HieRVerKooIt] (MenGebRan] Df?X£kAfi:REN DMGWD HDCCIC De restauratie van Het Loo De provincie Overijssel heeft buiten kijf iets bijzonders. Dit mag zonder chauvinisme worden gezegd. Gaat u maar na: waar heb ben ooit een Commissaris der Koningin, een gedeputeerde en een burgemeester een gammele steiger beklommen om in de hoog te, in wankel evenwicht, eendrachtelijk met troffel en specie te stoeien en enige gevel stenen een plaats te geven in het metselwerk van een stuk herleefde laatmiddeleeuwse stadsmuur? Dat gebeurde op een der eerste dagen van november in de Overijsselse hoofdstad en aanleiding was het verschijnen van het Jaarboek Overijssel 1976, gewijd aan gevelstenen en opschriften in deze pro vincie. Geestelijke vader en hoofdauteur is de beheerder der gewestelijke duiten, gede puteerde H. A. te Riet. Hij is het, die in de loop der jaren veel heeft weten vast te leg gen in beeld en gegevens; daarbij werd ten slotte ook niet tevergeefs een beroep gedaan op gemeentebesturen, musea en oudheid kamers. Al dat materiaal heeft hij geordend, gerangschikt en beschreven. Tenslotte heeft hij er zelfs een overzicht aan toegevoegd van de balkopschriften in Twente en de (Gelderse) Achterhoek. Prof. dr. C. A. van Swichem, hoogleraar in de geschiedenis der bouwkunst, en verbonden aan de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, was spon taan bereid, een toeleiding op de materie te ontwikkelen en deze, in goede samenspraak met de heer te Riet neer te leggen in zeer instructieve, vlot leesbare beschouwingen van meer algemene aard. De lay-out van deze tocht langs de gevelste nen e.d. van Overijssel is van Chris Hein en de aanvullende foto's werden evenals in vo rige jaarboeken „geschoten" door Ger Dekkers. De door uitgever Waanders ver zorgde serie behandelt sedert 1969 zes on derwerpen: Kastelen en historische land huizen; Het Overijsselse landschap; Molens in Overijssel; Historische kerken in Overijs- sel; Monumenten in Overijsselsen dan nu deze plezierige beschouwing over het hoe en waarom van stenen en balken. Die hebben eigenlijk allemaal een verhaal: ijdelheid, pronkzucht, wraakgevoelens, uitingen van vroomheid, statusvertoon, be roepsaanduiding, brand en oorlog, en zo meer. Men leest niet slechts over huismerken, uit hangtekens, wapenstenen en gedenkstenen, maar ook over de mepsen achter die stenen. Algemeen redacteur mr. H. Schelhaas, de provinciale publiciteitsman, hoopt dat velen nu het zinvolle zullen gaan inzien van dit „beeldschrift" en dat de overheid in over weging wil nemen de terugkeer van uithang tekens te stimuleren door bijv. niet meer precario-rechten te heffen en het stellen van allerlei voorwaarden achterwege te laten: tot sier van stad en dorp. Eerder op die novembermiddag was de grote middeleeuwse kelder onder het fraai gerestaureerde deel van het oude stadhuis (1448) de uitermate passende omgeving om het jaarboek ten doop te houden. Na een inleidend woord van burgemeester mr. J. Drijber en een staaltje historische welsprekendheid van mr. Schelhaas, over- 1Koning David, 15e eeuw; Grote Markt Zwolle 2. Deze gevelsteen is van Thorbeckegracht 41, Zwolle (1721) 3. In de gevel van een café te Hengevelde Delden Ambt). Foto's Ger Dekkers, Giethoorn handigde deze, hiertoe door uitgever Waanders in staat gesteld, het eerste exem plaar aan de Comissaris der Koningin. Hoofdauteur Te Riet beleefde hier met zichtbaar genoegen een belangrijk ogenblik aan de hobbykant van zijn leven: de officiële geboorte van een stuk geschiedschrijving, zo men wil een encyclopedie op een terrein waarop zo iets nog niet (althans in deze vorm en uitvoering) bestond. Ieder die be langstelling heeft op het gebied van gevel stenen e.d. kan in dit boek zijn hart ophalen. (Prijs 27,50). J.S. de Wit Ondanks verwijten uit de Tweede Kamer aan het adres van mr. Van Doom, minister van CRM, heeft de Rijksgebouwendienst op 16 november jl. de eerste fase van de restau ratie van het paleis-museum Het Loo aanbe steed. De eerste fase zal bestaan uit de res tauratie van beide vleugels van het gebouw Voor inschrijving waren zes aannemers, c.q. combinaties van aannemers uitgeno digd. Laagste inschrijver was de combinatie Boele van Eesteren/Woudenberg, resp. in Den Haag en Rhenen en wel voor een be drag van 12.783.000,-, excl. BTW. Hoogste inschrijver was de combinatie Hil- len en Roosen/Hollema en Zn./Nyenhuis, resp. in Amsterdam, Santpoort en Arnhem. Deze combinatie schreef in voor 16.948.000,-, eveneens excl. BTW. De gunning is nog aangehouden om de in schrijvers in de gelegenheid te stellen prijs- correcties toe te passen op basis van nauw keurige materiaal-berekeningen. Verwacht wordt, dat de gunning eind 1976 zal worden verleend. Met de eerste fase van de restauratie is een termijn van twee jaar gemoeid. 241

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21