele Raad te lezen, een indruk wekkend beeld van de industriële archeo logie van Nederland en van Groningen in het bijzonder. Eerst omstreeks 1900 kwam de grootschalige chemische en procesindus trie in Nederland goed van de grond. De complete dextrinefabriek moet daarom (on danks de ouderdom van slechts zo'n halve eeuw) van groot cultuurhistorisch belang worden geacht. Een belang, dat niet op zichzelf staat, maar van uit tal van ontwik kelingen op maatschappelijk gebied zowel in de Groningse Veenkoloniën als daar bui ten wordt versterkt. Uniek Uit inventarisatiewerkzaamheden is boven dien gebleken, dat het vrijwel zeker gaat om het enige in Nederland nog bestaande qua „inventaris" complete voorbeeld van een groot chemisch en procesbedrijf uit het stoomtijdperk. Het gebouw zelf is vanuit architectonisch c.q. kunsthistorisch oogpunt niet zo interes sant. Een explosie in 1928 heeft grote ver nielingen aangericht, waarna het tegen woordige fabrieksgebouw met zijn installa ties werd gebouwd. Een zeer fraaie Stork stoommachine uit 1902 heeft tot op de dag van vandaag gefunctioneerd. Naar het oordeel van de Culturele Raad kwam het gehele complex van fabrieksinte- rieur met stoommachine, drijfwerken en (deels houten) installaties in aanmerking in tegraal te worden behouden. Bovendien meende de Culturele Raad dat het fabrieks- interieur zijn tegenwoordige constellatie een veelzijdigheid aan mogelijkheden biedt op educatief gebied. Vastgesteld werd, dat verplaatsing van de „inventaris" als geheel of in onderdelen noch financieel, noch technisch, noch museaal een haalbare zaak Stork-stoommachine (1902) in de dex- trine-fabriek te Veendam. De (houten) procesinstallatie 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15