Delftse studentensociëteit Phoenix 100 jaar Uniek brok restauratie Het gebouw van de Delftse studentensocië teit Phoenix bestaat in maart a.s. honderd jaar. Het komt ons voor, dat er alle reden is om aan dit jubileum aandacht te schenken, omdat per saldo vele bouwkundige inge nieurs en/of (restauratie-)architecten in Delft de opleiding kregen, die ze later in staat stelde in ons land (maar ook daarbui ten) menig „monumentaal" bouwwerk tot stand te brengen. Misschien mogen we de Delftse T.H. ook wel kenschetsen als een brok monumentenzorg. Dat men voor dit aspect van de bouwkunst onder de thans in Delft studerenden warm kan lopen, is ons op verheugende wijze gebleken uit contac ten met Teun (T.O.) van Staveren en Jan Zijp, die als „amateurs" zoals zij zich be scheiden noemen, verrassend restauratie werk in het sociëteitsgebouw hebben ver richt. Maar daarover aanstonds. Beide stu denten, enthousiaste lezers van ons tijd schrift, zoals zij ons zelf verklaarden, stel den ons de gegevens ter beschikking voor het hierna volgende. Een deel van dit mate riaal is ontleend aan een restauratieverslag, dat in de almanak van het DSC anno 1977 verscheen. Wordingsgeschiedenis Voor een goed begrip van de ontwikkeling van het sociëteitsgebouw zijn de volgende jaartallen van betekenis: 1847 l maart: Oprichting van de Delft- sche Studenten Sociëteit Phoenix. 1848 22 maart: Oprichting van het Delftsch Studenten Corps. 1876 15 febr.: het sociëteitsgebouw aan de Stadsgracht (later na demping omge doopt in Phoenixstraat) brandt tot de grond toe af. Het werd in 1869 gebouwd en heette in de volksmond Jeneverkerkje vanwege de twee karakteristieke torentjes. 1877 10 maart: Eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw naar een ontwerp van F.J. Nieuwenhuis, assistent-leraar in de bouwkunde aan de Polytechnische School te Delft. Nieuwenhuis was een propagandist van de neo-Hollandsche Renaissance. Zeer waarschijnlijk heeft hij ook meegewerkt aan de plannen voor de sociëteit Minerva in Leiden (1875), naar een ontwerp van Gu- gel, leerling van Nieuwenhuis. Dit Miner- vagebouw is in 1959 door brand verwoest. Samen met Gugel bouwde Nieuwenhuis het omstreden universiteitsgebouw aan het Domplein te Utrecht (in neo-Renaissance- stijl). Tussen haakjes: de onenigheid met de voorstanders van neo-Gothiek, onder aan voering van rijksbouwmeester Cuypers, moest tot op het hoogste niveau worden 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 10