den: het nieuwe linnen werd in opgespannen toestand achter het oude geplakt met een mengsel van tot 60 gr. verwarmde bijenwas (60%) en califomium natuurhars (40%). Door langdurig strijken aan de achterzijde met zware ouderwetse strijkbouten ontstond er opnieuw eenheid tussen linnen en verf, waardoor - en dat is natuurlijk erg belang rijk - de oude uitgedroogde en afbrokke lende verflaag weer sterkte kreeg. De origi nele beschermende plankenlaag achter het doek moest helaas in een aantal gevallen worden verwijderd; kromgetrokken planken hadden al een hoop schade aangericht. Het zou beter zijn geweest als alles was gedou bleerd, maar in de wetenschap dat zo iets over een aantal jaren alsnog kan gebeuren (tegelijk met de voorzaal?) hebben beide studenten zich tot de ergste gevallen be perkt. Alle panelen zijn nu van boven door een plasticlaag beschermd tegen stof en 3 De voorzaal van de sociëteit voor 1893 (de huidige decoraties ontbreken hier nog op muren en plafonds). Toch is ook de oude achterzaal (grenzend direct aan de voor zaal) met de halfronde uitbouw in de tuin. 4 De hoek in de Voorzaal, rechts van de haard, met de weer vrijgelegde vogeltjes en Corpsspreuk rond het Delftse Stadswapen en bovendien met in oorspronkelijke staat herstelde geschilderde vakken boven de deuropeningen. N.B. Langs de randen van het plafond zitten doeken met de namen van de onderverenigingen en hun oprichtings jaar. In de medaillons op de muren zijn de zinnebeelden van deze onderverenigingen weergegeven. 5 De bibliotheek. Een der grootste bibliothe ken in Nederland. De zaal ligt op de Ie verdieping aan de voorzijde van het gebouw en is sinds de bouw in 1877 weinig veran derd. 6 Voorzaal in tegenwoordige toestand. 7 De Midden- en Voorzaal gezien vanuit de achterzaal (waar nu weer het gerestau reerde plafond is aangebracht). De kolom men zijn van gietijzer. Langs de omgang van de Middenzaal liggen boven enkele dis puutsruimten, de Senaatskamer en de Be stuurskamer. 8 Het gerestaureerde plafond van de achter zaal. 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13