Boek bespreki ngen door J. E. van der Wielen Den Haag; over bouwen, breken en be houden. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van boekhandel Paagman is onder voor staande titel een prachtig plaatwerk over Den Haag, regeringsstad en provinciale hoofdstad, verschenen; eens bovendien re sidentie. De samenstellers: Michiel van der Mast hoofd van de afdeling Haagse historie van het Gemeentemuseum en Guus Rijven, vormgever en fotograaf. Als elke eeuwenoude stad heeft ook Den Haag vele veranderingen ondergaan, maar, we zijn het eens met Van der Mast waar hij schrijft, dat tot voor kort het totaal karakter nooit wezenlijk werd aangetast. Al zegt hij het niet met zoveel woorden, Van der Mast geeft toe, dat er na de Tweede wereldoorlog toch wèl iets wezenlijks is veranderd: „steeds meer en steeds grotere gebouwen torenden dreigend boven de bestaande be bouwing uit, de strakke betongevels kon trasteerden vaak te sterk met hun omgeving. De menselijke schaal raakte op de achter grond." Akkoord, maar waarom dit in de verleden tijd geschreven? Er komen nog steeds torenhoge betonkolossen bijdie naar onze mening het karakter, althans van de binnenstad, ernstig aantasten. We zeiden het al, we hebben hier met een prachtig plaatwerk te doen, waarbij de pren ten en foto's goed ondersteund worden door korte teksten. We hebben slechts één be zwaar, nl. dat de bouwgeschiedenis van vele gebouwen over verschillende hoofd stukken is verdeeld. Historisch misschien wel juist, maar niet zó overzichtelijk. Be halve foto's van Guus Rijven is voor dit boek o.a. ook geput uit de verzamelingen van het Haagse Gemeente-archief en van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. (Paagman, Den Haag; 29,90). Drentse Volksalmanak. Een jaarlijks terugkerende uitgave, ditmaal met een zeer gevarieerde inhoud op histo risch terrein. Rotterdams Jaarboekje. Nog een jaarlijkse uitgave met eveneens een gevarieerde inhoud, die ook voor niet- Rotteidammers interessant is. (uitg. W. L. en J. Brusse, Rotterdam). West-Frieslands Oud en Nieuw. Al de 43e bundel van het Historisch Ge nootschap „Oud West-Friesland". Geopend wordt met een serie foto's 244 landschaps- en dorpsgezichten, voorheen en thans. Het heden is, wie zal het verwon deren, niet altijd het betere. Verder,o.a. een verhaal over de geschiedenis van de molen van de Braakpolder onder Lutjewinkel en een stuk historie: 400 jaar weeshuis in Grootebroek. Men kan verder lezen over de geschiedenis van de Latijnse school in Hoorn, die begint in 1359. Aardig is hierbij het onderschrift bij een foto van de School steeg: Stond hier het eerste schoolgebouw of was dit straatje in de Middeleeuwen al leen maar de weg die naar de school leidde? Ook het poortje van de Latijnse school (nog bestaand) is afgebeeld. Een greep slechts uit een verscheidenheid aan inhoud. Goed uit gevoerd en gedrukt bij drukkerij „West- Friesland", Hoorn. Nederland toen en nu. Enige jaren geleden werd het archief van de zeer bekwame en artistiek ingestelde foto graaf Bemard F. Eilers ontdekt, een collec tie van duizenden unieke glas- en lantaren plaatjes. Daaruit werd een keuze gemaakt voor het in 1974 verschenen boek Destijds in Nederland'Na het verschijnen van deze uitgave werd opnieuw een aantal glasplaten ontdekt, onder meer van provinciesteden en van de stations in grote kleine plaatsen, in 1913 in opdracht van de Ned. Spoorwegen door Eilers vervaardigd. Deze vondst was aanleiding weer een lees- en kijkboek samen te stellen, maar nu vol gens een andere formule. Er werd uit de Ei Iers-collectie een keuze gemaakt en Con Mönnich kreeg opdracht van dezelfde plaat sen in 1976 een foto te maken. Het resultaat van deze werkwijze is soms verrassend, soms verbijsterend. Wie zal vooral over het laatste verbaasd zijn. De tekst is van Nico Scheepmaker, die zich daarvoor niet alleen veel studie moet hebben getroost, maar die er bovenal in geslaagd is nostalgie en kei harde werkelijkheid op vlot leesbare wijze te verbinden. (Uitg. Elsevier; 136 bldz.; 24,50). Kijk op Nederland. Er zijn vele Nederlanders, die ,het" buiten land beter kennen dan Nederland. Voor hen zal de serie Kijk op Nederland (elf delen, voor elke provincie één) waarschijnlijk een openbaring zijn. Dat er in ons land zoveel (oud) moois op het stuk van architectuur èn landschap te bewonderen valt, wordt door deze serie zeer nadrukkelijk duidelijk ge maakt. Voor ons liggen de eerste drie delen: Noord-Holland, Utrecht en Overijssel. Kijk op Nederland wordt door de uitgever een beeldverhaal genoemd, een panorama van vele thans als monument aangemerkte ge bouwen en rustieke plekjes. Bij de weer gave van die monumenten is vooral de na druk gelegd op het markante detail in de vorm van gevels en gevelstenen, poortjes, huis deuren, bovenlichten, grens- en waterpa- len, holjes, enz. Er zijn meer van dit soort boeken, het ene meer, het andere minder gedetailleerd, maar boeken die geheel Nederland omvat ten zijn er de laatste tijd niet zo veel ver schenen. In het begin van deze eeuw stelde dr. H. Blink zo'n werk in vier delen samen. Toevallig konden we op één deel van Blink onlangs beslag leggen: Het hart van Neder land. Onwillekeurig dringt zich een verge lijking op met de drie delen van Kijk op Nederland. Dank zij de gevorderde techniek is deze serie natuurlijk beter, maar de in spanning van dr. Blink moet groter zijn ge weest. De auteurs onder redactie van de zeer deskundige Tom Bouws, hebben echter stellig met evenveel warmte hun werk ver richt als indertijd dr. Blink. Voor Noord-Holland schreef J. J. Schilstra de inleiding; voor Utrecht A. C. de Gooyer en voor Overijssel W. Boxma. De tekst bij de foto's is van Tom Bouws. Die tekst is naar onze mening nogal beknopt; ze geeft eigenlijk te weinig informatie; ze laat zich overigens wel vlot lezen. Maar we vinden niet dat deze provincieboeken als gids kun nen dienen, want daarvoor is de toelichting op de foto's meestal te globaal. Nuttig is de opgave van de bezienswaardigheden, incl. musea. Ook landkaartjes werken verhelde rend. Er hebben verscheidene fotografen aan de tot nu toe verschenen drie delen meege werkt, en dit met een groot gevoel voor het detail. Ten deze is het woord foto-kunst op zijn plaats. Opvallend is, dat ze allemaal hun plaatjes „schoten" bij helder, zonnig weer. Nederland in de regen kan echter ook heel mooi zijn! Aan het adres van redacteur Bouws zouden we willen zeggen, dat te weinig het moderne bouwwerk aan bod is gekomen. Jammer tenslotte, dat de kleuren van de foto's soms wat onnatuurlijk, wat hard aandoen. Al hebben we dan enkele kritische noten bij deze beoordeling geplaatst, dat betekent niet, dat we er niet van overtuigd zijn, dat de uitgever met de publikatie van deze serie een belangrijke daad verricht in de zin van belangstelling wekken voor ons dorps- en stedeschoon. (Uitg. Elsevier; prijs per deel 27,50 bij intekening op de complete serie; prijs per deel 29,50 bij intekening op de complete serie na verschijnen; afzonderlijke delen na verschijnen 32,50).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24